O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Máme soutěžní taneční skupiny i nesoutěžní taneční kurzy pro děti i dospělé, organizujeme taneční workshopy, open classy, soutěže, letní taneční kempy, atd. 

Street dance battle je pro někoho jedinečný zážitek a pro druhého věčný strašák. Zeptali jsme se proto tanečníků, jak battlování vnímají.

V 331 Dance Studiu Olomouc netvoříme pouze skupinové choreografie, naši tanečníci se taky účastní tzv. battlů. Battle je způsob soutěže (porovnání tanečníků) typický pro Hip Hop. Nebattluje se jen v tanci, ale i v dalších elementech hiphopové kultury. Asi nejznámější jsou battly v rapu (tzv. freestyle battle), probíhají ale i battly v deejayingu nebo graffiti. Battle v podstatě můžeme přeložit jako souboj, ve kterém se střídá jedna strana s druhou (může se jednat o battle jednotlivců, dvojic, skupin …) a snaží se ukázat něco lepšího než soupeř. Porota následně vybere jednoho tanečníka (dvojici nebo skupinu), který postoupí do dalšího kola. Takto se postupuje tzv. pavoukem až do finále. To je klasická forma battlování. Street Dance battle nabízí ale i různé další koncepty (např. Seven to smoke, atd.), které vznikly proto, aby byly akce pro tanečníky zajímavější a nesoutěžilo se pořád tím stejným způsobem.

Typickým rysem každého battlu je improvizace (freestyle). Hodnotí se, jak tanečník zareaguje na danou písničku i na svého soupeře. Freestyle, tedy okamžitá reakce formou improvizace, je v podstatě jedním ze základních kamenů, který propojuje celou hiphopovou kulturu.

My street dance battly samozřejmě podporujeme. Zakladatel 331 Dance Studia Olomouc Dejv Zapletal zorganizoval během doby, co se pohybuje na taneční scéně, více než 60 street dance battlů. A i když na ně v posledních letech nebylo tolik času, tak na podzim roku 2019 zorganizoval Šantovka Dance Contest i premiérový 331 Family Battle pro tanečníky 331 Dance Studia Olomouc (více o něm jsme psali v tomto článku). Kromě toho jsme navštívili např. T-Bass Cup v Hradci Králové nebo Battle In The House v Olomouci.

Tanečníků jsme se tedy zeptali, jak se jim na těchto akcích líbilo a jak vlastně tancování na battlech vnímají.

Annakonda: Na každém battlu se zlepším

V prosince jsem absolvovala svůj první větší Street Dance battle – Battle In The House v Domě dětí a mládeže Olomouc. Musím říct, že jsem byla nadšená. Organizace, dj, atmosféra, všechno bylo perfektní! Určitě se mi tam zalíbilo pár lidí, kteří úžasně tancovali. Battly mě baví, protože battle od battlu se vždy o něco trochu zlepším. A když se mi to zrovna nepovede, tak vždycky vím, co jsem udělala špatně a začnu makat o to více. Zajímavé je na tom to, ze vidíte lidi, kteří jsou lepší než vy a strašně vás to na navnadí, takže vás tancování pak baví o 100% více (tedy aspoň to tak mám já).

Battlování je strašně těžká věc. Musíte zapojit celé tělo, občas jít i na zem, neopakovat se, vymýšlet si kroky, kombinovat. Je strašně moc možnosti a určitě to není lehká věc. U mě byl ale problém, že doma nebo i před mým týmem nemám problém battlovat, ale když přijdu na battle, strašně znervózním.

Pokud chcete nějaký Street Dance battle vyzkoušet, určitě není pozdě, ale je za tím hodně dřiny a hlavní je odvaha a klidná hlava. Kvalifikace na Battle In The House byla formou jamu, což znamená, že se vlastně ani do battlu dostat nemusíte, pokud porotu nezaujmete. Já se probojovala do battlu v House Dance, ve kterém jsem prošla dvěma koly a pak jsem vypadla. Vím, co jsem udělala špatně a jsem si toho vědoma. Soutěžila jsem i v Hip Hopu, který ale pro mě byl mnohem těžší a do battlu jsem se bohužel nedostala. Ale za to, že jsem dostala aspoň do housového battlu vděčím mým úžasným trenérům. Opravdu hodně mě naučili, a to chodím do 331 Dance Studia Olomouc teprve od začátku roku.
Annakonda, Streetdance Juniors Groovz

Fuffy: Na rovinu říkám, že battlování je těžké

V listopadu loňského roku proběhl premiérový 331 Family Battle pro tanečníky 331 Dance Studia Olomouc. K této akce nemám absolutně nic, co bych jí mohla vytknout. Super atmosféra, fajn lidi i písničky, co víc si přát. Moc se mi líbila pro mě dosud neznámá metoda battlu Seven to smoke, ve které zvítězí ten tanečník, který dokáže porazit všechny ostatní. Bylo moc fajn si to vyzkoušet.

Celkově jsou battly a battlování strašně super. Na rovinu je ale taky potřeba říct, že jsou taky těžké, obdivuju všechny, kdo se zúčatnili a strašně moc lidí mě překvapilo. Freestyle beru jako představení sama sebe a někteří se díky tomu strašně moc otevřeli a já jen hltala jejich pohyby :-) Myslím, že díky tomu, že se tam všichni známe se nám na 331 Family Battlu tancovalo o něco líp. Za mě byl tenhle náš premiérový battle prostě skvělý :-)
Fuffy, Streetdance Adults Swaggaz

Natka: Street dance battle je super na pročištění hlavy

Poprvé jsem navštívila Street Dance battle s názvem T-Bass Cup v Hradci Králové a musím říct, že doslova všichni tanečníci tam byli úžasní. Vážně se mi tam moc líbilo a tancovalo se mi tam dobře.

Na battlech mě hlavně baví to, že si můžu pročistit hlavu na nic nemusím myslet, prostě že můžu poslouchat jenom tu hudbu. Na battlu není nic těžkého, hlavně se nestresujte a v klidu se uvolněte a poslouchejte hudbu. Při battlu v Hip Hopu hlavně dělejte bounce, pohybujte se z místa na místo, dělejte obličeje a prožívejte to. Taky nezapomeňte sledovat ostatní tanečníky, ať můžete nabrat zkušenosti třeba pro příště. Já mám battly hodně ráda a jsem ráda, že se jich můžu účastnit.
Natka, Streetdance Juniors Flavaz

Simba: Díky battlům jsem se do tancování zamilovala ještě víc

Battlování se mi líbí z toho důvodu, že při něm mám takovou svobodu a volnost. Můžu tancovat prakticky volně bez jakýchkoliv kroků a tak, sice mám ze začátku vždycky strach, ale pak si to strašně užiju :-) Musím říct, že díky street dance battlům jsem se do tancování zamilovala ještě víc. Jeden z mých loňských battlů byl T-Bass Cup v Hradci Králové. Tam se mi dost líbilo, byli tam strašně příjemní lidi a tak dost hezký prostředí. Jo a bylo tam strašně moc dobrých tanečníků, jakože fakt dobrých. Byla to perfektní inspirace :-)
Simba, Streetdance Juniors Groovz

The Thea: Street dance battle mi umožní ukázat kousek sebe

Já osobně mám Street Dance battly strašně ráda. Mám je ráda hlavně kvůli tomu, že vážně můžu ukázat kousek sebe. Tím že je to freestyle, tak můžu na chvíli vypnout hlavu a nepřemýšlet o tom, co tancuji, můžu se prostě uvolnit a hlavně ze sebe vydat úplně všechno. Naopak vždycky, když se na někoho dívám na battlu, tak si z toho něco vezmu. Třeba na Battlu In The House bylo spoustu tanečníků, kteří mě něčím inspirovali, ať už výrazem nebo nějakým krokem. Vždycky se snažím si z těchto akcí odnést nejvíc, co to jde :-)
The Thea, Streetdance Adults Swaggaz

Makkako: Postoupit v battlu do dalšího kola není jednoduché

Z loňských akcí bych určitě jmenovala 331 Family Battle, protože to pro mě byla výborná zkušenost a hlavně tam byla perfektní atmosféra, za tu moc děkuji. Battle In The House byl pro mě zase obrovskou inspirací, bylo tam spoustu tanečníků, kteří se mi líbili. Celkově mě baví battlovat hlavně v House Dance. Trému hned na začátku zahodím, takže tancovat na battlu pro mě složité není, ale postoupit do dalšího kola, to už je složitější. Postup nikdy nezískáte zadarmo.

Street Dance battly mě ale i tak baví. Hlavně je to druh tancování, u kterého vůbec nemusíte myslet. Chci říct, že battly, kterých jsem se loni zúčastnila, byly fakt super, i když mě trochu mrzí, že se na Battle In The House nebattluje taky crew vs crew :-)
Makkako, Streetdance Juniors Groovz

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články