Jak, kdy a kde rodiče vybírají kroužek pro děti

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Máme soutěžní taneční skupiny i nesoutěžní taneční kurzy pro děti i dospělé, organizujeme taneční workshopy, open classy, soutěže, letní taneční kempy, atd. 

Jak vybrat správný kroužek pro děti? Kde jej najít? Kdy dítě přihlásit? Máme pro vás odpovědi a inspiraci od ostatních rodičů.

Nabídka volnočasových aktivit je v posledních letech velmi pestrá. Rodiče mohou vybrat kroužek pro děti věnující se klasickým činnostem jako hudební a výtvarná výchova, kroužek pro děti s jazykovým zaměřením, pohybový kroužek pro děti (taneční nebo sportovní), divadelní kroužek, atd. Na výběr je toho opravdu mnoho, což mnoha rodičům začíná dělat problémy. Někteří tápou, jiní své dítě přetěžují ve snaze využít kroužků co nejvíce.

Dnešním článkem bychom chtěli všem rodičům pomoci s výběrem. Vytvořili jsme statistiku, jak, kdy a kde rodiče kroužky vybírají a přidali jsme k tomu několik vlastních tipů. Snad vám pomohou.

Věnujte pozornost zájmům svého dítěte

Jsme taneční studio, a tak by se mohlo zdát, že všechny děti budeme lákat na tanec. Ano, podle nás je tanec pro děti skvělou volbou, protože má mnoho předností, které jiné aktivity nabídnout nemohou (více se dozvíte na konci článku). Na druhou stranu ne každého bude tanec bavit. Pokud vaše dítě nemá vůbec rádo hudbu, jen těžko jej nalákáte na taneční kroužek. A právě o to jde. Musíte vědět, jaké zájmy vaše dítě má.

V tom je ale trochu i zádrhel. Zájmy se totiž u dětí často mění ze dne na den. Zamyslete se spíše nad tím, zda z dlouhodobého hlediska má vaše dítě rádo spíše kolektivní hry a sporty nebo je individualista. Jestli je spíš extrovert nebo introvert. Tráví vaše dítě každou volnou chvíli v lese? Zkuste skautský oddíl. Ale jestli jste mu už potřetí za poslední dva roky kupovali nová sluchátka, můžete mít doma budoucího tanečníka.

Vždy zkrátka platí, že by kroužek mělo vybírat dítě, ideálně samozřejmě v diskuzi s rodiči. Obrovskou chybou by bylo nutit děti do něčeho, co samy razantně odmítají. Stejně u činnosti, ke které mají odpor, dlouho nevydrží.

NÁŠ TIP
Vždy jako první volte pohybový kroužek, ty ostatní (jazykový, divadelní, atd.) zvolte až jako doplněk. Pohyb je v dnešní době opravdu velmi důležitý, Podle světové zdravotnické organizace WHO má doporučené minimální množství pohybu pouhá pětina dětí, což je alarmující. Pokud pro své dítě zvolíte taneční kroužek, dostanete kromě pohybu i několik dalších benefitů (jejich přehled najdete tady).

Co když dítě nechce do kroužku chodit?

Zvlášť u menších dětí se vám pravděpodobně stane, že jednoho dne dítě nebude chtít do kroužku jít. Je to celkem normální. Na vině nemusí být hned to, že dítě daný kroužek přestal bavit, často jsou důvodem drobnosti typu „kamarádka z kroužku se začala bavit s někým jiným“, „teď děláme něco, co mi nejde“ nebo prostě jen „dneska se mi nechce“.

Nutit dítě chodit na kroužek proti jeho vůli není dobrým řešením, stejně tak ale není dobrým řešením ani to, pokud mu povolíte na kroužek nejít z těchto důvodů. Rodiče by své děti měli učit zodpovědnosti a vytrvalosti. Odborníci se shodují na tom, že pokud dítě do nějakého kroužku začne chodit (samozřejmě po domluvě s rodiči), mělo by vždy vydržet minimálně půl roku, příp. rok.

Dokonce existují i až příliš hodní rodiče, kteří bez problémů vyhoví své ratolesti v jejím přání nenavštěvovat vůbec žádný kroužek pro děti. Zanedlouho si ale i tito rodiče většinou uvědomí, že jejich dítě tím pádem tráví veškerý volný čas na telefonu nebo tabletu a o nic jiného nejeví zájem. Kromě asocializace a stále více hrozícímu nebezpečí internetu (kyberšikana, zveřejňování fotografií a osobních údajů dětí, sexuální útočníci na internetu, atd.) tak své dítě díky chybějícímu pohybu pravděpodobně vystaví zvýšenému riziku obezity, kardiovaskulárních nemocí nebo chronické bolesti zad.

Tedy kroužek pro děti rozhodně ano, ideálně dvakrát až třikrát týdně. Kroužků můžete zvolit i více, ale minimálně jeden z nich by měl být vždy pohybový (sportovní nebo taneční).

NÁŠ TIP
Čím menší dítě, tím delší čas je potřeba na adaptaci, což platí i pro kroužky. Může se stát, že děti budou nadšené hned z prvního tréninku nebo zkoušky, často ale k novému přistupují s nedůvěrou. Rušit účast v kroužku hned po prvním týdnu nebo dvou se proto příliš nevyplatí, dítě se většinou adaptuje po 4-5 týdnech.

Jak rodiče vybírají kroužek pro děti

Z výzkumu Sociologického ústavu Akademie věd vyplynulo, že děti, které se pravidelně věnují nějaké pohybové aktivitě, dosahují později kvalitnějšího vzdělání a v dospělosti se mnohem lépe uplatní. Právě přínosy do budoucna jsou pro rodiče nejčastějším vodítkem při výběru kroužku pro dítě.

Co má kroužek pro děti splňovat, aby byli rodiče spokojeni? Tady je několik základních vlastností:

  • kroužek odráží povahu a záliby dítěte
  • kroužek dává dítěti možnost seberealizace mimo prostředí domova a školy
  • kroužek nabízí příjemnou a zábavnou formu uvolnění těla po celodenním sezení ve škole
  • kroužek dává dítěti možnost najít si kamarády i mimo školu, naučit se fungovat v kolektivu
  • kroužek učí dítě vlastnostem, které se mu budou hodit v běžném životě (zodpovědnost, trpělivost, samostatnost, pracovitost, sebevědomí, …)

Kdy rodiče vybírají kroužek pro děti

Je už správný čas začít chodit do dětského kroužku? Nebo je už naopak pozdě? Tohle naštěstí zase tak zásadní otázka není. U kroužků stejně jako v životě platí, že kdykoliv můžete začít s čímkoliv. Pokud vás daná činnost baví, není čeho se bát. Pokud se podíváme blíže na taneční kroužky, je na první pohled jasné, že začít tancovat můžete opravdu kdykoliv. Svědčí o tom taneční kroužek pro nejmenší děti, který navštěvují ratolesti hned po tom, co absolvovaly zápis do školky. Na druhou stranu existence tanečního kurzu pro rodiče vám dává najevo, že se nemusíte bát začít tancovat, i když vám už dávno není -náct.

Statisticky nejvíce dětí se svému koníčku začíná věnovat ve svých devíti letech. Je to takový průměr. Každé dítě má totiž své vlastní potřeby a každé je na kroužek připraveno v jiném věku. Z dlouhodobého hlediska je samozřejmě nejvíce perspektivní, když se určité aktivitě začnete věnovat co nejdříve. Máte pak totiž více prostoru se vypracovat a být v ní opravdu úspěšní. Pokud jde ale třeba o Street Dance nebo Contemporary Dance, neuděláte chybu ani tehdy, když se jim začnete věnovat později.

Pokud jde o část roku, kdy je nejvhodnější kroužek pro děti oslovit a poslat přihlášku, je to určitě první polovina září. Naprostá většina kroužků totiž kopíruje školní rok, to znamená, že probíhá od září do června. Pokud vaše dítě začne navštěvovat kroužek od září, tak tzv. nevynechá start. Nebude mít tedy problém se zapojením se do kolektivu jednoduše proto, že všichni tam budou noví.

NÁŠ TIP
Kroužek pro děti je vhodné vybírat i dříve než v září. Některé už totiž mohou být v tu dobu plně obsazeny (často se to stává i u našich tanečních kurzů). Ideální dobou pro přihlášení jsou letní měsíce, tedy červenec a srpen. Některé organizace navíc dávají slevu za včasné přihlášení.

Kde rodiče vybírají kroužek pro děti

Kde kroužek pro děti najít? I v tomto ohledu je současnost velmi příznivá. Pryč je doba, kdy se rodiče spolu se svými dětmi tísnili na náborech a konkurzech do sportovních klubů, tanečních skupin nebo uměleckých kolektivů. Je doba internetu a tohle je příležitost, jak toho využít.

Každý kroužek pro děti má své internetové stránky, na kterých zjistíte všechny podstatné informace. A zjistíte jich podstatně více než kdybyste byli na první návštěvě dětského kroužku a nestihli se na všechno zeptat. Navíc budete mít více klidu, čas na rozmyšlení, čas na srovnání.

Co byste z internetových stránek měli o kroužku zjistit?

  • veškeré základní informace (kdy a kde probíhá, kolik stojí, jakým dětem je určený)
  • kdo kroužek pro děti povede (kdo bude lektor, příp. instruktor)
  • jak jednotlivý trénink / lekce / hodina probíhá, co se dítě naučí
  • jak vypadá prostor, ve kterém tréninky / lekce probíhají
  • jak probíhaly předchozí roky v kroužku, jaké úspěchy měly děti v kroužku
  • jak vypadají fotky a videa z předchozích let
NÁŠ TIP
Vyšperkovat internetovou stránku z konkrétním kroužkem pro děti není těžké a je to to první, co každý organizátor udělá. Zkuste se zaměřit na jiné aspekty webových stránek dané organizace. Jsou internetové stránky pravidelně aktualizované? Kolik informací je tam celkem? Vyzná se daná organizace v tom, co dělá? Má vlastní blog a publikuje články s danou tématikou? Radí a pomáhá svým čtenářům?

Proč je ideálním kroužkem pro děti třeba tanec?

Několik dřívějších průzkumů potvrdilo, že tanec je pro děti jedním z nejlepších koníčků. Zvolit pro své dítě jako kroužek právě tancování má totiž hned několik benefitů, které u jiných činností nenajdete. Tanec totiž balancuje na pomezí sportu a umění, a tak spojuje výhody obou těchto odvětví.

Jde o fyzickou aktivitu, dítě se tedy díky tanci bude udržovat v kondici, bude pracovat na růstu svalů a bude zvyšovat svou flexibilitu. Pohyb tu ale na rozdíl od jiných klasických sportů probíhá nenásilnou formou, takže si děti v tanečních kroužcích často vůbec neuvědomí, že nějakou fyzickou aktivitu vyvíjí. Hraje totiž hudba (často jsou to aktuální hity oblíbených hudebních interpretů). u mladších dětí se navíc často praktikují různé formy tanečních her. Tanec je prostě nejvíc ze všeho zábava.

Tanec učí děti nenásilnou formou základním rytmickým dovednostem, a to i přesto, že třeba nejsou hudebně nadané. Tanec pomáhá dětem zvyšovat sebevědomí. I když tancovat zvládne každý, ne každý si to myslí. Děti proto budou hrdé na to, že zvládly první taneční lekci, naučily se první kroky nějakého tanečního stylu, zapamatovaly si první sestavu, poprvé zatancovaly před rodiči a časem také před porotou na taneční soutěži.

Taneční kurzy jsou navíc založeny na kolektivu, z čehož pramení další výhody. Velmi dobře zde funguje socializace, děti si zde často nachází dlouhodobé přátele, učí se kolektivnímu myšlení, ale i zodpovědnosti.

Všechny benefity, které tanec dětem přináší, shrnujeme v tomto článku.

Věříme, že jsme vám poradili, čemu věnovat pozornost, až budete vybírat nový kroužek pro své děti. Pokud byste se rozhodli své dítě přihlásit do některého z tanečních kurzů 331 Dance Studia Olomouc, budeme samozřejmě velmi rádi. Vybrat si můžete z tanečních stylů Street Dance (pouliční tanec) a Contemporary Dance (současný tanec), jaký je mezi nimi rozdíl, podrobně rozebíráme v tomto článku.

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články