8 listopadu, 2020

Cross Step | House Dance Tutorial | 331 Dance Studio Olomouc

Cross Step – jeden z nejčastěji používaných tanečních kroků v House Dance. Naučte se, jak jej zatancovat, díky naší sérii Tanec Online.

Cross Step – záchranný krok mnoha tanečníků

Cross Step je typický footworkový krok. Vedle Pas De Bourrée patří jednoznačně k nejpoužívanějším tanečním krokům v House Dance, a to ze dvou důvodů:

  • oba taneční prvky jsou poměrně jednoduché, skládají se ze tří malých krůčků
  • oba taneční prvky mají obrovské množství variant

Je to tak, variant tanečního kroku Cross Step je téměř neomezené množství, několika z nich se v naší video sérii Tanec Online budeme věnovat. Někdy se říká, že tanečníci House Dance se dělí na dvě poloviny. Jedna polovina používá jako tzv. „záchranný krok“ ve freestylu Pas De Bourrée a ta druhá právě Cross Step.

Rychlá a jemná práce nohou je základ

V houseovém tanci se klade důraz na jemné rytmy v hudbě a pozornost je směřována především na pohyby nohou. Jak se v průběhu času upouštělo od těžkého rytmu v houseové hudbě, současně se i pohyb stále více začal odlišovat od diskotékového tance a jednoduchého šlapání nohou. Právě footworkové taneční techniky často kladou důraz na rychlou, ale přitom jemnou práci nohou. Taneční kroky, které se skládají z několika malých krůčků následujících rychle po sobě (na mezidoby), jsou toho důkazem. A Cross Step je jedním z nich.

Na našich tanečních kurzech jsme vypozorovali, že footwork je pro začátečníky někdy poměrně velkou překážkou. Nedovedou tak rychle zkoordinovat nohy a taneční krok stihnout zatancovat správně do rytmu – zvlášť, pokud se několikrát za sebou opakuje. Rada pro ně je v tomto případě jediná: zkoušet, zkoušet, zkoušet. Nejdříve pomalu, pak rychleji. Mozek i tělo si za chvíli na tento nový druh pohybu zvykne a časem bude koordinace rychlých kroků nohou naprosto přirozená a snadná.

Jak zatancovat Cross Step

V základní variantě, kterou jste viděli na video tutoriálu, se nikam neotáčíte, Cross Step tancujete čelem dopředu. Na rozdíl od Pas De Bourrée vycházíte tou nohou, která je po směru pohybu. Tedy pokud taneční krok chcete zatancovat doprava, vycházíte pravou nohou. Následuje krok levou nohou, a to mírně dozadu (v podstatě skoro na místě). Na závěr pravou nohu křížíte před levou a děláte krok zpátky na střed (tedy doleva). Pravá špička by měla v tento okamžik směřovat doprava.

Pokud Cross Step chcete zatancovat na levou stranu, nohy jdou samozřejmě naopak (jako první vychází levá).

Co se týče techniky provedení, doporučujeme dělat malé kroky, a to přes špičky. Nejen, že to působí ladněji, ale je to takto v House Dance prostě správně. Tancování za pomocí malých kroků je pak oproti těm velkým samozřejmě jednodušší. Jakmile budete ovládat nohy, zaměřte se na techniku zbytku těla. Začněte používat boky a snažte se přidat Jack.

Určitě se jako první naučte tuto základní variantu kroku Cross Step, několik dalších variant zveřejníme v rámci dalších tanečních videí.

Tanec Online

Toto video je součástí série Tanec Online, v rámci které vám budeme postupně představovat jednotlivé taneční kroky, jejich varianty i kombinace. Ze začátku se zaměříme především na Hip Hop a House Dance, později určitě přidáme i další taneční styly.

Ve videu se představily Kej, Maki & Leňa, lektorky 331 Dance Studia Olomouc a tanečnice skupiny Streetdance Adults Swaggaz.

Sledujte nás na YouTube, kde najdete mnohem více videí 331 Dance Studia Olomouc.

O autorovi videa

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, věnujeme se Street Dance (pouličnímu tanci) a Contemporary Dance (současnému tanci). Organizujeme taneční kroužky pro děti i taneční kurzy pro dospělé. Tanec nás opravdu baví, takže o něm i rádi píšeme na našem tanečním blogu.

Diskuze k videu

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Podobná videa