Fyzická kondice aneb fyzička: Proč se o ni starat a jak

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 28 května, 2021 .

Fyzická kondice, fyzička, kondička. Slova, která šla během koronaviru často stranou. Představujeme proto výzvu (challenge) #331vkondici.

Fyzická kondice je důležitá

Dobrá fyzická kondice je důležitá pro celkové zdraví, fyzickou pohodu a sportovní výkonnost. Jak jsme na tom s fyzičkou ale teď v době omezení volného pohybu a uzavření všech vnitřních sportovišť?

Kvůli opatřením souvisejícími s pandemií COVID-19 jsme stejně jako na jaře byli nuceni uzavřít taneční sály a přejít na distanční taneční lekce. I když tento stav zatím netrvá tak dlouho jako v jarních měsících, důsledky uzavření jsou zřetelnější. A je to pochopitelné. Dohromady jsme totiž už přišli o tolik tanečních lekcí, kolik jich běžně proběhne během celého semestru.

Podzimní část taneční sezóny je navíc právě to období, kdy se u tanečníků kromě výuky tanečních kroků a zdokonalování techniky jednotlivých tanečních stylů buduje i fyzická kondice. Tak aby v druhé časti taneční sezóny bez problémů zvládli odtancovat připravenou choreografii na tanečních soutěžích.

Jak je na tom vaše aktuální fyzická kondice?

Fyzická kondice, fyzička, kondička. Je jedno, jakým slovem označíme stav, který určuje, jak dobře dokáže naše tělo využívat kyslík. Právě parametr VO2max (maximální spotřeba kyslíku) je obecně uznávané měřítko kapacity aerobní vytrvalosti.

Nejde ale o jedinou hodnotu. I klidová tepová frekvence je dobrý a jednoduchý ukazatel. Čím lépe na tom jste, tím nižší klidovou frekvenci máte. Špičkoví vytrvalci dosahují hodnot i pod 40 úderů za minutu. Netrénovaný zdravý člověk ji má kolem 70 – 80.

Vyzkoušet si můžete i tzv. Cooperův test, ve kterémse snažíte za přesně vymezenou dobu 12 minut uběhnout co největší vzdálenost. Průměr je v závislosti na věku a pohlaví 1400 – 2399 metrů. Výborný výkon je ve 30 letech u mužů 2,7 kilometrů a více, u žen 2,5 km a více. Pro kompletní tabulku stačí na Wikipedii zadat heslo Cooperův test.

Fyzička v době koronaviru klesá

Je asi logické, že fyzická kondice u většiny lidí v době koronaviru klesá. Uzavřené školy, zrušený tělocvik, uzavřené posilovny a bazény, zrušené kroužky pro děti. Možností, jak mít dostatek pohybu, ubývá. Rizika tohoto stavu jsou předpovídatelná, zhoršení zdravotního stavu, ale také vyšší náchylnost k onemocněním (před kterým nás má paradoxně toto omezení chránit).

Taneční školy ale řeší další problém. Špatná fyzička znamená, že tanečníci nebudou tak dobře připraveni na taneční soutěže. Taneční kurzy probíhají distanční formou, čímž se sice tanečníci naučí potřebné choreografie, doma ale určitě nevěnují tanečním lekcím tolik energie (často to z prostorových důvodů ani není možné), aby se jim přitom zvyšovala fyzická kondice jako při běžném tréninku na tanečním sále.

Proto mnoho tanečních lektorů přistupuje k tomu, že se během tancování online do programu zařazuje i cvičení na zlepšení fyzické kondice. A stejně tak jsme se rozhodli udělat to i my. Prosinec bude v 331 Dance Studiu Olomouc měsícem, ve kterém prověříme fyzičku našich tanečníků.

#331vkondici challenge pro tanečníky i rodiče

Prosincové taneční kroužky pro děti i kurzy pro dospělé nahradíme kondičními tréninky. Abychom všechny tanečníky co nejvíce motivovali, tréninky budou probíhat formou tzv. výzvy (challenge) a vybrané tanečníky odměníme kurzovným na příští rok zdarma.

#331vkondici challenge bude probíhat 3 týdny, a to od 30.11.2020 do 20.12.2020. Každý týden zveřejníme 5 úkolů, které bude třeba splnit, zdokumentovat a foto nebo video sdílet. A jaké typy úkolů to budou? Půjde o dance workouty, ale i různé cviky, kterých bude potřeba zvládnout vždy určitý počet.

Přesný seznam úkolů zveřejníme vždy v pondělí a na jejich splnění budete mít čas do neděle. Je tedy úplně jedno, jestli je splníte všechny v jeden den nebo si jednotlivé úkoly rozložíte do celého týdne (tuto variantu doporučujeme).

Jednodušší varianta pro nejmenší tanečníky a jejich rodiče

Pro nejmenší děti z tanečních kroužků Streetdance Baby (3-4 roky) a Streetdance Mini (5-8 let) bude probíhat zjednodušená varianta, součástí které budou pouze tři úkoly týdne a navíc ve zjednodušené formě. Všech úkolů se ale v tomto případě bude muset kromě dítěte zúčastnit také alespoň jeden rodič.

Nutno ale zdůraznit, že ani „plná“ verze výzvy není nijak složitá. Záměrně. Chceme tanečníky alespoň trochu rozhýbat, ne je odradit příliš těžkými úkoly. Proto by všechny úkoly měl splnit bez větších problémů každý tanečník a každá tanečnice. Stačí se jen odhodlat.

Co budete potřebovat k #331vkondici challenge

Celá soutěž bude probíhat na našem Instagramu. Proto pokud ještě nejste na této sociální síti, stáhněte si aplikaci z Google Play (pro Android) nebo nebo App Storu (pro iOS). Začněte sledovat náš účet @331dancestudio a zapamatujte si hashtag #331vkondici.

Abychom poznali, že jste to vy, je potřeba mít na profilu uvedené své jméno (buď přímo v názvu nebo v kolonce Jméno). Malým dětem Instagram samozřejmě kvůli tomuto zakládat nemusíte, zapojit se lze i prostřednictvím profilu rodiče.

Budete potřebovat také nějakou aplikaci pro hyperlapse (tvorbu zrychlených videí). To proto, že na Instagram stories můžete nahrát max. 15, resp. 30 sekundové video. Tuto funkcionalitu najdete buď přímo v aplikaci Instagram (v některých verzích nemusí být dostupná), ve fotoaparátu na mobilu (u některých typů mobilu) nebo existuje několik aplikací, které si můžete stáhnout. Hledejte aplikace s názvem „hyperlapse“, „time lapse“, apod.

Poslední věcí, kterou musíte mít, abyste se #331vkondici challenge mohli zúčastnit, je krokoměr (neplatí pro variantu Baby + Mini). Krokoměr mají každé chytré hodinky nebo náramek, ale je také součástí prakticky všech fitness aplikací na mobilu (pro Android úplně stačí často předinstalovaná aplikace Google Fit).

#331vkondici challenge | 331 Dance Studio Olomouc

Jak se starat o fyzickou kondici

#331vkondici challenge samozřejmě není dlouhodobé řešení. O fyzickou kondici je potřeba se starat pravidelně. Jak? Máme pro vás pár tipů.

  • hýbejte se každý den
  • nemusíte nutně ujít 10000 kroků každý den, ale choďte pravidelně
  • pravidelně tancujte (vybrat si můžete i z našich tanečních kurzů)
  • zařazujte i další pohybové aktivity a sporty
  • střídejte silová cvičení s vytrvalostními
  • nezapomeňte na zdravý jídelníček

Fyzička je něco, o co se opravdu vyplatí starat dlouhodobě. Bohužel platí pravidlo, že fyzická kondice se získává hůř než ztrácí. Začít se hýbat po dlouhodobé pauze může být náročné, proto je potřeba začít zlehka. Na druhou stranu udržet si kondičku zase tak velký problém není, a to je dobrá zpráva.

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články