18 listopadu, 2020

Heel Toe | House Dance Tutorial | 331 Dance Studio Olomouc

Heel Toe / Heel Step – jeden ze základních tanečních kroků v House Dance. Naučte se, jak jej zatancovat, díky naší sérii Tanec Online.

Heel Toe nebo Heel Step?

Dnes se zaměříme na taneční krok, který můžete znát pod dvěma názvy: Heel Toe a Heel Step. Oba dva se používají poměrně často, přesto mezi nimi rozdíl existuje. Jaký?

Heel Toe je krok, který znají tanečníci House Dance i Hip Hopu. Problém je, že i když je název stejný, v každém tanečním stylu jde o úplně jiný taneční krok. A aby situace nebyla tak jednoduchá, hiphopovou verzi kroku můžete použít v i House Dance.

Mnoho lektorů a choreografů se snaží těmto nedorozuměním předcházet. Právě proto se začalo používat označení Heel Step. To naznačuje, že se jedná o taneční krok, kterému se budeme dnes věnovat. Tedy o původní houseovou variantu.

Zamotali jsme vám hlavu? Nic si z toho nedělejte a krok nazývejte tak, jak vám to vyhovuje, všichni tanečníci vám budou rozumět. Název Heel Step je sice správnější, ale název Heel Toe zase známější.

Heel Toe – základ, který dělá problémy

Přestože je Heel Toe jeden z těch úplně nejzákladnějších kroků House Dance, mnoha začátečníkům dělá problémy se jej naučit. Je to taneční krok, který vypadá jednoduše, ale je neuvěřitelně rychlý. Proto jej mnoho začínajících tanečníků odkládá na později. Je určitě rozumné neučit se Heel Toe hned na prvních lekcích tanečních kurzů, ve kterých se seznamujete s House Dance.

Kroky jako Cross Step nebo Pas De Bourrée jsou rozhodně jednodušší. Na druhou stranu je ale potřeba dodat, že se tento tanec bez Heel Stepu prostě neobejde. Je to jeden ze základních kroků a každý houseový tanečník by jej měl umět zatancovat.

Nohy, které provádějí pokládání paty a špičky, se nemusí pouze pravidelně střídat. Typická je kombinace 1-1-2 (tedy např. pravá, levá, pravá, pravá), stejně tak ale můžete tento krok provést např. 4x na stejnou nohu a u toho se třeba otáčet.

Jak na pohyb nohou vám poradíme v dalším odstavci. Nohy ale rozhodně nejsou jedinou částí těla, která se hýbe. Nezapomeňte na houseovou techniku a zakomponujte do pohybu i Jack. V případě Heel Toe je to totiž hodně vidět. Použít můžete i jednodušší variantu, a to pohyb těla dopředu k noze na patě a zpátky. Tuto variantu můžete vidět ve videu.

Jak zatancovat Heel Toe

V překladu znamená Heel = pata, Toe = prsty na nohou (špička). A přesně o to v tomto kroku jde, střídavě pokládat patu a špičku. Jenže se tancuje na mezidoby (1-a-2), což je v případě houseové hudby poměrně rychlé. Začátečníkům tak rytmus často tzv. uteče a netancují pak do hudby. Jak tedy Heel Step natrénovat?

  • netrénujte jej pouze pomalu
  • nevyvíjejte zbytečnou sílu
  • těžiště těla posuňte dozadu
  • nešlapejte, pérujte

ad 1) netrénujte jej pouze pomalu

Většinou se všechny kroky učí nejdříve pomalu a pak se zrychlují. Dnes ale doporučujeme udělat výjimku a střídat pomalé trénování se zkoušením na hudbu. Důvodem je, že pomalu se naučíte krok pouze „šlapat“, ale v případě Heel Toe je důležité poskakování.

ad 2) nevyvíjejte zbytečnou sílu

Rychlost je důvodem, proč se tento krok snaží mnoho tanečníků tancovat tzv. na sílu. Jenže to funguje přesně naopak. Právě zbytečně mnoho vyvinuté síly je přítěž a nohy díky tomu nestíhají. Nezapomeňte, že House Dance se tancuje lehce a ladně, což platí i v případě Heel Stepu.

ad 3) těžiště těla posuňte dozadu

Je náročně a především pomalé pracovat s nohou, na které máte těžiště. U Heel Toe nedoporučujeme ani těžiště přirozeně uprostřed. Přesuňte je spíše dozadu na zadní (stojnou) nohu a pravidelně jej přenášejte z jedné nohy na druhou.

ad 4) nešlapejte, pérujte

Možná nejtěžší je připustit si, že tento taneční krok není o šlapání, ale o pérování. Přední (pracující) nohou tedy nedošlapujte klasicky na zem, spíše si představujte, že je vaše noha jako pružina. Natáhne se a zase smrští.

Tanec Online

Toto video je součástí série Tanec Online, v rámci které vám budeme postupně představovat jednotlivé taneční kroky, jejich varianty i kombinace. Ze začátku se zaměříme především na Hip Hop a House Dance, později určitě přidáme i další taneční styly.

Ve videu se představily Kej, Fuffy, Leňa & Maki, lektorky 331 Dance Studia Olomouc a tanečnice skupiny Streetdance Adults Swaggaz.

Sledujte nás na YouTube, kde najdete mnohem více videí 331 Dance Studia Olomouc.

O autorovi videa

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, věnujeme se Street Dance (pouličnímu tanci) a Contemporary Dance (současnému tanci). Organizujeme taneční kroužky pro děti i taneční kurzy pro dospělé. Tanec nás opravdu baví, takže o něm i rádi píšeme na našem tanečním blogu.

Diskuze k videu

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Podobná videa