O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 19 ledna, 2021 .

Buddha Stretch. Tento legendární tanečník, choreograf a lektor dnes slaví 50. narozeniny. Přejeme všechno nejlepší a děkujeme za všechno, co pro taneční scénu za uplynulých 50 let udělal. Rozhodně toho není málo.

Pokud se alespoň okrajově zajímáte o taneční styl Hip Hop, jméno Buddha Stretch prostě musíte znát. Právě on je totiž jednou z klíčových postav v historii tohoto tanečního stylu, právě on může za to, že je Hip Hop dnes tak populární a rozšířený. Pojďme si tedy Buddha Stretche trochu představit.

Za všechno může Michael Jackson

V roce 1992, tedy ve zlatém věku Hip Hopu (90. léta minulého století jsou často nazývána jako „zlaté devadesátky“ nebo „zlatý věk Hip Hopu“, protože nikdy v historii nebyl Hip Hop tak populární jako právě v 90. letech) v New Yorku vznikla taneční skupina Elite Force. Jde o nejslavnější hiphopovou taneční skupinu všech dob, kterou tvořili elitní tanečníci seskupení Mop Top. Zakládajícími členy byli Buddha Stretch, Henry Link a Loose Joint. Později se k Elite Force přidali také Brooklyn Terry, Bobby Mileage a Ejoe Wilson. Všichni tito tanečníci jsou dnes považovány za absolutní legendy a o jejich workshopy má zájem už několikátá generace tanečníků.

Elite Force původně vznikly za účelem vytvořit choreografii k singlu Remember The Time od Michaela Jacksona. Spolupráce s králem popu byla totiž opravdu prestižní záležitost a jde vlastně dodnes o nejvýznamnější počin Buddha Stretche.

Buddha Stretch je choreografem mnoha známých videoklipů

Buddha Stretch se narodil 9.5.1968 v newyorské čtvrti Brooklyn a jeho největším tanečním vzorem byl jeho otec Emilio Austin, Sr. Ten mu také v jeho taneční kariéře velmi dlouho dobu pomáhal, poskytoval mu inspiraci, podporu, disciplínu i motivaci. Pravým důvodem, proč se Buddha Stretch stal tak slavným, je nejspíše to, že dokázal vytvořit most mezi Old School a New School Hip Hopem. Svůj taneční styl začal nazývat Freestyle Hip Hop. Jeho pohyby se staly velmi populární a vyhledávané mezi hudebními umělci. Buddha Stretch má vlastně největší zásluhu na tom, že se taneční styl Hip Hop díky videoklipům prosadil do hudebních televizí.

A za kterými videoklipy Buddha Stretch tedy vlastně stojí? (Kliknutím na název se otevře video na YouTube)

Např.

Buddha Stretch v Olomouci

Buddha Stretch stále poměrně dost času věnuje výuce tance, na jeho lekce můžete v New Yorku pravidelně vyrazit. Hodně často ale také jezdí po celém světě, velmi oblíbený je např. v Japonsku, kažoročně jej můžete potkat na finále Juste Debout v Paříži, atd. Ani čeští tanečníci jej neznají pouze z vyprávění nebo videí, do Česka zavítal totiž už několikrát, ať už na workshopy nebo jako porotce akcí Tanečník roku a Druhá Šance.

Právě díky osmému vydání street dance battlu Druhá Šance mohli na konci září 2008 vidět Buddha Stretche už podruhé naživo i olomoučtí tanečníci. V rámci akce, jehož organizátorem byl i Dejv Zapletal, zakladatel a lektor 331 Dance Studia Olomouc, porotoval battle v S-klubu, ale měl i taneční workshop na Gymnáziu Hejčín. (Na exhibiční vystoupení Buddha Stretche v olomouckém S-klubu se můžete podívat tady.) Poprvé do Olomouce Buddha Stretch dorazil přesně o rok dříve, na podzim 2007.

Druhá Šance 8: USA Legends

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Rubrika: 

Tipy na podobné články