Soul Train. Hudební a taneční TV show, která měla zásadní vliv na popularitu pouličního tance (Street Dance) nejen v USA, ale po celém světě.
Tento měsíc jsme si připomněli poměrně významné výročí. Uplynulo totiž 50 let ode dne, kdy se vysílal úplně první díl zábavné televizní show Soul Train. V Česku se tomuto výročí nikdo příliš nevěnoval, my na něj upozornili alespoň příspěvkem na našem Instagramu. Rádi bychom vám ale dnešním článkem připomněli, proč byl Soul Train pro pouliční tanečníky tak zásadní.
Soul Train: Fenomén čtyř dekád
Historie pořadu Soul Train se začíná psát v roce 1970, kdy chicagská televizní stanice WCIU-TV nabídne Corneliovi živé vysílání jeho pořadu plného afroamerické hudby a tance. V té době ještě nikdo netuší, že show zaujme i firmu Johnoson Products Company, díky které se pořad dostává do celostátního vysílání a rozjíždí se tak velká cesta sahající daleko za hranice Chicaga.
První oficiální epizoda v národním měřítku byla vysílána 2. října 1971 a z původních osmi vysílajících stanic jich během první sezony přibylo dalších osmnáct. Sláva této oblíbené show se stále rozšiřovala, a tak se z ní stal ikonický pořad čtyř desetiletí za sebou. Ačkoli byl takový formát zprvu atraktivní zejména pro afroamerické obyvatele, což bylo v tehdejší utlačující Americe pochopitelné, postupem času v něm našli oblibu i ostatní Američané a začali se tak seznamovat s krásami soulu, R&B, hip hopu, dance-popu, funku, jazzu, diska i gospelu.
Poslední epizoda byla odvysílána 25. března 2006. Pořad se tak týden co týden nepřetržitě vysílal neuvěřitelných 35 let. Za dobu jeho existence jím prošlo nepřeberné množství osobností hudebního i filmového průmyslu, které by bez něj možná slávy vůbec nedosáhli. V dvou letech následujících po poslední epizodě byly zpětně odvysílány ještě tzv. „The Best of“ epizody, kterých bylo celkem 94.
Breakin´: Zásadní taneční film nejen pro b-boys, ale pro všechny tanečníky
Corneliova láska, mír a soul
Hlavou, srdcem a vlastně i tělem celého pořadu byl americký moderátor, producent a reportér Don Cornelius. Svým pořadem se snažil bojovat za postavení černošského obyvatelstva v americké společnosti a svým způsobem se mu to i dařilo. Byl ikonou jeho milované show a jeho typické „Přejeme Vám lásku, mír a soul!“ zaznělo z jeho úst v každém vysílání.
Moderování pořadu Soul Train se držel až do roku 1993, kdy své žezlo předal komikovi Mystro Clarkovi, dále se však věnoval produkci. Cornelius se v následujících letech potýkal se zdravotními i osobními problémy a v roce 2012 vlastní rukou zahynul.
Taneční pořad, který uměl nastartovat kariéru
Pro mnoho účinkujících tanečníků byla zkušenost v pořadu Soul Train vůbec prvním televizním počinem. Díky jejich působení v show se jim podařilo prosadit a v současnosti jsou z nich významné osobnosti amerického mediálního prostředí. Pojďme si představit ty nejznámější:
Rosie Perezová
Charismatická herečka, moderátorka a spisovatelka Rosie Perezová si v pořadu Soul Train vytancovala cestu za hvězdnou hereckou kariérou. Jejím nejúspěšnějším filmovým počinem je psychologické drama Beze strachu z roku 1993, který ji přivedl až k nominaci na Oscara za vedlejší roli. Rosie vydala také knihu dotýkající se citlivého tématu násilí na dětech, jež byla inspirována jejím vlastním nelehkým životem. Její nejnovější rolí je postava detektivky gothamské policie Renee ve filmu Birds of Pray.
Carmen Electra
Další kráskou, která zažila svůj televizní debut v pořadu Soul Train, je herečka, modelka a zpěvačka Carmen Electra. Vedle taneční show přispěl k nastartování její hvězdné kariéry také zpěvák Prince, který produkoval její první album, jež bylo zároveň i tím posledním. Tvář tohoto symbolu devadesátých let si diváci pamatují například z kultovního seriálu Pobřežní hlídka nebo ze série satirických černých komedií Scary Movie.
Nick Cannon
Taneční etapa zvaná Soul Train začala pro moderátora, herce a rapera Nicka Cannona v jeho patnácti letech. Jako teenager se vedle stand-upů snažil zaujmout také vlastní hudbou, největším odrazovým můstkem jeho kariéry byl ovšem až televizní pořad plný tance a hudby. Od roku 2009 jej mohou diváci vídat na obrazovkách jako moderátora oblíbené show America´s Got Talent. Za své herecké působení byl několikrát nominován na různá ocenění, přičemž v roce 2012 vyhrál cenu NAACP Image Awards za nejlepšího herce ve vedlejší roli v seriálu Up All Night. Dalšími úspěšnými počiny jeho kariéry byly například filmy Láska nic nestojí nebo Bobby.
Shalamar
Ještě o rok mladší než Nick byla Jody Watley, která ve svých 14 letech nastoupila do rozjetého tanečního „vlaku“ a svými tanečními kreacemi všechny doslova uchvátila. Zakladatel pořadu Don Cornelius se rozhodl její talent posunout ještě o kousek dál, a tak ji společně s Jeffreym Danielem přidal do RnB skupiny Shalamar, kde se tato dvojice připojila ke Gerrymu Mumfordovi. Ten byl následně zaměněn za Geralda Browna, který skupinu ale opustil a jeho místo zaujal Howard Hewett, který s dvojicí Watley – Daniel tvořili nejúspěšnější uskupení od začátku založení skupiny.
Co je to Hip Hop? Jaký je význam tohoto slova a odkud pochází?
Tyrone Proctor
Tyrone „The Bone“ Proctor, průkponík tanečního stylu Waacking, který se vyvinul z černošské a latino gay komunity. Dříve se tento tanec nazýval Punk, ale právě Tyronovi se připisuje vznik termínu Waacking. Do pořadu Soul Train jej osobně vybral a pozval Don Cornelius. Tyron Proctor a jeho taneční partnerka Sharon Hill spolu později soutěžili na American BandStand – známé televizní hudebně-taneční soutěži, ve které zvítězili.
Tyrone Proctor se po zbytek svého života věnoval propagaci a výuce tanečního stylu Waacking po celém světě. Zemřel začátkem června roku 2020.
The Lockers
Legendární taneční skupina The Lockers, jejíž členové stojí za vznikem tanečního stylu Locking, se také výrazně podepsala na obsahu televizního pořadu Soul Train. Don Campbell v show vystupoval ještě před založením The Lockers, odchod z tohoto pořadu byl vlastně impulsem pro založení skupiny. Jako celek The Lockers fungovali mezi lety 1973 až 1976. V roce 1976 Fred Berry a Toni Basil opustili skupinu s cílem prorazit v individuální dráze. Don Campbell a Toni Basil později obdrželi ocenění „Living Legend of Hip Hop“ od taneční organizace Hip Hop International.
James Brown, Jackson 5, Chaka Khan, MC Hammer
Výraznou tváří pořadu Soul Train se stalo několik velmi známých hudebníků, kteří to ale uměli stejně tak dobře rozbalit i na tanečním parketu. Za všechny jmenujme funkového krále Jamese Browna, chlapeckou skupinu Jackson 5 v čele s Michaelem Jacksonem, legendární zpěvačku Chaka Khan nebo rappera, herce, tanečníka a moderátora MC Hammera.
Tanečníci pořad znají i díky Soul Train Line
Tradiční součástí této tanečně-hudební televizní show byla i populární Soul Train Line (varianta módy z padesátých let, pak známá jako The Stroll), ve které všichni tanečníci tvoří dvě řady s mezerou uprostřed. Právě touto mezerou pak tanečníci procházejí a postupně tancují. Tancující uprostřed původně vždy tvořil pár – s muži na jedné straně a ženami na straně druhé. V pozdějších letech měli muži a ženy své vlastní individuální sestavy. Někdy byli tanečníci představeni nebo představeni nové taneční styly nebo pohyby.
Kromě toho byla ve studiu v průběhu nataáčení vždy skupina tanečníků, kteří tančili na veškerou hudbu, která ten den v Soul Train zazněla. Mezi tyto tanečníky patřili např. Rosie Perez, Damita Jo Freeman, Darnell Williams, Cheryl Song, Louie „Ski“ Carr, Alfie Lewis, Pat Davis („Madam Butterfly“), Alise Mekhail, Andrea N. Miles, Carmen Electra, Nick Cannon, MC Hammer, Jermaine Stewart, Heather Hunter, Fred Berry, Laurieann Gibson, Pebbles, atd.
Soul Train zpopularizoval Street Dance
Soul Train hraje z historického hlediska opravdu významnou roli v rozvoji pouličního tance (Street Dance). Pořadu se podařilo zpopularizovat taneční styly jako Locking, Popping, Waacking nebo Breaking mezi americkou mládeží. Kdo ví, jak by tanec bez této 35 let trvající mediální masáže vlastně dnes vypadal.
I my v 331 Dance Studiu Olomouc se čas od času snažíme tanečníkům připomínat významné historické milníky. Na našich tanečních kurzech je seznamujeme s tím, kdy a jak jednotlivé taneční styly vznikaly, kdo stál u jejich zrodu. I na Soul Train Line občas dojde. To vše totiž patří k vývoji pouličního tance. Vždy je dobré znát alespoň okrajově původ toho, čemu se jako tanečníci věnujeme.