8 životních lekcí, které vám dá tanec

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Máme soutěžní taneční skupiny i nesoutěžní taneční kurzy pro děti i dospělé, organizujeme taneční workshopy, open classy, soutěže, letní taneční kempy, atd. 

Životní lekce, které se můžete naučit díky tanci. Představujeme vám 8 zkušeností z tanečního světa, které využijete i mimo něj.

Dnes pro vás máme trochu jiný článek. Už jste se někdy zamýšleli nad tím, jestli vám nějaké zkušenosti z tancování mohou být přínosné i v běžném životě? Až budete příště přemýšlet nad tím, jak se naučit tancovat, určitě nezapomeňte na to, že tančit znamená také žít a taneční zkušenost velmi často znamená také životní zkušenost. Tady je 8 ukázek toho, že to tak opravdu funguje …

1) Nikdy není pozdě

 Taneční zkušenost Chci začít tancovat, ale není už pozdě?“ Jedna z nejčastějších otázek, na které pravidelně odpovídáme. Ne, opravdu pozdě není. Ve čtyřiceti už pravděpodobně nebudete skákat salta a araby jako patnáctiletí, ale to přece není důvod, abyste si tanec nemohli užít. Právě naopak. Životní zkušenosti vám dají do tance náboj, který mnoha mladým tanečníkům chybí. Proč myslíte, že na lekcích Streetdance Seniors panuje většinou opravdu skvělá atmosféra? Nikdo se nehoní za výsledky, nikdo s nikým nesoupeří, všichni se chtějí bavit, odreagovat se po práci. A o to jde.

 Životní zkušenost  Nikdy není pozdě s čímkoliv začít. Vždy je lepší dělat něco, co zlepší váš život, kratší dobu, než vůbec. Nikdy není pozdě splnit si svůj sen. Naopak, ten, kdo na něj čeká delší dobu, si ho pak dovede mnohem víc vážit.

Nejlepší okamžik k zasazení stromu byl před 20 roky. Druhý nejlepší okamžik je právě teď. české přísloví

2) Nemusíte být dokonalí

 Taneční zkušenost  Spousta tanečníků chce být dokonalých. Spousta choreografů chce vytvořit dokonalou choreografii. Ani jedno ale není možné. Protože i na tom, co vám v jeden okamžik přijde dokonalé, najdete druhý den chyby. A je to dobře, jen tak se totiž můžete v tancování zlepšovat. Ano, v tanci se stejně jako v jiných odvětvích pořádají soutěže, kde se bojuje o to, kdo je „nejlepší“. Jenže nejlepší jste v tu chvíli jen pro pět porotců, kteří zrovna hodnotí (a většinou se ani těch pět lidí neshodne na stejném vítězi). Kdyby hodnotil kdokoliv jiný, může soutěž dopadnout úplně jinak. Proto je třeba všechna vítězství a všechny tituly brát trochu s rezervou. Netancujte pro vítězství, tancujte, protože vás tanec něčím naplňuje.

 Životní zkušenost  Ani v běžném životě nedosáhnete dokonalosti. Nemá smysl se srovnávat s ostatními lidmi. Úplně každý člověk totiž bude v něčem lepší. Stejně tak ale bude úplně každý člověk v něčem jiném horší. Každý je totiž jiný, jedinečný. A nikdo není dokonalý.

Neměj strach z dokonalosti – nikdy jí nedosáhneš.Salvador Dalí, španělský malíř, fotograf a sochař

3) Není důležité co, ale jak

 Taneční zkušenost  Na soutěžích nerozhoduje ani tak co tancujete (jaké konkrétní taneční prvky), ale jak to dokážete tzv. prodat. Pokud chcete, aby vaše tancování někoho bavilo, musí bavit nejdříve vás. Pokud má choreografie nějakou myšlenku, má vyjadřovat emoci nebo příběh, musíte tu emoci (ten příběh) na parketu sami prožít, jinak vám to nikdo neuvěří. Říká se, že jen to, co vychází ze srdce, pronikne do srdce.

 Životní zkušenost  O štěstí člověka nikdy nerozhoduje co, ale jak. Není důležité, co se stane, ale jak na to zareagujete. Není důležité, co konkrétně uděláte, ale jak to myslíte. Pokud něco předstíráte nebo nemyslíte vážně, vždy to nakonec vyjde najevo.

4) Talent nerozhoduje

 Taneční zkušenost  Z opravdu talentovaných tanečníků dosáhne na úspěch jen malá část z nich. Jsou to totiž často právě oni, kteří odbývají tréninky. Nechají se uchlácholit např. tím, že vyčnívají nad ostatními tanečníky svého týmu. Dnes vyčnívají, ale pokud chtějí vyčnívat i zítra, musí se někam posunout. Protože ti, kteří se nenarodili s talentem pro tanec, budou dřít. Vědí, že musí. Vědí, že to je jejich jediná šance.

 Životní zkušenost  Talent může být dar. Dost často je to ale i prokletí. Záleží, jak k němu člověk přistoupí. Za úspěchem těch nejlepších stojí totiž téměř výhradně vždy tvrdá práce. Rozhodně to ale neznamená, že by talentovaní lidé byli bez šance, právě naopak. Stačí si uvědomit, že jen talent nestačí.

Talent pomůže, ale nedostane vás tak daleko jako ambice.Paul Arden, britský autor knih o reklamě a motivaci

5) Na startu není nikdy vidět cíl

 Taneční zkušenost  Začátky jsou těžké. Na své první taneční lekci si připadáte jako největší dřevo a jako sci-fi vám připadne myšlenka, že byste někdy měli tancovat před publikem. Lektor začínajících dětí taky ze začátku pochybuje o tom, že s nimi zvládne vytvořit choreografii, kterou si předtím v hlavě vymyslel. Důležité je věřit i přesto, že cíl je zatím hodně vzdálený.

 Životní zkušenost  Na začátku všeho je třeba udělat první krok. Je to možná krok do neznáma, ale budoucnost přece patří těm, kteří věří. To, že cíle nedosáhnete rychle, neznamená, že ho nedosáhnete vůbec.

Všechno se zdá být nemožné až do momentu, než je to hotové. Nelson Mandela, první černošský prezident v historii JAR

6) Uspějete, jen pokud uspět opravdu chcete

 Taneční zkušenost  Víte, kdo vydrží tancovat nejdéle? Ten, kdo na první lekci přijde sám. Přijde do neznámého prostředí mezi cizí tváře, nesměle se rozkoukává, ze začátku se s nikým moc nebaví. Takovému člověku tancování pochopitelně v prvních měsících ani moc nejde. Ale to vůbec nevadí. Důležitá je motivace. Takový člověk totiž taneční lekce navštěvuje, protože se jednoduše chce naučit tancovat. Viděl tanec ve videoklipu, ve filmu, viděl nějaké živé vystoupení a chce to prostě umět taky. Nepřišel kvůli kamarádům. Nepřišel, protože je tancování zrovna teď in. Nezkouší třetí kroužek tento rok, protože ho ty dva předchozí nebavily. Má před sebou prostě jasný cíl, miluje hudbu, líbí se mu tanec a chce se jej naučit.

 Životní zkušenost  V životě to funguje úplně stejně. Pokud něco opravdu chcete, dosáhnete toho. Asi ne hned zítra a dost možná ani za rok, ale nakonec se vám to povede. Tedy za předpokladu, že si pevně budete stát za tím, po čem toužíte, budete dřít, neodradí vás dílčí neúspěchy a budete mít rádi cestu, která k úspěchu vede.

Úspěch je dítětem dvou rodičů: vytrvalosti a přesnosti. Orison Swett Marden, americký spisovatel

7) Vítězství bez prohry nemá význam

 Taneční zkušenost  V době několika tanečních organizací a velkého množství (často nepochopitelně rozdělených) tanečních disciplín a kategorií může v tancování na „úspěch“ dosáhnout mnoho lidí. Je to tak udělané schválně. Mnoho tanečníků by dlouhodobě neuneslo pocit neúspěchu, mnoho rodičů by děti z tanečních škol odhlašovalo, pokud by nevidělo hmatatelné výsledky. Co na tom, že vítězství a tituly mají dost často pochybnou hodnotu. Jenže právě díky tomu se mnoho tanečníků nedokáže obětovat, nepoznají pocit, jaké to je odrazit se ode dna a něco si opravdu zasloužit. Nedokáží ocenit pravou hodnotu úspěchu.

 Životní zkušenost  Ani v životě nikdy nedokážete dostatečně ocenit něco, co jste dostali zadarmo, bez velké snahy, bez chyb a pádů. Nejdřív totiž musíte ztratit, abyste si příště vážili toho, co máte. Jak se říká, každá prohra je poloviční vítězství – tedy za předpokladu, že se z ní poučíte.

Jestli najdeš v životě cestu bez překážek, určitě nikam nevede.“ Arthur C. Clarke, britský spisovatel

8) Strach z chyby vás ochromí

 Taneční zkušenost  Stojíte vedle tanečního parketu, díváte se na právě vystupující tanečníky, ale přitom je vůbec nevnímáte. Za dvě minuty totiž dotancují a na parket jdete vy. Jste nervózní, máte strach, že něco pokazíte. Nervozita je úplně normální, zvlášť pokud za sebou nemáte desítky vystoupení, strach by vás ale neměl ovládnout. Pokud totiž budete myslet na to, jak něco určitě pokazíte, s velkou pravděpodobností se tak nakonec stane. To, na co myslíte, k sobě totiž přitahujete. Pokud budete myslet negativně, negativní věci se stanou. Co si místo toho představit, že vystoupení skvěle zvládnete a navíc si ho ještě parádně užijete?

 Životní zkušenost  Chyb v životě můžete udělat spoustu. Neměli byste si je ale vyčítat, spíše se z nich poučit. A hlavně byste se neměli bát, že uděláte nějakou další. Pokud se vám stane něco pozitivního, zjistíte, co chcete. Pokud se vám stane něco negativního, zjistíte, co nechcete. Z toho vyplývá, že každá životní zkušenost, i ta špatná, vás posune dál, takže není třeba se jí bát. Ta nejhorší věc, která se vám totiž může přihodit, je nic.

Největší chyba, kterou v životě můžete udělat, je mít pořád strach, že nějakou uděláte. Elbert Hubbart, americký spisovatel

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články