12 října, 2020

Pas De Bourrée | House Dance Tutorial | 331 Dance Studio Olomouc

Pas De Bourrée – jeden z nejpoužívanějších tanečních kroků v House Dance. Naučte se, jak jej zatancovat, díky naší sérii Tanec Online.

Pas De Bourrée je původně francouzský tanec

Taneční krok, který všichni tancují, ale nikdo jej neumí napsat, někdy ani vyslovit. I tak by šel s trochou nadsázky popsat Pas De Bourrée. Vyslovuje se [pa d ə buʀe] – pas jako „pa“ s tichým s a měkkým a. Slovo „bourrée“ existuje ve francouzštině a lze jej přeložit jako „něčím plněný“ nebo „zabalený“. Francouzi jej ale spíše používají slangově ve významu „být opilý“. Slovní spojení „pas de bourrée“ pak můžeme volně přeložit jako „opilý krok“ nebo „krok opilce“.

Pas De Bourrée je původně francouzský regionální tanec, který pochází Auvergne. Byl to velmi populární dvorní tanec, první zaznamenané zmínky o něm jsou z roku 1565. Zejména za vlády Ludvíka XIV. (v roce 1661 založil první Académie Royale de Danse) se mnoho dvorních tanců zčásti nebo zcela přizpůsobilo baletu, tento tanec byl jedním z nich.

Je tedy Pas De Bourrée krok tanečního stylu Balet?

Co mají Balet a House Dance společného?

Ano, Pas De Bourrée je opravdu baletní krok. Konkrétně jde o přechodný pohyb v baletu, ve kterém tanečník přenáší tělesnou váhu rychle z nohy na nohu ve třech malých krocích. Provádí se na všech úrovních baletní techniky, na jevišti v baletech i v nejrůznějších variacích. Jedná se o velmi běžný přípravný krok před různými piruetami a skoky.

Tento krok má v baletu mnoho forem. Ty jsou většinou označeny podle směru, kterým se tanečník pohybuje, příp. podle noh (zda nohy pokrčené nebo zůstávají rovné).

Z baletu tento pohyb ale převzaly další taneční styly. Kromě House Dance to byl třeba Break Dance (správně Breaking nebo B-Boying). I když je krok ve všech stylech víceméně stejný, je nutné jej vždy zatancovat v souladu s taneční technikou daného stylu.

Univerzální taneční krok s mnoha variantami

V případě House Dance jde o oblíbený a často využívaný taneční krok, a to u dětí, juniorů i dospělých. Jedním z důvodů může být i velké množství variant a kombinací, které Pas De Bourrée nabízí. Můžete jej tancovat obyčejně, zdvojeně, s výkopem, s otočkou na jednu i druhou stranu, s vytočenou nohou, se zakopnutím, atd. Můžete jej tancovat na místě nebo se tímto krokem pohybovat po tanečním parketu. Možností je opravdu velmi mnoho a některým variantám se v rámci projektu Tanec Online určitě budeme věnovat.

Další velkou předností tohoto kroku je velká univerzálnost. Můžete jej totiž použít v podstatě v jakémkoliv tanečním stylu. Jak už bylo na předchozích řádcích řečeno, musíte pouze vždy respektovat techniku toho konkrétního tance, ve kterém Pas De Bourrée použijete.

Jak zatancovat Pas De Bourrée?

Základem Pas De Bourrée jsou tři malé kroky. První krok vždy udělá vzdálenější noha, tj. pokud tento krok chcete zatancovat na pravou stranu, musí začít levá noha, která se bude křížit za pravou. Následuje přisunutí opačné nohy (v tomto případě pravé) a odkročení první nohy (v tomto případě levé) zpět na své původní místo. V základním rytmu jsou tedy tyto tři kroky: 1 levá noha doprava, a pravá noha přisunutí, 2 levá noha doleva. Pro variantu doleva to samozřejmě bude celé naopak.

Následně je třeba přidat houseovou techniku, tj. všechny kroky chodit tzv. přes špičky, aby tancování vypadalo ladně. Nezapomeňte také, že House Dance není pouze o nohách, i když to tak někdy může vypadat. Do každého kroku je potřeba přidat i tzv. Jacking, tedy vlnu tělem. Pohyb nazvaný Jack můžete samostatně natrénovat díky tomuto videu.

Tanec Online

Toto video je součástí série Tanec Online, v rámci které vám budeme postupně představovat jednotlivé taneční kroky, jejich varianty i kombinace. Ze začátku se zaměříme především na Hip Hop a House Dance, později určitě přidáme i další taneční styly.

Ve videu se představily Leňa & Fuffy, lektorky 331 Dance Studia Olomouc a tanečnice skupiny Streetdance Adults Swaggaz.

Sledujte nás na YouTube, kde najdete mnohem více videí 331 Dance Studia Olomouc.

O autorovi videa

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, věnujeme se Street Dance (pouličnímu tanci) a Contemporary Dance (současnému tanci). Organizujeme taneční kroužky pro děti i taneční kurzy pro dospělé. Tanec nás opravdu baví, takže o něm i rádi píšeme na našem tanečním blogu.

Diskuze k videu

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Podobná videa