Breakin´: Zásadní taneční film nejen pro b-boys, ale pro všechny tanečníky

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 28 května, 2021 .

Film, který musí vidět každý tanečník Street Dance. I tak bychom mohli nazvat Breakin´, zásadní snímek v historii pouličního tance.

Breakin´: Dva taneční filmy, které měly premiéru stejný rok

Breakin´není název pouze jednoho tanečního filmu, ale dvou. První díl totiž zaznamenal tak nevídaný úspěch, že se jeho autoři okamžitě rozhodli natočit jeho pokračování a to zveřejnit ještě tentýž kalendářní rok. Tímto významným rokem se stal rok 1984.

V dnešním článku oba snímky představíme. O čem oba tyto filmy jsou? Kteří známí tanečníci v nich hrají? A proč jsou vlastně pro všechny tanečníky tak zásadní?

Turbo a Ozone: Legendární taneční dvojice

Úspěšný film Breakin‘ (1984) a jeho pokračování Breakin‘: Electric Boogaloo (1984) patří mezi filmové snímky, které by měl znát každý tanečník Street Dance.

Roli tanečníka jménem Ozone si obou filmech si zahrál Adolfo Quiñones, profesionálně známý jako Shabba Doo. Tento tanečník sehrál významnou roli kromě těchto filmů i v taneční skupině The Lockers.

Členové této skupiny se do povědomí všech tanečníků zapsali jako popularizátoři tanečního stylu Locking a průkopníci celého pouličního tance.

Druhou hlavní roli ztvárnil další legendární tanečník, a to Michael Chamber známý jako Boogaloo Shrimp. Ano, to je ten tanečník, který měl údajně učit Michaela Jacksona krok slavný krok Moonwalk. Jméno postavy, kterou Boogaloo Shrimp ztvárňuje ve filmech Breakin´ a Breakin´2, je Turbo.

Kromě této dvojice se ale ve filmu objevili i další tanečníci, které dnes řadíme k opravdovým legendám a průkopníkům Street Dance. Patří mezi ně Bruno Falcon (Pop´n´Taco), Timothy Solomon (Poppin´ Pete) nebo Anna Sanchez (Lollipop).

Pojďme se na oba filmy podívat trochu podrobněji.

Breakin‘: Významný film ve vývoji Street Dance

Kelly (postavu ztvárnila Lucinda Dickey) je mladá tanečnice věnující se Jazz Dance, která se seznámí se dvěma tanečníky Street Dance. Kelly je nespokojená se svým učitelem a s upjatostí své taneční školy a netrvá dlouho, než jí pouliční tanec zcela zláká. S tanečníky Ozonem (Adolfo „Shabba-Doo“ Chinones) a Turbem (Michael „Boogaloo Shrimp“ Chambers) pak vytvoří vlastní taneční trojici.

Kelly je naprosto unesena originalitou a pohyby, kterých jsou tanečníci Ozone a Turbo schopni. Tato jazzová tanečnice přestane trénovat se svým učitelem a nabídne se, že těmto tanečníkům pomůže porazit konkurenční skupinu tanečníků. Během této zkušenosti se naučí nové taneční dovednosti a naopak předá dál i zkušenosti vlastní.

Ve filmu se krátce objevil i známý herec Jean-Claude Van Damme a další tanečníci, kteří ve světě pouličního tance hrají důležitou roli. Patří sem například Bruno „Pop N‘ Taco’“ Falcon nebo Timothy „Poppin‘ Pete“ Solomon ze skupiny The Electric Boogaloos.

Breakin‘: Recenze, hodnocení a zajímavosti

Pro mnohé tanečníky Street Dance patří film Breakin‘ (1984) mezi klasiky, které je třeba alespoň jednou za život vidět. Jako mnoho tanečních filmů, i tento filmový snímek se potýká s kritikou děje, který slouží jen jako pozadí k tanečním scénám. Ty jsou však v tanečních filmech samozřejmě tím zásadním.

Film údajně vznikl na popud dcery jednoho z producentů, která viděla vystupovat skupinku tanečníků Break Dance před obecenstvem na pláži. Kvůli úspěchu tohoto filmu se producenti rozhodli k okamžitému natočení dalšího dílu. Pokračování Breakin ‚2: Electric Boogaloo tak vyšlo později v roce 1984.

Lucinda Dickey byla gymnastkou a měla tudíž dobré fyzické dovednosti. Z filmu to zřejmě patrné není, Shabba Doo však údajně spolupráci s ní nesnášel. Tuto osobní nelibost vůči herečce s ním sdílel prý i tanečník Boogaloo Shrimp.

Hodnocení filmu Breakin‘

• ČSFD – 56 %
• IMDb – 5,9/10

Breakin´ (1984)
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Nejlepší taneční filmy na Netflixu

Breakin‘: Electric Boogaloo

V tomto filmovém pokračování se znovu přivítáme se známou trojkou – původní jazzovou tanečnicí Kelly a mistry B-boyingu, kterými není nikdo jiný než Ozone a Turbo. Středobodem filmu je snaha těchto tří přátel zastavit demolici komunitního rekreačního střediska, ze kterého se má stát obchodní centrum.

Komunitní středisko, které založili Ozone a Turbo, má sloužit jako místo pro všechny mladé tanečníky, kteří se zde mohou naučit novým tanečním krokům a rozvíjet svůj potenciál. To je však lakomým businessmanům s plány na vytvoření nákupního centra jedno. Tito mladí tanečníci tak kromě vlastních každodenních trablů musí bojovat o záchranu toho, co je jim nejbližší.

Breakin‘: Electric Boogaloo: Recenze, hodnocení a zajímavosti

Tento film je smrští tanečních scén okořeněný o špetku bláznivé dobové módy. Dle diváků se jedná o povinnou exkurzi do minulosti pro všechny pouliční tanečníky. Breakin‘: Electric Boogaloo je zábavným filmem, který však bezesporu sehrál významnou roli ve vývoji nejen Break Dance, ale pouličního tance celkově.

Stačilo málo a Shabba Doo se v tomto filmu vůbec neobjevil. Důvodem byl peněžní spor mezi tímto tanečníkem a jedním z hlavních producentů filmu. Shabba Doo měl totiž pocit, že nedostává zaplaceno tolik, kolik si zaslouží. Po neúspěšné snaze znovu-obsadit jeho roli mu však bylo vyhověno.

Hodnocení filmu Breakin‘: Electric Boogaloo

• ČSFD – 63 %
• IMDb – 5,1/10

Breakin´2: Electric Boogaloo (1984)

Proč se na Breakin´ podívat?

Zvlášť mladší ročníky možná tyto taneční filmy po přečtení článku a po shlédnutí video ukázek nezaujaly. Jde o skoro 40 let staré snímky, ve kterých hraje pro většinu tanečníků na dnešní dobu nezajímavá hudba a nosí se dost divné oblečení. Tak proč si raději nepustit některý díl z filmové série Step Up nebo třeba nový taneční film Work It?

Rozhodně neříkáme, že dívat se na nové taneční filmy nemáte. Naopak. Ale je určitě dobré do svého filmového programu občas zařadit i nějakou klasiku. A Breakin´ je klasika ze všech největší.

Tady je pár důvodů, proč si pustit dva taneční filmy z roku 1984:

Historie je důležitá

Pouliční tanec má svou historii a pro každého tanečníka je určitě dobré o ní něco vědět. Ne náhodou je tzv. knowledge jedním z elementů hiphopové kultury, pod kterou i Street Dance patří.

Breakin´ je a navždy zůstane zásadním milníkem hiphopové historie.

Legendární tanečníci

Vždy je dobré vědět, kdo stojí za tanečními styly, kterým se věnujete. Dnes už bohužel ne vždy máme možnost setkat se průkopníky Street Dance osobně. Shabba-Doo, představitel jedné z hlavních postav v obou filmech, bohužel zemřel během posledních dnů roku 2020. Patřil k nejzásadnějším tanečníkům v historii, pomohl mediálně prosadit taneční styl Locking a je považován za tvůrce tanečního stylu Waacking.

Vcítíte se do kůže svých lektorů

Zkuste si představit svého lektora nebo svou lektorku na vašem místě. Jenže před 20 nebo 30 roky. Internet buď ještě v ČR nebyl nebo byl velmi špatně dostupný. YouTube neexistoval. Jediný způsob, jak se naučit Street Dance (tento termín se mimochodem ještě také nepoužíval), byl prostřednictvím hudebních videoklipů nebo tanečních filmů.

Jak se tedy tehdejší tanečníci učili tancovat styly pocházející z Ameriky? Ti šťastnější si koupili VHS s originálem filmu typu Breakin´, ostatní si jej buď okopírovali nebo nahráli z televize, pokud se tedy takový film vůbec vysílal. Následovaly hodiny a hodiny přehrávání neustále dokola a snaha jednotlivé pohyby se naučit.

Pro někoho je tedy Breakin´ obyčejný film, pro jiného jde o ale o jedinečný zdroj tanečních kroků.

Ollie And Jerry – There´s No Stopping Us (Breakin´ soundtrack)

Naučíme vás tancovat Street Dance

331 Dance Studio Olomouc
TANEČNÍ KURZY
v olomouci

Skupinové taneční kurzy pro děti, teenagery, mládež i dospělé v centru Olomouce.

Taneční lekce online | 331 Dance Studio Olomouc
TANEČNÍ LEKCE
online

Zatancovat si můžete kdykoliv, kdekoliv, každou lekci si můžete pustit i opakovaně.

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Rubrika: 

Tipy na podobné články