Tanec a dospívání: Proč je tancování skvělá volba pro teenagery

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 27 ledna, 2023 .

Máme důkazy, že je tanec ideální mimoškolní aktivita pro teenagery. Víme, proč se tancování v současnosti věnuje tolik dospívajících.

V období dospívání si člověk začne uvědomovat svou osobnost. Napodobuje myšlenky, které jsou charakteristické pro jeho dobu, napodobuje nějaký svůj idol. Bouří se proti autoritám, často obzvlášť proti rodičům. Začne navazovat přátelství, poznávat lásku, ale i zklamání. Pro teenagery jsou typické i náhlé změny nálad.

Tanec je volba mnoha dospívajících

Všeobecně je puberta velmi náročné období života. Tanec je ale jedním ze způsobů, jak si život i v tomto čase zpříjemnit. Přišlo na to už mnoho lidí. Stačí navštívit jakoukoliv taneční soutěž a sami uvidíte, že věková kategorie 13 – 16 let bývá zpravidla tou nejobsazenější.

Jen v 331 Dance Studiu Olomouc funguje několik tanečních skupin sdružující juniorské tanečníky a tanečnice v rámci tanečních kurzů Streetdance Juniors (tanečníci věnující se pouličnímu tanci) a Contemporary Juniors (tanečníci věnující se současnému tanci).

Mezi dospívajícími je totiž tanec velmi populární, především pokud se jedná o Street Dance – styly, které znají z filmů, videoklipů oblíbených hudebních interpretů nebo televizních show.

Dnes si povíme, proč tancování mezi dospívajícími tak „frčí“, proč je tanec pro teenagery skvělá volba.8 důkazů, že je tanec pro teenagery skvělá volba

1) Tanec je způsob, jak být fit

Tanec je všeobecně jednoduchý a zábavný způsob, jak se udržovat v kondici, jak být fit. Samozřejmě, každá pohybová aktivita je tělu prospěšná, tanec má ale oproti klasickým sportům jednu zásadní výhodu. Díky hudbě, dalším tanečníkům a zábavě, která taneční lekce doprovází, si často vůbec neuvědomíte, že pro své tělo děláte něco prospěšného. Pro teenagery je často velmi důležité, jak vypadají a jak je vnímá okolí. A právě tanec jim umožní udržovat nebo snižovat hmotnost, budovat svaly i zvyšovat flexibilitu.

2) Tanec je způsob, jak potkat lidi s podobnými zájmy

Období dospívání je náročné i společensky. Pro teenagery může být docela obtížné setkat se s novými lidmi, se kterými je možné se skutečně ztotožnit a navázat trvalé kontakty. Tanec je skvělý způsob, jak se spojit s různorodou skupinou dalších dospívajících, kteří se všichni scházejí ze stejného důvodu. Mnoho výzkumů již dokázalo, že právě společný koníček je pro budování vztahů (přátelských i partnerských) významný faktor.

3) Tanec je způsob, jak vystoupit z davu

Mnoho náctiletých se ke své seberealizaci potřebuje podílet na nějaké činnosti, která má nějaký smysl, při které se něco tvoří. A tvorba choreografií v tanečních stylech jako Street Dance nebo Contemporary Dance je právě to, co jim tento pocit dodá.

Díky členství v taneční škole mohou dospívající tanečníci pomáhat vytvářet v podstatě umělecké dílo – choreografii s určitým tématem, na určitou hudbu, v určitém choreografickém rozestavení, atd. Tanec je jedinečný způsob, jak vystoupit z davu a mít podíl na něčem, co budou ostatní obdivovat.

4) Tanec je způsob, jak uniknout z reality

Výzvy a nejrůznější tlaky každodenního života pociťuje občas každý, pro teenagery je ale mnohem náročnější se s nimi vypořádat. Problémy v osobním životě, ve škole, potřebu uspět v nejrůznějších životních zkouškách, atd. dospívající vnímají mnohem intenzivněji, proto mají čas od času potřebu od všech těchto starostí někam utéct. A právě taneční studio poskytuje fantastickou možnost úniku z této reality a podporuje budování pozitivního náhledu na svět.

5) Tanec je způsob, jak rozvíjet sebedůvěru

Když už mluvíme o pozitivním náhledu na svět, tancování je jedinečný způsob, jak budovat vlastní sebedůvěru, kterou je právě v pubertě někdy velmi obtížné získat. Dospívání je totiž zkouška.

V popředí zájmu dospívajících je tlak vrstevníků i mnoho dalších pro teenagery podstatných věcí. Naštěstí je tu tanec, který poskytuje vynikající dávku sebeúcty a sebevědomí. V tancování totiž můžete dokázat spoustu věcí, které jste předtím nikdy neudělali. Už jen to, že se zúčastníte první taneční lekce, naučíte se první taneční kroky, zapamatujete si svou první taneční vazbu. A co potom zařazení do své první choreografie, první taneční vystoupení na veřejnosti, první úspěch na taneční soutěži. To všechno je doslova mega nábojem sebevědomí.

6) Tanec je způsob, jak uspět ve škole

Pokud jste někdy přemýšleli, že na tanec nemáte čas, protože se musíte více věnovat škole, zbystřete. Funguje to totiž právě naopak. Je prokázáno, že mozková stimulace, kterou tancování (trénování koordinace pohybu různých částí těla do hudby, učení se tanečních vazeb a choreografií) člověku poskytuje, má vliv na dosažení lepších známek ve škole. Pravděpodobně za to může opět zvýšení sebevědomí, které tato mimoškolní pohybová aktivita teenagerům poskytuje. Tanec je totiž účinný způsob, jak trénovat svůj mozek nenásilným a zábavným způsobem.

7) Tanec je způsob, jak budovat disciplínu

Disciplína je jednou z prvních věcí, kterou na jakémkoliv tanečním kurzu začnete trénovat. A to přesto, že vám to nikdo neřekne a dost možná si to vlastně ani neuvědomíte. Bez disciplíny byste toho totiž v tancování moc nedokázali. Nezvládli byste se naučit jakoukoliv taneční vazbu, nezlepšovali byste své dovednosti v nejrůznějších tanečních stylech.

V tancování se stejně jako v životě bez disciplíny na další úroveň prostě nedostanete. Dobrou zprávou je, že pro děti nebo teenagery toto nebývá překážka, právě naopak. Díky tanci nenásilným způsobem pracují na své zodpovědnosti, kterou upotřebí i v běžném životě.

8) Tanec je způsob, jak být svobodný

Tanec je svoboda. Zní to jako takové klišé, ale je to pravda. Taneční styly související se Street Dance a Contemporary Dance jsou dokonce na svobodném projevu postaveny – neexistují tu povinné taneční kroky, klade se důraz na improvizaci, atd.

Právě díky tomuto tanečníci často vyzdvihují svobodu pohybu jako největší výhodu těchto tanečních stylů. Člověk může být sám sebou, tancem vyjadřovat emoce, momentální nálady i myšlenky. Je to prostě způsob, jak v určitém smyslu projevit svou svobodu, po které všichni teenageři touží.

Výhody tancování by mohly pokračovat dál a dál. Sečteno podtrženo – dospívající, kteří tancují, bývají právě ti dospívající, kteří jsou v životě úspěšní.

Taneční terapie během dospívání

Tanec se pro teenagery využívá i jako terapie. A nejen pro ně, ale o tom třeba někdy příště. Každý totiž ví, že díky tanci se cítíte lépe. Třeba na Kibbutzim College v Tel-Avivu, což je největší vysoká škola v Izraeli, konkrétně na Oddělení pohybové terapie, představili fenomenologickou studii, která se zaměřovala na vzorce pohybu během dospívání.

Studie prokázala, že tanec pomáhá dospívajícím dosáhnout lepší emoční, kognitivní, fyzické a sociální integrace. Že fyzická složka tance pomáhá zvýšit svalovou sílu, zlepšit koordinaci, prodloužit pohyblivost a snížit svalové napětí. Duševní přínos tance je pak ve snižování stresu, prevenci nemocí i zlepšování nálady celkově.

Už věříte, že tanec je pro dospívající v podstatě ideální mimoškolní aktivita?

Tanec pro teenagery v Olomouci

Jak už jsme zmínili v úvodu, i v Olomouci je mnoho teenagerů, kteří se tancování věnují. A v 331 Dance Studiu Olomouc jsou i velmi úspěšní. Jen v posledních dvou tanečních sezónách získali dvakrát titul Mistrů ČR, také titul Vícemistrů ČR a ocenění za nejlepší choreografii na mezinárodním finále Mia Festivalu v pražské Lucerně. To vše přesto, že je všeobecně v juniorské věkové kategorii na tanečních soutěžích největší konkurence. Pro teenagery je to ale často naopak motivace, aby podali co nejlepší výkon. Mezi choreografie, kterými se dospívající olomoučtí tanečníci v minulosti prezentovali, patří např. Sun-dromeda, Delirium, Kult, Black Or White, Good Night, Plastový oceán, Lost Inside, Harley Quinn, atd.

Přidat se k juniorům 331 Dance Studia Olomouc může každý ve věku 13-16 let – kluk, holka, úplný začátečník i tanečník s předchozími tanečními zkušenostmi. Pokud se chcete na vlastní kůži přesvědčit o tom, že tanec je pro teenagery skvělá volba, stačí si jen vybrat taneční směr, kterému dáte přednost.

Bude to populární Street Dance, ve kterém se naučíte tancovat Hip Hop, House Dance, Dancehall nebo třeba MTV Dance?

Nebo chcete něco klidnějšího, pro mnohé kultivovanějšího, a dáte přednost Contemporary Dance – tanečním lekcím, které jsou kombinací moderního tance, jazzu a baletu?

Pokud se nemůžete rozhodnout, připravili jsme pro vás srovnání obou tanečních směrů, kterým se věnujeme.

Vyplnit přihlášku pak můžete jednoduše online, a to buď tady v případě volby Street Dance, nebo tady v případě volby Contemporary Dance.Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články