10 tipů na (nejen) vánoční dárek pro tanečníka nebo tanečnici

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 28 listopadu, 2021 .

Sháníte vánoční, příp. jiný dárek pro tanečníka nebo tanečnici? Máme pro vás 10 tipů na dárky, které jsou jako dělané pro tanečníky.

Lámete hlavu nad tím, jaké dárky vybrat pro tanečníky? Dnes pro vás máme deset tipů, které můžete využít buď v souvislosti s blížícími se Vánocemi nebo samozřejmě také kdykoliv jindy. Zamysleli jsme se nad tím, který dárek vybrat pro tanečníka nebo tanečníci.

Který dárek potěší tanečníka nebo tanečnici?

Pořizovat vánoční dárky, ale i třeba dárky k narozeninám, s ohledem na to, čemu se obdarovaný věnuje nebo co ho zajímá, se vyplatí. Dáte tím najevo, že dotyčného dobře znáte a že jste si na výběru dárku dali záležet. Pokud se chystáte obdarovat tanečníka nebo tanečnici, máte poměrně jednoduchou úlohu. Vybrat vhodný dárek pro tanečníky totiž zase tak obtížné není.

Je totiž několik věcí, které potřebuje každý, kdo se tancování věnuje. Jistě, Street Dance tanečníci i Contemporary Dance tanečníci budou mít jiné preference třeba na taneční oblečení nebo obuv, na druhou stranu určitě najdete dárek nebo dárky, které ocení všichni bez ohledu na to, jakému tanečnímu stylu se věnují.

Takovým univerzálním dárkem mohou být třeba sluchátka, láhev na vodu, sportovní taška nebo předplatné hudebních služeb. Ale pojďme postupně …

Tip č. 1: Oblečení na tanec

Ano, samozřejmě. První, co každého napadne, je taneční oblečení. Pokud hledáte dárek pro tanečníka nebo tanečnici, je právě oblečení jednoduchou a přitom jasnou volbou. Trička, tepláky, pro holky tílka, legíny s nějakým parádním (nejlépe tanečním) motivem, pro zimní období nějakou ne příliš silnou mikinu (než se člověk při tréninku zahřeje), speciální sportovní spodní prádlo, nákolenky / chrániče na kolena, atd. To všechno jsou možnosti, která určitě udělají nejen pod vánočním stromečkem radost.

Navíc tanečního oblečení není nikdy dost, zvlášť pokud absolvujete několik tanečních kurzů a tréninků během týdne. Všichni tanečníci určitě ocení kromě „běžného“ oblečení na taneční lekce také stylovější kousky na battly, jamy nebo taneční soutěže. Při výběru vždy myslete na to, co dotyčný rád nosí v běžném životě. Při tanci je totiž důležité, aby se tanečník cítil dobře a pohodlně.

Dárek v podobě „něčeho na sebe“ samozřejmě vybírejte podle druhu tance. Oblečení na pouliční tanec a oblečení na moderní tanec se totiž výrazně liší.

A ještě jeden tip pro vás máme. Radost každému tanečníkovi totiž udělá i tzv. merch, tedy oblečení odkazující na konkrétní taneční školu, skupinu nebo i taneční akci. Koupit si můžete tričko nebo mikinu třeba s logem světoznámé crew Jabbawockeez (nebo samozřejmě jakékoliv jiné). A pokud tancujete u nás, tak samozřejmě také s logem 331 Dance Studia Olomouc.

Tip č. 2: Boty na tanec

Dalším tipem na dárek pro tanečníky jsou určitě boty. Správná obuv je totiž pro každého tanečníka snad vůbec to nejdůležitější. Taneční boty totiž nemají být při tanci přítěž, ale naopak mají tancování ulehčovat. A tady vzniká trochu problém. Dřív, než se rozhodnete jako vánoční nebo narozeninový dárek pořídit právě boty, zamyslete se nad tím, jestli obdarovaného dobře znáte.

Víte přesně, jakou velikost bot nosí? Znáte její nebo jeho oblíbenou značku? Preferuje na tancování nízké nebo kotníkové boty? Chce tenisky na nohách cítit nebo preferuje super lehkou podrážku z pěnových materiálů? Hodně otázek, na které není vždy úplně jednoduché odpovědět, že? Vybrat správné boty, to je totiž občas problém i pro samotné tanečníky, natož pro někoho, kdo jim je chce koupit jako dárek.

V tomto případě proto doporučujeme oželit moment překvapení a do sportovního obchodu nebo prodejny obuvi zajít přímo s obdarovaným. Nejen, že si boty vybere, ale také rovnou vyzkouší, což je neméně důležité. Uvidíte, že to ocení, vybere si totiž dárek přímo na míru, který jistě bude sloužit více než ne úplně nejvhodnější obuv.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Jaké používat boty na Street Dance?

Nezapomeňte, že tenisky se jako dárek nehodí pro tanečníky, kteří se věnují současnému tanci. Modern Dance, Jazz Dance nebo Balet se totiž tancují ve speciální obuvi (piškoty nebo baletní špičky), příp. naboso. Tanečníci na našich kurzech Contemporary Adults nebo Contemporary Juniors používají také obyčejné ponožky.

Tip č. 3: Láhev na vodu / termoska

Možná se vám náš třetí tip zdá příliš obyčejný, my si to ovšem nemyslíme. V dnešní době, kdy je celosvětový tlak na snižování spotřeby plastu, je opakovaně použitelná láhev na vodu nebo termoska na kávu / čaj skvělým pomocníkem pro každého sportovce. Svým způsobem je to dárek, který nemůže zklamat a potěší každého tanečníka nebo tanečnici.

Zdravý životní styl totiž udává jednoznačný trend v pití dostatečného množství tekutin během dne, při sportovním výkonu pak tato potřeba samozřejmě stoupá. Kupovat každý týden na trénink nebo taneční kroužek novou PET láhev není nejen ekologické, ale ani cenově výhodné.

Láhví můžete koupit celou řadu. Kromě různých velikostí najdete láhve, které obsahují speciální síto na ovoce nebo ty, které zároveň fungují jako shaker. To v případě, že si po náročném tréninku chcete dopřát třeba proteinový nápoj. Láhve na pití se také liší svým uzávěrem, resp. systémem, jakým se z nich pije. V neposlední řadě existuje také velké množství často zajímavých designů, takže se z obyčejné flašky na vodu může stát skvělý módní doplněk.

Tip č. 4: Sportovní taška / batoh

Boty, tepláky, tričko, možná mikina, láhev na vodu a případně další doplňky (ručník, chrániče, atd.). Kam všechny ty věci, než vyrazíme na taneční kurz, dát? No přece do nějaké super sportovní tašky nebo batohu.

Batoh má jednoznačnou výhodu v tom, že se nosí na zádech. Pokud se nosí správně, plní zároveň funkci opory zad a nenamáhá tak tělo pouze z jedné strany jako sportovní tašky přes rameno. Nevýhodou batohů je, že se do nich zpravidla nevejde tolik věcí a je to proto dárek vhodnější spíše pro mladší tanečníky třeba z kurzů Streetdance Mini nebo Streetdance Kids. Ti většinou nenosí na trénink tolik věcí, které jsou navíc celkově méně objemné.

Naproti tomu mnohé sportovní tašky disponují speciální kapsou na boty. Případný zápach z nich pak neohrožuje další obsah tašky. Při výběru sportovní tašky nebo batohu se proto řiďte tím, kolik toho tanečník nebo tanečnice na trénink běžně nosí. Pokud má tréninky tzv. za rohem a chodí už ve sportovním oblečení (v taneční škole se nepřevléká ani nesprchuje), bude možná dostatečný i tzv. gymsak neboli vak na záda, který je v poslední době velmi populární.

Tip č. 5: Sluchátka

Hudba je pro tanečníky základ a je určitě vhodné, pokud k ní mají dobrý přístup. A to nejen doma, ale i na cestách. K tomu jsou vhodná sluchátka, kterých existuje opravdu velké množství. Proto je určitě vhodné se před jejich koupí zamyslet.

Které otázky je potřeba si položit před tím, než sluchátka pořídíte jako dárek pro tanečníka nebo tanečnici třeba na Vánoce? Určitě se zamyslete nad těmito věcmi: Jak často je bude používat? Kde je bude používat (venku, doma)? Bude s nimi tancovat? Kde je bude nosit, když sluchátka zrovna nebude používat?

Tzv. špunty jsou velmi skladné a většinou nejlevnější variantou sluchátek. Nehodí se však na dlouhodobé nošení, protože příliš zatěžují uši. Sluchátka s týlním mostem nezavazí na hlavě, takže jsou výborné třeba v zimě, kdy se nosí čepice. Hudebně ale většinou patří k těm horším. Klasická sluchátka přes hlavu jsou určitě nejpohodlnější a poskytují nejkvalitnější zvuk, ale zase ne s každým typem se dá hýbat (tancovat). Rizikem jsou především větší sluchátka.

Ve většině případů asi před klasickými kabelovými upřednostníte bluetooth sluchátka, a to i za cenu ztráty kvality zvuku při přenosu signálu. Na domácí použití jsou proto vhodnější rádiová sluchátka. Zvuk je mnohem kvalitnější, ale základna musí být zapojena v zásuvce elektrické sítě.

Poslední, ale velmi důležitá věc, nad kterou se při výběru sluchátek jako dárku pro tanečníky zamyslete, je bezpečnost. Uzavřená sluchátka totiž izolují okolní zvuky, což není úplně nejlepší z hlediska bezpečnosti a nehodí se tedy na použití venku na ulici. Naopak otevřená sluchátka zpravidla dosahují lepšího zvuku, ale naopak mohou rušit okolí, protože zvuk neizolují.

Tip č. 6: Hudební služby

S předchozím bodem úzce souvisí i šestý tip na dárek pro tanečníka nebo tanečnici. Jaká hudba bude ve sluchátkách hrát a kde ji tanečníci vezmou? Doba, kdy se stahovaly hudební souboru ve formátu .mp3, je dávno pryč, dnes totiž většina lidí využívá hudební streamovací služby. Po zaregistrování se k určité službě můžete procházet milióny písniček a libovolně je poslouchat bez toho, aniž byste je museli stahovat. Nutností je samozřejmě internetové připojení.

Některé streamovací služby můžete využívat zdarma. Zaplatíte za to ovšem určitým nekomfortem v podobě reklam, omezeného výběru písniček nebo omezení v možnostech jejich přeskakování. Zkrátka a dobře, k placené variantě dříve či později dojde každý posluchač, protože je to mnohem pohodlnější a služba je pak mnohem využitelnější. Platí se většinou měsíčně, proto může takové předplatné na 3, 6 nebo 12 měsíců fungovat jako skvělý dárek pro tanečníky. A nejen pro ně.

Jaké streamovací služby jsou v ČR k dispozici? Jednoznačně nejpopulárnější je švédská služba Spotify. Co se týče hudební nabídky, obsahuje desítky milionů skladeb od interpretů z celého světa, u většiny navíc nechybí ani nejžhavější novinky. Spotify existuje ve verzi zdarma, klasický paušál pak stojí 6 EUR měsíčně. Můžete však využít výhodnější rodinné předplatné, předplatné pro páry nebo studentský paušál.

Alternativou je YouTube Music. Dřívější Google Play Music nahradila tato aplikace, jejíž základní variantu s reklamami lze opět používat zdarma. Youtube Music Premium si pak můžete pořídit za cenu 149 Kč měsíčně. Inspirace švédským projektem je více než zřejmá, ceny jsou v podstatě stejné (i za rodinné varianty, atd.), pouze přenosová rychlost je o něco nižší (256 kpbs oproti 320 kpbs u Spotify).

Mezi největší hudební služby patří i Apple Music. Apple zde maximálně těží z velké základny uživatelů jeho telefonů, kde je aplikace předinstalovaná. Ceny ani výběr skladeb se ani v tomto případě velmi neliší. Apple Music však za předchozími dvěma službami zaostává po uživatelské stránce. Přidat si do knihovny skladby v tomto případě neznamená automaticky je stáhnout a v albech se dá složitě vyznat. Nelze si také vybrat jen jednotlivé skladby z alb a ty uložit. Z hlediska komfortu tedy tato služba nedosahuje takových kvalit.

Mezi další v našich končinách méně využívané, ale taky funkční služby, pak patří Amazon Music, Deezer, Tidal nebo česká služba MusicJet. Ze všech bychom vyzdvihli Tidal, kterou vlastní rapper Jay-Z. Služba umí za dvojnásobnou cenu streamovat ve FLAC kvalitě. Je to tedy vhodná alternativa pro opravdové hudební fajnšmekry, kteří si na kvalitě potrpí.

Tip č. 7: Taneční filmy / výuková DVD

Dnes už se to moc nenosí, ale každý, kdo má ve své sbírce DVD nějaký legendární taneční nebo hiphopový film, je na to patřičně hrdý. A tituly jako Beat Street, Style Wars, Wild Style, Breakin, Flashdance, Le Défi nebo You Got Served se budou dobře vyjímat v poličce každého tanečníka.

Vzhledem k tomu, že formát DVD je na ústupu, je stále těžší tyto kousky sehnat. Pro některé je také už nemožné si je doma přehrát. Pokud však hledáte dárek pro tanečníka, který vlastní DVD přehrávač nebo notebook s DVD mechanikou a ovládá angličtinu (v češtině tyto filmy většinou neseženete), tento typ dárku doporučujeme všemi deseti.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Nejlepší taneční filmy na Netflixu

Ještě vzácnější jsou pak originální výuková DVD od legendárních tanečníků jako třeba Buddha Stretch, Henry Link (Hip Hop), Caleaf Sellers, Brian Green (House Dance), Don Campbell, Skeeter Rabbit (Locking), Boogaloo Sam nebo Mr. Wiggles (Popping).

Tip č. 8: Vstupy na lekce a workshopy

Se vzděláváním souvisí i náš další tip. Především v létě (ale není to pravidlem) totiž probíhají nejrůznější taneční kempy. Jen v České republice jich je každoročně několik, o celé Evropě nemluvě – je opravdu z čeho vybírat. Na tyto akce se sjíždějí lektoři často i z celého světa, takže jde opravdu o výbornou příležitost, jak poznat taneční komunitu a v tanci se posunout zase o level výš.

Věřte tomu, že dárek v podobě vstupenky na akci typu SDK Europe nebo třeba Fair Play Dance Camp je opravdu hodnotný a pro každého tanečníka nebo tanečnici bude radost se takové akce zúčastnit.

Pandemie COVID-19 způsobila, že se mnoho akcí konat nemohlo. Na druhou stranu se rozšířila nabídka online tanečních lekcí, workshopů i celých kempů. A to je další tip na dárek pro tanečníky. Díky tomu, že celá akce probíhá online, je samozřejmě mnohem levnější, není potřeba řešit cestování, ubytování, atd.

Tancování online je nyní prostě v kurzu a ví to i nejpopulárnější online taneční studio Steezy, které velmi intenzivně rozšiřuje nabídku svých tanečních lekcí. Za měsíční paušál 20 USD můžete obdarovanému pořídit neomezený přístup ke všem tanečním kurzům, ve kterých vyučují např. Boogie Frantick, Mr. Youtube, Firelock & Hurricane, Jojo Diggs, Brandon Lee a další.

Tip č. 9: Zrcadlo

Předposlední tip se hodí především pro ty z vás, kteří s tanečníkem nebo tanečnicí žijete v jedné domácnosti, je to tedy především tip pro rodiče. Přiznejme si to, každý, kdo tancuje, bych chtěl mít doma takový malý parket se zrcadlovou stěnou nebo alespoň jedním zrcadlem.

Pokud to váš potomek s tancem myslí vážně, zrcadlem mu nebo jí určitě uděláte obrovskou radost. A nemyslete si, že musíte pořizovat hned celou zrcadlovou stěnu. Bohatě totiž stačí i zrcadlo do dveří skříně, před kterou je prostor pro tancování.

Velmi populární a cenově výhodné jsou v poslední době tzv. nalepovací zrcadla. Za cenu kolem 200 Kč koupíte čtvercovou zrcadlovou samolepku o rozměrech 15 x 15 cm. Z několika takových čtverců můžete následně pokládat zrcadlo v podstatě jakéhokoliv tvaru. Nezapomeňte, že pro tancování je vhodné, aby zrcadlo zabíralo celou postavu až na zem.

Tip č. 10: Drobnosti

Na závěr jsme si v našem přehledu nápadů na dárek pro tanečníka nebo tanečnici nechali tzv. drobné dárky. Ty mohou být vhodným doplňkem k jiným darům nebo je můžete využít v případě, že si s obdarovaným dáváte ať už k Vánocům nebo k narozeninám pouze malé pozornosti. Hodí se třeba, když chcete obdarovat kamaráda nebo kamarádku ze své taneční školy.

Ideálním dárkem v této kategorii mohou být v podstatě jakékoliv drobnosti na zrelaxování. Prodávají se speciální masážní gely a emulze pro unavené svaly, regenerační koupelové soli nebo oleje. Všechny tyto dárky tanečníci využijí po náročném tréninku.

Praktickým dárkem mohou být i doplňky stravy, např. magnesium / hořčík v podobě tablet nebo šumivého nápoje. Díky hořčíku totiž svaly nejen lépe regenerují, ale velmi dobře funguje také jako prevence. Společně s dostatečnými pitným režimem totiž umí omezit riziko svalových křečí.

Jaký dárek pro tanečníka nebo tanečnici vyberete?

Věříme, že jsme vám dnešním seznamem alespoň trochu pomohli vyřešit každoroční problém, jaký dárek tanečníkovi nebo tanečnici pořídit. Ať už si vyberete kterýkoliv z nich, držíme pěsti, ať se obdarovanému líbí.

A co jsme vám tedy dnes poradili? Jaký dárek vybrat na Vánoce nebo třeba narozeniny pro tanečníka nebo tanečnici?

  • Oblečení na tanec
  • Boty na tanec
  • Láhev na vodu / termoska
  • Sportovní taška / batoh
  • Sluchátka
  • Hudební služby
  • Taneční filmy / výuková DVD
  • Vstupy na lekce a workshopy
  • Zrcadlo
  • Drobnosti

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články