Michael Jackson: 7 klipů, které musí znát každý tanečník

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 19 ledna, 2021 .

Michael Jackson byl skvělý tanečník a i v dnešní době je vzorem pro milióny dalších tanečníků po celém světě. Ukážeme vám, proč.

Král popu Michael Jackson (29.8.1958 – 25.6.2009) sice před několika lety zemřel, jeho písničky ale přesto stále znají všichni. I malé děti. Jeho album Thriller je se 110 milióny prodaných kusů s přehledem nejprodávanější v historii a nevypadá to, že by jej měl někdo v blízké budoucnosti ohrozit. Pink Floyd a AC/DC na druhém a třetím místě mají o polovinu méně prodejů.

Michael Jackson bude už navždy legenda

Michael Joseph Jackson se narodil 29. srpna 1958 ve městě Gary v Indianě. Jeho otec Joseph Jackson pracoval jako jeřábník. Jeho matka pracovala v obchodním domě. Samotný Michael pocházel z velmi početné rodiny, jelikož měl dvě sestry a pět bratrů. Společně se sourozenci jako mladík zpíval v kapele Jackson 5, první veřejné vystoupení měl v roce 1964. Sólovou kariéru pak zahájil v roce 1971, když vydal baladu Got To Be There.

Jackson získal za svůj život neuvěřitelných 13 cen Grammy, 26 cen American Music Awards, 13 cen hudební televize MTV nebo 40 cen Billboard Awards. Vydal 10 sólových alb, nespočet kompilací, zahrál si v 8 celovečerních filmech, natočil 3 hudební filmy a dokumenty, které o jeho životě vznikly, raději počítat nebudeme. Má také 13 záznamů v Guinessově knize rekordů.

Michael Jackson inspiroval milióny tanečníků

O vlivu Michaela Jacksona na taneční scénu není třeba pochybovat. Byl velkým propagátorem tanečního stylu Popping, sám se učil tancovat od tanečníků ze skupiny The Electric Boogaloos, tedy těch, kteří tento styl ve svých počátcích vyvíjeli. Jeho nejznámější taneční krok Moonwalk, který Michael Jackson poprvé zatancoval v roce 1983 na oslavě 25. výročí vydavatelství Motown při písničce Billie Jean, byl již dříve populární mezi tanečníky na západním pobřeží USA. Podle Toni Basil, tanečnice další legendární taneční skupiny The Lockers, se tomuto pohybu dříve říkalo „backslide“.

Michael byl tanečníkem, kterého by si přála každá taneční škola. Taneční pohyby trénoval pečlivě a velmi intenzivně tak dlouho, dokud je nevypiloval k dokonalosti. V izolacích nebo v tanečním stylu Robot, který se řadí pod Popping, byl opravdu excelentní. Tím, jak byl mediálně známý, dokázal jednotlivé taneční styly a kroky zpopularizovat tak, jak se to nikomu předtím nepovedlo. Na své taneční kombo Moonwalk + otočka + stoj na špičkách s typickou freeze-frame pózou měl dokonce ochrannou známku.

Michael Jackson spojil východní a západní pobřeží USA

Poměrně jedinečný okamžik v historii Street Dance má na svědomí právě Michael Jackson. Právě on totiž dokázal překlenout odvěkou rivalitu mezi pouličním tancem na západním a východním pobřeží USA. Západ (především Kalifornie) je známý vznikem funkových tanečních stylů Popping a Locking, východ (především New York) je zase místem, kde vznikl Hip Hop. Moonwalk i další Michaelovy typické taneční pohyby ale napodobovaly děti všude bez ohledu na to, odkud byly. Rivalita East Coast vs West Coast jakoby najednou zmizela.

Michaela Jacksona ale napodobovali tanečníci po celém světě. A stále napodobují. I dnes se setkáte s tanečními choreografiemi vzdávající holt tomuto Králi popu, i dnes si můžete zajít na taneční lekce, kde se naučíte tancovat jeho typické taneční pohyby.

Pojďme si představit několik videoklipů Michaela Jacksona, které by měl znát každý tanečník. Bez ohledu na to, jak staré tyto videoklipy jsou. Jsou totiž věci, které nestárnou.

7 nejlepších videoklipů Michaela Jacksona

Beat It (1982): První skupinová taneční choreografie

Vůbec prvním Michaelovým videoklipem, ve kterém je použitá skupinová choreografie, je ten k písni Beat It z roku 1982. Právě společné taneční pasáže jsou pro Michaelovu tvorbu typické. Režisérem byl zvolen Bob Giraldi, přestože neměl s natáčením videoklipů žádné zkušenosti. Vizuálně zajímavý střet dvou gangů spolu s hudbou a vytříbenými tanečními kreacemi dává tušit, že máme co do činění s Králem popu. Až neuvěřitelným se může zdát fakt, že přestože byl Michael Jackson vyhlášeným perfekcionalistou, obsadil do videoklipu Beat It jako členy gangu skutečné gangstery z ulice místo profesionálních tanečníků.

Zajímavé je také sledovat choreografické rozestavení tanečníků typické pro více videoklipů Michaela Jacksona, v Beat It však bylo použito poprvé. Taneční formace má trojúhelníkový tvar, Michael samozřejmě tancuje na předním vrcholu. Divák tak má možnost Jacksonovy dokonalé pohyby vidět jako první, ty jsou ale zároveň podporovány tzv. stínovými pohyby tanečníků za ním. Dnes je použití tohoto postavení typické pro řadu tanečních choreografií, začalo se ale používat právě díky videoklipům Michaela Jacksona.

Upravenou verzi songu Beat It použila firma Pepsi pro svou reklamní kampaň Pepsi Generation. Při natáčení tohoto reklamního spotu však došlo k předčasnému odpálení pyrotechniky, což Michaelovi způsobilo popáleniny na hlavě druhého a třetího stupně. Právě kvůli nim podstoupil plastickou operaci nosu.

Thriller (1984): První cinema videoklip

O tom, že po sobě Michael Jackson zanechal královské dílo, není třeba vůbec diskutovat. Nezpochybnitelným důkazem je song Thriller a čtrnáctiminutový videoklip k němu. Thriller bývá označován jako průkopník tzv. cinema videoklipů, tedy krátkých filmů. Právě důraz na filmovost je pro Jacksonovo dílo typické. Michael trval na tom, že vizuál k jeho písním nejsou videoklipy, ale krátké filmy. Zajímavostí Thrilleru je nejen legendární zombie taneční pasáž, ale také střídání rovin vyprávění.

Bad (1987): 18 minut života v Harlemu

Do dlouhého výčtu veleúspěšných videoklipů se v roce 1987 zapsal klip k písni Bad. Režie se tentokrát neujal nikdo menší než ikonický režisér Martin Scorsese. Velkorozpočtové, osmnáctiminutové dílo, které vzniklo spojením dvou velikánů uměleckého tvorby druhé poloviny 20. století, stojí za opakované shlédnutí. Filmovalo se v nechvalně známém Harlemu, kam přesně zapadá atmosféra klipu plná rasových potyček a sporů. Dodnes opakovány jsou především společné choreografie z podzemních garáží, připomínající bojový tanec jako ve West Side Story.

Smooth Criminal (1988): Moonwalk se představuje veřejnosti

V roce 1988 posunul Michael Jackson laťku zase o dost výš. A to v tanci i ve vizuálním pojetí svých písní. Na základě songu Smooth Criminal totiž vznikl devadesátiminutový film Moonwalker. Jak už název napovídá, nemůže v něm chybět ikonický Moonwalk, tedy měsíční chůze, která se s postupem doby stala přímo symbolem pop-music 20. století.

Ve Smooth Criminal také Michael představil taneční trik, ve kterém udržuje své tělo rovné, ale naklání se vpřed o 45 stupňů. Tomuto pohybu pomohl další patent, a to boty se speciálními šrouby, díky kterým se pata vložila do předem určeného místa v podlaze.

Black Or White (1991): Michael Jackson jako běloch

Michael Jackson byl sice afroamerického původu, jeho kůže ale postupně získávala světlejší odstín. V roce 1986 mu totiž bylo diagnostikováno vitiligo, relativně neznámé kožní onemocnění, při kterém dochází k výpadkům pigmentu. Tuto pigmentovou poruchu zdědil i Jacksonův starší syn Prince Michael. Jackson kryl příznaky zpočátku tmavým make-upem, s postupným rozvojem choroby ale začal používat make-up světlý a údajně i speciální přípravky na zestejnění zbývajících tmavých skvrn.

Výrazně světlý make-up Michael Jackson poprvé použil v roce 1991 ve videoklipu Black Or White. Tato píseň potřebovala historicky nejkratší dobu k tomu, aby se ocitla na vrcholu Billboard Hot 100. Příběh videoklipu je plný nejrůznějších koutů světa, kultur, tanečních zvyklostí a jakoby vyjadřoval rozmanitost, kterou přinesl Michael Jackson hudebnímu a tanečnímu světu. Ve videoklipu si zahrál Malaculay Culkin (Sám doma).

Remember The Time (1992): Takhle vznikla Elite Force Crew

Starověký egypt, průkopnické vizuální efekty, Eddie Murphy, … Tak to je videoklip k singlu Remember The Time. Jenže tanečníci toto video znají ještě z jiného důvodu. Jeho choreografii má totiž na svědomí Buddha Stretch, legendární tanečník, choreograf a průkopník tanečního stylu Hip Hop. Právě po natáčení tohoto klipu vznikla dnes již legendární newyorská hiphopová taneční skupina Elite Force, jejíž tři zakladatele (Buddha Stretch, Henry Link a Loose Joint) můžete vidět ve videoklipu tancovat.

Singl Remember The Time, kterou složil známý newjackswingový producent Teddy Riley, pochází z alba Dangerous. To je dodnes považováno za nejprodávanější album New Jack Swing éry devadesátých let. New Jack Swing je hudební styl úzce propojený s tanečním stylem Hype.

Scream (1995): Nejdražší videoklip všech dob

Duet se svou sestrou Janet Jackson, který Michael nahrál v roce 1995, doprovází nejdražší videoklip všech dob. Stál 10,7 miliónu dolarů, tedy v přepočtu přes 270 miliónů korun. Právě svou sestru, ale i několik dalších zpěvaček, pro které je tanec při vystoupeních velmi důležitý (Britney Spears, Beyoncé, atd.), Michael Jackson výrazně inspiroval.

Scream byl vydán jako reakce na bulvární média a jejich obvinění proti Michaelu Jacksonovi ze sexuálního zneužívání dětí. Jde zřejmě o kritiky nejlépe přijatý singl Michaela Jacksona vůbec. A bylo to také poprvé od roku 1982 a singlu PYT (Pretty Young Thing), kdy Janet se svým bratrem hudebně spolupracovala. Stalo se tak na její vlastní žádost, chtěla jej tímto podpořit právě v boji s bulvárními médii a zveřejňováním nepravdivých údajů.

Oficiální text singlu je cenzurován, původní nesestříhanou verzi můžete shlédnout v dokumentu Michael Jackson’s Vision z roku 2010.

Tancovat jako Michael Jackson by chtěl každý

Výčet významných videoklipů Michaela Jacksona by mohl pokračovat, do našeho výběru se totiž logicky nemohly vejít všechny jeho skvělé počiny. Chybí tu Jam, They Don´t Care About Us, Blood On The Dance Floor, Ghosts a mnoho dalších. Věříme, že pokud vás tvorba Michaela Jacksona zaujala, cestu k dalším videoklipům a krátkých filmům si najdete sami.

Stejně tak se můžete, pokud se vám líbí taneční kroky, které Michael Jackson používal, přihlásit do některého z tanečních kurzů. A nemusí jít ani vyloženě o Popping, Michael Jackson inspiroval tanečníky napříč pouličními tanečními styly, takže s jeho pohyby se setkáte i v rámci jiných stylů spadajícími pod Street Dance.

Pokud bydlíte v Olomouci nebo okolí, můžete vyzkoušet naše taneční kurzy. Jsou určené i úplným začátečníkům a vybrat si můžete z několika věkových kategorií. V 331 Dance Studiu Olomouc tancují nejmenší děti už od 3 let, dalšími věkovými kategoriemi jsou děti ve věku 5-8 let, děti ve věku 9-12 let, junioři ve věku 13-16 let a dospělí ve věku 17 a více let. Rozhodně se ale u nás neztratí ani rodiče a všichni zájemci ve věku 30 a více let.

[fruitful_btn color=“primary“ width=“100%“ size=“extra-large“ icon=“fas fa-chevron-circle-right“ icon_position=“left“ link=“https://www.331.cz/tanecni-kurzy“]VÍCE INFORMACÍ O TANEČNÍCH KURZECH V 331 DANCE STUDIU OLOMOUC[/fruitful_btn]

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Rubrika: 

Tipy na podobné články