Nejdřív Disco, potom Hip Hop. Jaké je to změnit taneční styl?

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 12 srpna, 2022 .

Rozhovor s Eliškou Studničkovou, vedoucí tanečního studia No Limit, které se přeorientovalo z Disco Dance na Hip Hop a Street Dance.

V tanečním studiu No Limit se už netancuje Disco, ale Hip Hop

Dnes se podíváme do Českých Budějovic, ve kterém najdete taneční studio No Limit. To vzniklo ve stejném roce jako 331 Dance Studio Olomouc, jen nebylo zaměřené na Street Dance, ale na Disco Dance a Disco Show. Jenže dnes už je všechno jinak. V uplynulé taneční sezóně reprezentovali No Limit město České Budějovice v soutěžních kategoriích zaměřených na Hip Hop a nutno poznamenat, že poměrně úspěšně.

Relativně rychlá „přeorientace“ z Disco Dance na Hip Hop a všeobecně taneční styly spadající pod Street Dance nás zaujala, a proto jsme o rozhovor požádali vedoucí tanečního studia No Limit Elišku Studničkovou. Proč se Českých Budějovicích odehrála takto kompletní přeměna a co na ní bylo nejtěžší? Jak rozdílná je Hip Hop komunita oproti světu Disco Dance? To vše se dozvíte v následujícím rozhovoru …

Taneční studio No Limit České Budějovice
Taneční studio No Limit České Budějovice

Eliška Studničková: Street Dance je mnohem více zaměřený na individuální osobnost tanečníka

Můžeš nejdříve čtenářům vaše taneční studio trochu představit?

Taneční studio No Limit jsme založili jako studenti VŠ (nyní manželé Studničkovi) v roce 2011. Chybělo nám v Českých Budějovicích místo, kde bychom mohli vytvořit komunitu, kde není úspěch měřen pouze medailemi, ale spokojenými tanečníky. V našem studiu jsou základní hodnoty: přátelství, tvorba komunity, respekt a samozřejmě láska k tanci.

Vy jste dříve tancovali Disco Dance, teď už se ale všichni vaši tanečníci věnují Street Dance. Kdy a kde vznikl nápad na tuto změnu? A proč vlastně?

Do roku 2018 hlavní zaměření bylo Disco Show (Disco Dance s rekvizitami) a okrajově Street Dance a Modern Dance. Od roku 2019 se už ale naplno věnujeme pouze Street Dance.

A jak to vzniklo? Na podzim roku 2018 jsem vyrazila do Los Angeles tančit do tanečních studií jako je Playground LA či Millennium Dance Complex. Úplně jsem se ocitla jako ve snu. Zjistila jsem, že je potřeba jít s dobou a že je nejvyšší čas toto ukázat našim tanečníkům v Českých Budějovicích. Byl to pro mě životní zážitek a určitě mám v plánu se tam zase někdy vrátit. Svobodu, respekt a multikulturní atmosféra dýchá tak intenzivně z každé lekce, že jen stát na tom parketě je pro každého tanečníka obrovská pocta.

Jak taková „přeorientace“ probíhá? Nejdřív je asi nutné vzdělat lektory, potom to pomalu začít servírovat tanečníkům. Můžeš ten proces trochu popsat?

Během let vedení tanečního studia jsme měli spoustu těžkých chvil, každý vedoucí a šéf určitě ví, o čem mluvím. A tady jsme s manželem věděli oba, že to nebude lehké.

Myslím, že náš trenérský tým už po návratu z USA věděl, že mě to nenechalo chladnou. A díky našim vztahům, kdy můžu otevřeně říci, že jsme opravdu druhá rodina, do toho šli se mnou. Jsem za to neskutečně vděčná, protože bez nich bychom celý tento proces nezvládli. Musela jsem jít příkladem a sama se začít ve všech kategoriích dovzdělávat (trenérské licence, taneční workshopy, historie tanečních stylů atd.). Jakmile máte v životě pro cokoliv nadšení a milujete tu činnost, „nakazíte ostatní“. To mi poradil Matěj Zvara z B-Original a jsem mu za to dodnes moc vděčná.

Pak přišlo na řadu sdělení naší komunitě. Vysvětlení, proč chceme tuto přeorientaci udělat. Měli jsme osobní schůzky se všemi týmy a jejich rodiči. Bylo to velmi emotivní.

Taneční studio No Limit České Budějovice
Taneční studio No Limit České Budějovice

Jaké jsi měla ohlasy od tanečníků na začátku této transformace a jaké ohlasy máš teď?

Někteří plakali a byla v tom spousta emocí, ale obecně většina přijala změnu jako výzvu. Na Disco máme určitě skvělé vzpomínky, naši tanečníci u nás dospívají a tvoří si přátelství někdy i na celý život. Nechat za sebou „disco etapu“ bylo pro některé obtížné. Takže ano, přišli jsme tenkrát i o některé tanečníky. Věděla jsem, že je to pro nás i pro ně dobrá zkušenost v životě. Oni by se trápili a ostatním tanečníkům by bránili v progresu a nebylo by to dobré ani pro budoucnost tanečního studia No Limit.

Nyní bych objektivně řekla, že jsou spokojenější možná i proto, že tancují trendy taneční styly. Limiťáci a Limiťačky byli v tomto přerodu velmi odvážní. Pozorujeme, jak začínají chápat i další elementy Hip Hopu, jako je třeba móda. Našemu trenérskému týmu dělá radost, když se snaží hledat svůj taneční styl a svou prezentaci.

Co bylo z Tvého pohledu lektorky a choreografky nejtěžší? Co dělalo tanečníkům největší potíže?

Změna myšlení v tanci související se změnou kultury. Disco a Hip Hop je totiž úplně něco jiného. Vše je v hlavě. To bych chtěla poradit jakémukoliv tanečníkovi. Jedině tak, jak se cítíš a jakou motivaci máš, tak to dokážeš! Samozřejmě je důležité umět si nastavit reálný cíl a pak udělat vše jen pro to, aby se splnil. (Mrkněte na náš blog TSNL: Jak si stanovit cíle)

Možná je na tuto otázku brzo, ale jak bys porovnala disco scénu s tou hiphopovou / streetovou?

Disco je o velké fyzické zátěži a tento tanec se začíná výrazně podobat sportovní gymnastice. Je zde kladen důraz na synchronizaci tak, aby byl jeden tanečník stejný jako druhý. Technika je ve všech kategoriích stejná.

Streetovou scénu / komunitu stále poznáváme, ale určitě bych řekla, že je tu kladen důraz více na individualitu a individuální osobnost každého tanečníka. Najít si svůj taneční styl, umět se vyjádřit a nebát se udělat chybu. Protože z chyby na tanečním sále může vzniknout skvělá nová věc. Třeba taneční styl Locking vznikl z chyby (zaseknutí v póze).

Prostřednictvím Street Dance můžeme také ukázat naše emoce. Rozpětí množství tanečních stylů, historie hudby, vznik tanečních stylů napříč světem je tak obsáhlé a zajímavé, že snad každý tanečník si styl, který mu nejvíce přiroste k srdci, určitě vybere. Tím je Street Dance velmi silný a úžasný tanec zároveň.

Jaké máš s TS No Limit vize na příští taneční sezónu?

Začátek a základ máme úspěšně za sebou. Musíme tedy neusnout a jít dále. Jedna z vizí je práce na sebevědomí našich tanečníků a nebát se tvořit si nové kroky, naučit se improvizovat (freestyle). Chceme si dále hledat svou prezentaci, svůj styl a své sny. Uvidíme, zda-li nás srdce povede do choreografií, freestylu nebo třeba divadelní scény. Zůstáváme zatím všemu otevřeni a moc nás to baví.

Disco i Hip Hop můžete tancovat i v Olomouci

Také v Olomouci se můžete věnovat různým tanečním stylům, Disco Dance ani Hip Hop není výjimkou. V 331 Dance Studiu Olomouc se zaměřujeme na taneční styly související s hiphopovou kulturou, které označujeme jako pouliční tanec (Street Dance). Kromě Hip Hopu sem patří třeba House Dance, Popping, Locking nebo Dancehall. Vybrat si ale můžete také některý z tanečních kurzů zaměřených na současný tanec (Contemporary Dance).

Taneční kurzy jsou rozdělené podle věku (děti, teenageři, dospělí, rodiče) i podle tanečních zkušeností (začátečníci, mírně pokročilí, pokročilí), stačí si vybrat. Zápis na novou taneční sezónu právě probíhá.

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články