Oblečení na Street Dance: Co si vzít na lekci Hip Hopu nebo Housu?

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 19 ledna, 2021 .

Poradíme vám, jaké je vhodné oblečení na Street Dance, ať už se chystáte na taneční lekci nebo třeba battle.

Hledáte vhodné oblečení na Street Dance?

Tancujete nebo se chystáte začít tancovat Hip Hop, Hype nebo třeba House Dance? V tom případě vás určitě bude zajímat, jaké oblečení na Street Dance je to pravé. Sami se totiž velmi často setkáváme s tím, že se nás spousta tanečníků ptá: „V jakém oblečení mám tancovat?“.

Dnešní článek bude zkrátka o tom, co si vzít na sebe, když jdete na battle nebo třeba jen na trénink, ale přitom chcete tzv. zazářit :-) Doufáme, že vám náš článek pomůže nebo vás alespoň inspiruje. Inspiraci pro všechny, kteří se věnují Contemporary Dance, jsme zveřejnili v článku Oblečení na moderní tanec: Co si vzít na lekci contemporary?

Oblečení na Street Dance: Co si vzít na lekci Hip Hopu nebo Housu?

Trička i mikiny

U tance je důležité cítit se pohodlně. To platí, ať se věnujete jakémukoliv tanečnímu stylu a Street Dance určitě není výjimkou. Proto doporučujeme jako svršek velká, volná, lehká (tzv. oversize) trička. S těmito tričky už si dále můžete dělat co chcete, např. uvázat si ho na uzel, zastrčit do kalhot, nechat volně, atd. Zde se meze nekladou.

Pokud si na tancování chcete vzít mikinu, je dobré, aby byla volná a hlavně lehká. V takové mikině se vám totiž bude lépe hýbat a navíc se v ní nebudete zbytečně potit. Mikinu doporučujeme brát si s sebou na trénink především v chladnějších měsících, než se tělo zahřeje. Využijete ji pak také v různých pauzách během lekce, kdy je důležité, aby tělo nevychladlo.

Na taneční vystoupení nebo battle si můžete vzít i bundu. Ideálně také nějakou lehkou, např. šusťákovou. V tomto případě jde pouze o designovou záležitost, tyto bundy často bývají různě barevné a pro tancování tak velmi atraktivní.

Kalhoty

Vybrat si správné tričko nebo mikinu na lekci tanečního stylu Hip Hop, House Dance nebo třeba MTV Dance není žádný problém. Hodně začínajících tanečníků začne přemýšlet, jaké oblečení je vhodné na Street Dance, právě při výběru kalhot.

Můžete si vzít v podstatě jakékoliv pohodlné kalhoty i vytahané rifle, musíte v nich však být stoprocentně pohybliví, což bývá problém. Proto na pouliční tanec jednoznačně doporučujeme tepláky. Tepláky jsou totiž nejspolehlivější, nejjednodušší a zároveň nejdostupnější typ kalhot, které můžete na tancování zvolit. Tancuje se v nich dobře např. i na zemi a hodí se v podstatě do každého tanečního stylu. Tepláky jednoduše nic nezkazíte.

Jen pozor, ať nejsou příliš úzké. Jednak se to např. do tanečních stylů Hip Hop nebo Hypevůbec nehodí, a kromě toho vás takové tepláky budou omezovat v pohybu. Stejně tak jsou pro většinu streetdancových tanečních stylů zapovězené legíny. Ty sice bývají pohodlné, ale na Street Dance se opravdu nehodí, takže si je raději nechte doma.

Pokud je zrovna léto a k tomu ještě ukrutné teplo, tudíž se to v teplácích nedá vydržet, můžete si vzít nějaké volnější krátké kalhoty. Ty mají ovšem jednu nevýhodu. Díky tomu, že nemáte zakrytá kolena, tak si z taneční lekce můžete odnést různá drobná zranění. Proto doporučujeme v kombinaci s krátkými kalhoty nosit zároveň i tzv. nákolenky.

Oblečení na Street Dance: Co si vzít na lekci Hip Hopu nebo Housu?

Boty

Dostáváme se asi k té nejproblematičtější části oblečení na Street Dance. Na botách totiž poměrně dost záleží. Když budete vybírat taneční boty, nejdříve se zaměřte na to, aby byly pohodlné a lehké. Díky své lehkosti vás totiž boty nebudou už v ničem omezovat.

Při výběru bot dejte stranou všechny, které mají nějakým způsobem vykrojenou podrážku, a vybírejte pouze ty, které mají podrážku rovnou. Jakékoliv skluzy, slidy, atd. se s vykrojenou podrážkou dělají o dost hůře, takže byste takového nákupu možná brzy litovali.

Přemýšlíte, jestli vybrat boty nízké nebo kotníkové? Ani jedno není špatně. Výška bot se liší podle tanečního stylu. Např. House Dance se vám jistě bude lépe tancovat v nízkých botách, zatímco u Hip Hopu oceníte kotníkové boty. Málokdo má ale boty takto rozdělené. Prostě noste ten typ, který vám vyhovuje více.

Ceny bot se velmi liší. Nespoléhejte se ale určitě na ty nejlevnější boty, které koupíte skoro v každém obchodě s oblečením. V tomto případě je opravdu lepší si za boty připlatit a koupit si nějaké značkové (i když ne vždy se dá řídit pravidlem „značkové = kvalitní“).

Výběr bot na tanec může být opravdu složitý. Pokud vás toto téma zajímá, doporučujeme vám článek Jaké používat boty na Street Dance?

Doplňky

Chystáte se na taneční battle, přijde vám váš outfit nudný a chcete ho nějak ozvláštnit? Doplňky, které váš outfit zpestří, ať už se jedná o jakýkoliv taneční styl, jsou např. šátek, čepice, rovná kšiltovka (snapback), různé náhrdelníky, náramky, výrazné náušnice, další doplňky do vlasů, atd. Jen v tomto případě pozor na bezpečnost, která je určitě na prvním místě. Při používání nejrůznějších šperků (náušnice, náhrdelníky, náramky, atd.) totiž snadno může dojít k nechtěnému zranění ať už vlastnímu nebo zranění tanečníků okolo.

Jednotlivé taneční styly pak mohou mít svoje specifické doplňky. Např. v Lockingu můžete svůj outfit doplnit výraznými, barevnými ponožkami nebo kloboukem. Naopak v Litefeetu se často outfit obohacuje kšiltovkou, se kterou můžete natrénovat různé triky, které k tomuto tanečnímu stylu patří a porotu i publikum zajisté oslní.

Oblečení na Street Dance: Co si vzít na lekci Hip Hopu nebo Housu?

Oblečení na Street Dance musí být hlavně pohodlné

A kde takové oblečení nakupovat? Možností je opravdu mnoho. Někdo zvolí prodejny nebo online shopy značek jako Puma, Nike nebo Adidas, někdo zajde do obchodního centra a vybere si v obchodech typu H&M, Cropp, atd., někdo využije specializované e-shopy pro tanečníky (ty v ČR bohužel zatím kvalitní moc nejsou).

Ať už zvolíte jakoukoliv kombinaci bot, kalhot, svršku a případně doplňků, mějte jako prioritu, aby vám dané oblečení bylo především pohodlné. Abyste ve Street Dance (a v tancování všeobecně) podali dobrý výkon, musí vás oblečení podporovat, nikoliv omezovat. Veškeré upravování, popotahování, atd. je nežádoucí – jsou to pohyby navíc, které lektor může vnímat jako rušivé a porotce na soutěžích jako chybu.

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články