David Lee a jeho 3 taneční tipy nejen pro začínající tanečníky

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 18 července, 2022 .

Co radí světoznámý lektor a choreograf David Lee začínajícím tanečníkům a nejen jim? Prozkoumejte taneční tipy, které se vám budou hodit.

David Lee: Lektor a choreograf v The Lab, The Kinjaz Dojo nebo Steezy Studio

David Lee je jeden z nejúspěšnějších světových tanečníků a choreografů. Jeho jméno je spojeno např. s The Lab (vítězi NBC World Of Dance), Artist Development, The Kinjaz Dojo nebo online platformou Steezy Studio.

David vyrůstal v tradiční čínské rodině, v poměrně mladém věku se však přestěhoval do USA, kde se zamiloval do taneční komunity. Jak sám říká, byl ohromen pozitivitou a podporou, kterou mu taneční scéna poskytovala. Většinu času svého studia proto trávil na různých kurzech tance, trénoval v noci venku na parkovištích a postupně začal vystupovat na nejrůznějších akcích v jižní Kalifornii. Ihned po ukončení studia se vrhnul na dráhu tanečního choreografa.

Jako choreograf strávil pět let prací s taneční skupinou The Lab, která se do podvědomí tanečníků na celém světě dostala především výhrou v druhé sérii prestižní televizní show NBC World Of Dance, V poslední době pak pracoval v Artist Development v EXPG LA pod vedením Shauna Evarista.

Působí zároveň jako rezidentní instruktor v The Kinjaz Dojo, což je taneční škola jedné z nejslavnějších tanečních skupin na světě – The Kinjaz. A nakonec se s ním můžete potkat na tanečních lekcích online na asi nejznámější online taneční škole – Steezy Studio.

3 tipy pro začínající tanečníky

David Lee své tipy pro nejen začínající tanečníky shrnul do tří okruhů. Jsou to:

  • Věnujte pozornost lektorům
  • Podporujte společný růst
  • Vystupte z komfortní zóny
Tyto tipy nás velmi zaujaly, proto jsme se rozhodli vám je tímto článkem zprostředkovat. Navíc určitě není na škodu zjistit, co svým svěřencům radí lektor a choreograf, kterému pod rukama prošlo takové množství úspěšných tanečníků.

Tip č. 1: Věnujte pozornost pokynům svého lektora / trenéra

Když se učíte tancovat, věřte, že váš taneční lektor / lektorka nebo trenér / trenérka vyučuje tanec určitým způsobem. Důvod, proč učí zrovna tímto způsobem, nemusíte chápat, ale snažte se jej respektovat. Věnujte pozornost tomu, co lektoři vysvětlují a o co vás žádají.

Například, když řeknou „Sledujte, netancujte“, opravdu sledujte a netancujte. Ví, co vás chtějí naučit, a nejlépe znají strategii této výuky, proto se vydejte směrem, kterým vás vedou. Poslouchejte také, jak lektoři vnímají písničku, na kterou učí. Pokud zdůrazňují určitý zvuk nebo texturu, napodobujte je svým tělem.

Věnujte pozornost i tomu, když lektoři opravují během taneční lekce někoho jiného. Může se zdát, že se vás to netýká, opak je ale pravdou. Nejen, že se z chyb ostatních můžete velmi dobře poučit, je totiž také velmi pravděpodobné, že stejnou chybu dělá více tanečníků na tanečním kurzu.

To, že lektoři opravují nějakého konkrétního tanečníka, je proto signál pro celou skupinu. Všichni ostatní tanečníci by se v ten moment měli zaměřit na to, jestli tu stejnou chybu nedělají taky. Mohou tak ušetřit mnoho času, protože opravovat stále dokola stejnou chybu je nejen nezábavné, ale také zdlouhavé.

Tip č. 2: Podporujte společný růst

Naprostá většina tanečníků se učí tancovat na tanečních kurzech, nikoliv na individuálních nebo online lekcích. Mějte proto na paměti, že nejste jediným studentem ani jediným tanečníkem, který má hlad a touží se učit. Neberte ostatní jako konkurenci, ale jako své partnery a kamarády.

Místo konkurenčního myšlení se učte s lidmi kolem vás – na konkrétní taneční lekci, v komunitě i mimo ni. Jako tanečníci máme v současné době velmi mnoho možností, jak se s ostatními propojit. Využijte toho a nikdy se nenechte zastrašit těmi, se kterými se učíte a se kterými rostete.

Kdykoliv jste na taneční lekci, podporujte své spolutanečníky. Učit se tancovat vyžaduje odvahu, ale ještě více sebevědomí je potřeba v těch částech tréninku, kdy musí tanečníci individuálně něco předvést. Jsou to ty pasáže taneční lekce, kdy se tancuje v menších skupinkách, ve dvojicích nebo sólově, když probíhá jam (cypher) a někdo má sám tancovat uprostřed kruhu, atd.

Stydíte se v těchto pasážích tréninku? Bojíte se, co si o vás ostatní pomyslí? Představte si, co se hlavou honilo ostatním, když byli před vámi na tomto místě. Nebo na co myslí teď, když ví, že do středu kruhu půjdou po vás. Stydí a bojí se úplně stejně jako vy. Pokud tedy chcete trochu zmírnit jejich stres a povzbudit je, udělejte to! Určitě se díky tomu budou cítit líp a určitě potom to samé udělají i pro vás.

Nejen při tancování platí, že nejlépe se učíme, když jsme v pozitivním prostředí. Buďte tedy při jeho vytváření proaktivní, povzbuzujte ostatní a vytvářejte takový kolektiv, v jakém si sami přejete tancovat.

Tip č. 3: Vystupte ze své komfortní zóny

Nikdy se sebou nebuďte stoprocentně spokojení. Zvládli jste nějakou choreografii, nějaký taneční styl? Výborně. Pochvalte se, odměňte se, ale pracujte dál. Nebojte se jako tanečníci objevovat více. Pokud to ještě nevíte, vydali jste se na cestu, která nikdy nekončí. To, že skončí taneční kurz nebo taneční sezóna, neznamená, že je vaše cesta u konce. Vždy je co dalšího se učit.

Nikdy nemějte pocit, že už všechno umíte. Nikdy se nebojte navštívit taneční lekci pro začátečníky. Ano, i když už tancujete mnoho let, trénink pro začátečníky vám připomene základy a často vám pomůže podívat se na ty nejzákladnější pohyby z jiného úhlu. Z takového, na který jste možná už zapomněli. Základní taneční kroky a techniky jsou v tancování nejdůležitější. Nikdy je nemůžete přeskočit a nikdy není dobré na ně zapomínat.

Nebojte se vystupovat ze své komfortní zóny také v tom smyslu, že budete zkoušet věci, které vám do této doby byly cizí nebo nepříjemné. Tancujete Hip Hop a House Dance? Proč nezkusit Popping a Locking. Tancujete jen choreografie a bojíte se improvizace a freestylu? Možná je teď ten pravý čas překonat strach a začít freestyle trénovat.

To, že je vám ze začátku něco nepříjemné, neznamená, že byste to měli hned vzdát. Ve skutečnosti vás totiž právě tyto zkušenosti posunou na vyšší taneční level. Pokud budete trénovat jen to, v čem se cítíte dobře a co vám jde dobře, nikdy neuděláte krok z místa, nikdy se v tancování neposunete dál.

David Lee
David Lee

Kde získat další tipy pro tanečníky?

Tanec je naprosto úžasná věc. Nejen, že díky tanci děláte něco pro své tělo, je to také jedinečná možnost aktivního odpočinku a načerpání pozitivní energie. A v neposlední řadě je to také nekonečná zábava a skvěle strávený čas v okruhu přátel z taneční komunity.

Tanec je ale v dnešní době tak rozšířený a rozvětvený, že zorientovat se v něm nemusí být pro začátečníka vůbec jednoduché. Během prvních tanečních lekcí uslyší začátečníci tolik informací, že je velmi náročné je vstřebat. To všechno si moc dobře uvědomujeme, proto se především začínajícím tanečníkům snažíme radit i mimo taneční lekce. Vším, čím si procházejí začátečníci, jsme si totiž prošli taky. A víme, že když budete poslouchat zkušenější tanečníky, spoustu věcí díky tomu můžete lépe a rychleji pochopit.

Taneční tipy na blogu

Proto už několik let píšeme náš taneční blog. Proto každý měsíc trávíme mnoho hodit nad vymýšlením témat i sepisováním článků, které mají začínajícím tanečníkům usnadnit život v taneční komunitě. Proto se snažíme vysvětlovat pojmy a dávat do souvislosti věci, které možná nejsou na první pohled tak zřejmé.

A budeme v tom pokračovat i nadále. Jestli vás naše taneční tipy baví, můžete se přihlásit k odběru článků e-mailem. Budete tak mít jistotu, že vám nic neunikne. Když něco nového napíšeme, upozorníme vás na to.

Taneční tipy na Instagramu

Patříte mezi ty, kteří nemají čas číst články na blogu nebo prostě jen raději konzumujete kratší obsah? Vyzkoušejte náš Instagram. Ano, čtete dobře, Instagram. Už dávno totiž nejde jen o sociální síť plnou perfektních fotek, Instagram se osvědčil i jako platforma pro přidávání různých tipů a návodů. Pravda, není tam prostor každý tip podrobně rozebírat, ale na druhou stranu, o to více tanečních tipů vás čeká.

Na Instagram přispíváme každý den. Každý den se tak o tancování můžete dozvědět něco zajímavého. Stačí sledovat @331dancestudio :-)

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články