Jack | House Dance Tutorial

Jack – základní a zároveň nejdůležitější pohyb v House Dance. Naučte se, jak jej zatancovat, díky naší sérii Tanec Online.

Jack – nejdůležitější pohyb v House Dance

Dnes se zaměříme na pravděpodobně nejdůležitější pohyb v tanečním stylu House Dance. Jack je opravdu základem, který iniciuje složitější pohyby a práci nohou, proto se s ním na houseových tanečních lekcích setkáte zpravidla hned na začátku.

Jack není typický taneční krok, je to pohyb, který se přidává v podstatě do všech dalších houseových kroků. Nejvíce je to vidět na krocích, které z Jacku přímo vycházejí, tedy Heel Step, Farmer a Stomp. Pro začátečníky je ale vhodné Jack trénovat i v kombinaci s dalšími tanečními kroky jako např. Pas De Bourrée. Zrovna tato kombinace je totiž relativně jednoduchá a intuitivní.

Z jednoho pohybu vznikla celá taneční technika

Jacking je označení pro jednu z tanečních technik, která se v House Dance používá. Pro úplně tu nejstarší, kterou dnes řadíme do House Dance Old School. Vznikla v Chicagu (USA) na začátku 80. let minulého století.

A co to ten Jacking vlastně je? Je to styl houseového tance, který vychází z Jacku (vlny těla směrem nahoru) a obsahuje několik nejstarších houseových kroků. Jde o skákaný taneční styl, který se většinou tancuje na celé doby.

Jacking jako hudební žánr

Jacking je termín známý i mezi netanečníky. Je to totiž nejen taneční technika, ale také hudební forma, která se stala populární na konci 80. let minulého století. Jako několik dalších hudebních forem byl i Jacking ovlivněn diskotékovou hudbou.

Vyvinul se v chicagských nočních klubech Warehouse a Power Plant, kde byl na začátku 80. let Frankie Knuckles rezidentním deejayem a průkopníkem hudebního stylu House (je označován jako „Godfather of House Music“). Právě podle klubu Warehouse v Chicagu je pojmenovaný celý hudební žánr House i taneční styl House Dance.

Pojmy „jacking“, „jackin“ nebo „jack“ se dostaly do mnoha hudebních nahrávek v raných letech house music. Stačí si pustit songy jako Time To Jack od Chip E. (1985), Jack’n the House (1985) od Farley „Jackmaster“ Funk (1985), Jack Your Body od Steve „Silk“ Hurley (1986) nebo Jack to the Sound of the Underground od Fast Eddie (1988).

Mezi tanečníky je pak velmi populární song My House (Jack Had A Groove) od Fingers Inc (1988) včetně mnoha jeho remixů.

Jack | 331 Dance Studio Olomouc

Jak zatancovat Jack

Stejně jako se house music vyvinula z diskotékové hudby, i Jack se vyvinul z expresivity diskotékového tance.

Jack vychází z pohybu trupu dopředu a dozadu, jako by tělem procházela vlna od kolen nahoru. Když se tento pohyb opakuje a zrychluje tak, aby odpovídal rytmu písně, říká se mu jacking nebo jack. Sám o sobě tento pohyb není složitý, problém tanečníkům často dělá jeho rychlé opakování do rytmu. Proto jej doporučujeme nejdříve zkoušet pomalu, na čtyři nebo na dvě doby.

Kromě klasické verze můžete tento pohyb zatancovat i v několika dalších variantách, např. s přesunem nohy na patu, se zvednutím kolena nebo můžete celý jack udělat do boku. Jako samostatný krok se pak používá varianta Jack in the box.

Tanec Online

Toto video je součástí série Tanec Online, v rámci které vám budeme postupně představovat jednotlivé taneční kroky, jejich varianty i kombinace. Ze začátku se zaměříme především na Hip Hop a House Dance, později určitě přidáme i další taneční styly.

Ve videu se představily Kej, Fuffy & Leňa, lektorky 331 Dance Studia Olomouc a tanečnice skupiny Streetdance Adults Swaggaz.

Sledujte nás na YouTube, kde najdete mnohem více videí 331 Dance Studia Olomouc.

O autorovi videa

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, věnujeme se Street Dance (pouličnímu tanci) a Contemporary Dance (současnému tanci). Organizujeme taneční kroužky pro děti i taneční kurzy pro dospělé. Tanec nás opravdu baví, takže o něm i rádi píšeme na našem tanečním blogu.

Diskuze k videu

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Podobná videa