Co se stane s vaším tělem, když do svého života zařadíte tanec

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Máme soutěžní taneční skupiny i nesoutěžní taneční kurzy pro děti i dospělé, organizujeme taneční workshopy, open classy, soutěže, letní taneční kempy, atd. 

Co se stane, když začnete tancovat? Sepsali jsme 8 zdravotních benefitů, proč zařadit tanec do svého života. Dodnes jste o nich možná nevěděli.

8 zdravotních důvodů, proč zařadit tanec do svého života

Tanec je jedna z nejkomplexnějších pohybových aktivit, díky které na sobě pocítíte mnoho pozitivních psychických i fyzických účinků. Možná budete překvapení, kolik zdravotních benefitů vám může poskytnout jedna lekce moderního tance týdně.

Zlepšíte si fyzičku, protáhnete svaly, potrénujete paměť a ještě se u toho budete skvěle bavit. A nejen to. Pojďme se tedy podívat na to, co se stane s vaším tělem, když do svého života zařadíte tanec.

Tady je 8 zdravotních benefitů tance:

 • 1. Zdravé srdce
 • 2. Lepší paměť a soustředění
 • 3. Žádný splín a špatná nálada
 • 4. Rovnováha a koordinace pohybů
 • 5. Větší rozsah a zlepšení ohebnosti
 • 6. Celkové posílení těla
 • 7. Sociální kontakt
 • 8. Hubnutí
 • 8 zdravotních benefitů tance | 331 Dance Studio Olomouc

  Taneční benefit č. 1: Zdravé srdce

  Tanec pomáhá předcházet kardiovaskulárním problémům. Jak? Při tanci je většinou tepová frekvence poměrně vysoká, ale zároveň se rychle proměňuje v závislosti na rytmu hudby. Pokud se tanci navíc věnujete intenzivněji, je to zároveň i skvělé kondiční cvičení, při kterém si zlepšujete fyzičku (fyzickou kondici) a posilujete mnoho druhů svalů.

  Na to se hodí zejména rychlejší typy tanců jako například Street Dance, různé Dance Workouty, atd.

  Taneční benefit č. 2: Lepší paměť a soustředění

  Je prokázáno, že pohybové aktivity mají pozitivní vliv na paměť a soustředění. Platí to pochopitelně zejména u starších lidí, tanec má ale nezanedbatelný vliv i na paměť a soustředění dětí.

  Tancování se řadí mezi ty aktivity, které mají v tomto ohledu přínos téměř největší, jelikož se mozek procvičuje i při nácviku tanečních choreografií a jednotlivých sestav. Trénováním sestav si pocvičíte paměť a k lepšímu soustředění pomáhá také nutnost soustředění se na rytmus při tanci a sladění tanečních kroků s hudbou.

  Taneční benefit č. 3: Žádný splín a špatná nálada

  Při pohybu se v těle uvolňují endorfiny, hormony štěstí. Pokud k tomu navíc přidáte veselou hudbu a pohyby do rytmu, uvidíte, že vaše nálada se velmi rychle zlepší. Tanec je tak jedna ze sportovních aktivit, která působí proti špatné náladě s největším úspěchem.

  Pomocí tance lze bojovat s depresí, stavy úzkosti i obyčejným podzimním splínem. Pokud se zrovna cítíte špatně, zkuste si pustit hudbu a na pár minut si zatančit, uvidíte, že všechny problémy světa hned budou alespoň o něco snesitelnější.

  Taneční benefit č. 4: Rovnováha a koordinace pohybů

  Tanec pomáhá trénovat i rovnováhu a koordinaci pohybů. Díky nutnosti pohybovat různými částmi těla v různou dobu si nacvičíte sladění pohybů a lépe si uvědomíte celé své tělo. Bude poté snazší ho ovládat i v běžných situacích.

  Co se tedy s vaším tělem stane, když do svého života zařadíte tanec? Pravděpodobně se zlepšíte i v dalších dovednostech, pro které je třeba rovnováha a koordinace. Budete tedy lépe chráněni před nejrůznějšími pády, ale zlepšíte se i v dalších sportech, např. bruslení, lyžování, apod.

  Také ale vás ale přestanou bolet svaly a záda z nesprávného sezení u počítače. Ano, i správné sezení a správný postoj velmi souvisí s rovnováhou, kterou si při tanci určitě zlepšíte.

  Taneční benefit č. 5: Větší rozsah a zlepšení ohebnosti

  Jednou z výhod, které tancování přináší, je také zvýšení pružnosti a ohebnosti. Nemusíte hned dělat zrovna provaz, ale stačí, že se při tanci a rozcvičkách vaše svaly trochu protáhnou a získáte nový rozsah pohybu, na který jste dosud nebyli zvyklí.

  Součást každého tanečního tréninku je totiž i stretching, protože taneční musí být ohební, ale zároveň se tímto způsobem velmi úspěšně předchází zranění při tanečním tréninku (natáhnutí svalu, apod.). Pro zlepšování ohebnosti se hodí zejména současný tanec nebo balet, větší rozsah ale získáte prakticky v kterémkoliv tanečním kurzu.

  Taneční benefit č. 6: Celkové posílení těla

  Co dalšího se s vaším tělem stane, když začnete tancovat? Při tanci se zapojuje celé tělo, takže jsou přirozeně trénovány svaly celého těla. Zapomeňte na chození do posilovny a zvolte podstatně přirozenější formu pohybu, jak budovat svalovou hmotu.

  Nejenže se vaše tělo tancem zpevní a zesílí, ale ještě se přitom pobavíte. Uvidíte, že pro mnoho prvků moderního tance jako jsou nejrůznější stojky a pozice na rukou je potřeba velká síla a zdaleka ne každý je bez pravidelného nácviku zvládne.

  Taneční benefit č. 7: Sociální kontakt

  Pokud se rozhodnete netančit pouze doma a vydáte se do tanečního studia, přijdete do kontaktu s mnoha dalšími tanečními nadšenci. Účast na některém z tanečních kroužků pro děti nebo tanečních kurzů pro dospělé bude mít pozitivní vliv na duševní zdraví vaše, resp. vašeho dítěte.

  Vůbec není potřeba se přitom stydět, žádný učený z nebe přece nespadl. Najdete si přátele, seznámíte se s novými lidmi a můžete se navzájem podporovat ve vylepšování tanečních dovedností.

  Taneční benefit č. 8: Hubnutí

  Při výčtu věcí, které se s vaším tělem stanou, když do svého života zařadíte tanec, nemůže chybět hubnutí. Přestože tanec není přímo prvním cvičením, které se většině lidí vybaví, pokud chtějí zhubnout, určitě vám v cestě k vysněné postavě napomůže. Centimetry možná nepůjdou dolů tak rychle, ale vaše tělo se zpevní a vymodeluje, což je důležitější.

  Právě proto jsou tanečnice známé jako jedny z žen s nejpřitažlivějšími postavami. K hubnutí jsou vhodné zejména různé druhy pouličních tanců jako Hip Hop nebo House Dance, určitě ale neuděláte chybu ani s dalšími tanečními styly nebo tanečními workouty.

  Co se stane, když do svého života zařadíte pohyb

  O tom, že pohyb celkově je důležitou součástí zdravého životního stylu každého z nás, není pochyb. Na toto téma existuje velké množství odborných studií, ty největší z nich jsou vyjmenovány např. na stránkách STOB klubu. Výsledky všech studií jsou jednoznačné a vyplývá z nich, že pravidelný pohyb je pro tělo důležitější a prospěšnější než dieta.

  Existuje mnoho možností, jak zařadit do svého života pohyb. Ideální je samozřejmě zařadit více druhu pohybu, abychom nezatěžovali pouze určité svalové skupiny. Tímto také zabráníme tomu, že si tělo na danou sportovní aktivitu rychle zvykne.

  Dnes jsme se věnovali tomu, proč je tancování ideální sportovní aktivita a co se s vaším tělem stane, když to svého života zařadíte právě tanec. Pokud vás zdravotní benefity tance zajímají podrobněji, doporučujeme prostudovat třeba studii časopisu Home Health Care Management & Practice na toto téma.

  Zlepšit zdravotní stav můžete i díky 331 Studiu Olomouc

  Nikdy není pozdě začít se starat o své tělo. Nikdy není pozdě začít řešit svůj zdravotní stav. Pokud přemýšlíte o tom, co pro sebe udělat tak, aby to vaše tělo dlouhodobě ocenilo, můžeme vám doporučit taneční kurzy v 331 Dance Studiu Olomouc. Doslova na vlastní kůži tak poznáte, co se s vaším tělem stane, když do svého života zařadíte právě tanec.

  V 331 Dance Studiu Olomouc se věnujeme moderním tanečním stylům, které jsou velmi populární především mezi dětmi a mládeží. V posledních letech se však tance jako Hip Hop, Hype, MTV Dance, Dancehall, atd. těší velké oblibě i mezi už dospělými tanečníky. Naše taneční kroužky a taneční kurzy jsou rozděleny tak, že si na své přijdou pokročilejší tanečníci i úplní začátečníci. Vyzkoušejte to!

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články