Crosswalk | House Dance Tutorial | 331 Dance Studio Olomouc

Crosswalk – méně známá varianta jednoho z oblíbených kroků v House Dance. Naučte se, jak jej zatancovat, díky naší sérii Tanec Online.

Crosswalk vs. Sidewalk

V minulém tutoriálu jsme vás naučili tancovat krok jménem Sidewalk a dnes vás naučíme jeho variantu nazvanou Crosswalk. I tento krok tedy patří do taneční stylu House Dance.

Označení varianta může být ale v tomto případě velmi zavádějící. Je pravda, že oba taneční kroky toho mají hodně společného, v jedné podstatné věci se ovšem liší. Každý z těchto tanečních kroků byste totiž měli tancovat jiným způsobem. Není to samozřejmě pravidlo vytesané do kamene a techniku, kterou tanečník použije při provádění těchto kroků, si každý může přizpůsobit. Ve většině případů bychom ale Sidewalk mohli označit jako tzv. „šlapaný“ krok a Crosswalk jako krok, u kterého se poskakuje.

Zjednodušeně řečeno, oba dva taneční kroky se skládají z pohybu na stranu třemi kroky. Poté při Sidewalku vykopává tzv. přední noha (pokud tancujeme doprava, je tzv. přední nohou pravá), při Crosswalku naopak vykopává tzv. zadní noha (pokud tancujeme doprava, je tzv. zadní nohou levá).

Crosswalk můžeme stejně jako Sidewalk zařadit do House Dance Middle School, asi nejplodnějšího období v historii tohoto tanečního stylu. Kromě již zmíněných tanečních kroků sem můžeme zařadit např. Cross Step, Shuffle, Step Up, Salsa Step nebo Salsa Hop.

Jak zatancovat Crosswalk

Už jsme si řekli, že tancování houseových kroků Crosswalk a Sidewalk je velmi podobné. Oba tyto taneční kroky se tancují v rytmu 1-a-2 a skládají se v podstatě ze třech malých kroků s tím, že na druhou dobu se vykopává noha. U Crosswalku ta „zadní“, aby nohy vytvořily efekt křížení.

Pokud budeme Crosswalk tancovat směrem doprava, uděláme kroky pravou (1), levou (a) a pravou nohou (2), na druhou dobu zároveň vykopneme levou nohu. Posun na druhou stranu bude přesně opačný, tj. levá noha (1), pravá (a) a znovu levá (2), na druhou dobu zároveň vykopne pravá noha.

Existuje několik variant, jakou u tohoto kroku můžete použít techniku. Všem tanečníkům doporučujeme všechny verze vyzkoušet a poté se rozhodnout, která vám tzv. nejvíce sedí. Jaké tedy mohou být rozdíly v provedení tanečního kroku Crosswalk?

  • u Crosswalku je možné „přešlapovat“ nebo „poskakovat“
  • na druhou dobu je možné zadní nohu vykopnoiut po směru pohybu nebo dopředu (na diváky)
  • výkop nohou může být buď ostrý a rychlý nebo může jít o táhlý pohyb, které doprovází zhoupnutí v kolenou

I v našem video tutoriálu vidíte, že každá tanečnice tento krok tancuje trochu jinak. Jde o to najít se variantu, která je vám pohodlná a budete se v ní cítit dobře.

Stejně jako některé další kroky House Dance je možné i Crosswalk zatancovat tzv. naopak, pokud budete chtít dát důraz ne na sudou, ale na lichou dobu. Výkopem totiž celý tento taneční krok můžete začít, bude tedy na první dobu. Posun do strany pak provedete na „a-2“.

TIP: Je pro vás naše značení dob (1-a-2, atd.) matoucí? Přečtěte si článek 3 tipy, jak najít rytmus v hudbě, jak počítat při tancování.

Tanec Online

Toto video je součástí série Tanec Online, v rámci které vám budeme postupně představovat jednotlivé taneční kroky, jejich varianty i kombinace. Ze začátku se zaměříme především na Hip Hop a House Dance, později určitě přidáme i další taneční styly.

Ve videu se představily Fuffy & Kej, lektorky 331 Dance Studia Olomouc a tanečnice skupiny Streetdance Adults Swaggaz.

Sledujte nás na YouTube, kde najdete mnohem více videí 331 Dance Studia Olomouc.

O autorovi videa

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, věnujeme se Street Dance (pouličnímu tanci) a Contemporary Dance (současnému tanci). Organizujeme taneční kroužky pro děti i taneční kurzy pro dospělé. Tanec nás opravdu baví, takže o něm i rádi píšeme na našem tanečním blogu.

Diskuze k videu

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Podobná videa