Nike, Adidas, Puma? Vybíráme nejlepší taneční boty na Hip Hop Dance

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 16 září, 2023 .

Jaké jsou nejlepší taneční boty na Hip Hop, House Dance nebo Breaking? Obstojí Nike, Adidas nebo Puma? Otestovali jsme boty na tanec.

Dnes se zaměříme na značkové boty, které můžete použít jako taneční obuv na různé taneční styly spadající do pouličního tance (Street Dance). Pokud tedy hledáte boty vhodné na Hip Hop, House Dance, Breaking nebo třeba Litefeet, jste na správném místě.

Taneční boty: Nejlevnější vs. značkové

O tom, že na Hip Hop Dance je třeba používat boty s rovnou a nikoliv vykrojenou podrážkou, jsme psali už v článku Jaké používat boty na Street Dance? V něm jsme částečně nakousli také dilema, zda se vyplatí utrácet za značkové boty nebo je lepší si koupit levné boty v krámku naproti s tím, že „se stejně brzo zničí“. Pojďme ale toto téma otevřít ještě jednou a srovnat výhody a nevýhody obou variant.

Nejlevnější boty na tanec

Nejlevnější taneční boty mají pouze jednu, za to podstatně velkou výhodu. Nízkou cenu. Je už pak na každém, ať zváží, zda tato výhoda překoná také všechny nevýhody. Jaké to mohou být?

Rizikem při koupi nejlevnějších tanečních bot je především jejich kvalita. Nejde jen o to, že je možná brzo prošoupete, odře se barva, odlepí se podrážka, atd. Mnohem větším rizikem jsou případné zdravotní problémy.

Je docela velká pravděpodobnost, že takové boty nebudou příliš pohodlné a navíc tanečníkovi nebudou poskytovat potřebnou oporu. Je zde tedy větší riziko zvrtnutí nebo tzv. vymknutí kotníku.

To ale neznamená, že bychom nejlevnější taneční boty úplně zatracovali. Jsou určitě případy, kdy jsou vhodnou variantou. A rozhodně to nemusí být jen v případě, že se momentálně nacházíte ve finanční tísni a tzv. počítáte každou korunu.

Asi se nevyplatí příliš utrácet, pokud víte, že boty budete nosit jen určitou omezenou dobu. Určitě totiž nemá smysl kupovat boty za 2000 Kč jen kvůli jednomu tanečnímu vystoupení. Levné taneční boty jsou určitě alternativou také pro začínající tanečníky. Zvlášť v případě, kdy vůbec netuší, jaký typ bot jim bude vyhovovat.

Nízké nebo kotníkové? Lehké nebo objemnější? Provzdušněné nebo kožené, třeba s pogumovanou špičkou na otočky? S paměťovou pěnou? S pružnou nebo tvrdou podrážkou? Variant je opravdu hodně a pokud si nejste jistí, možná stojí za to si to vyzkoušet na nějaké cenově dostupném modelu.

Značkové boty na tanec

Značkové taneční boty mají jednu výhodu i nevýhodu zároveň: značku. Předpokládejme, že sportovní firmě záleží na své image, proto by záměrně neprodávala boty, které jim tuto image mohou poškodit. Na druhou stranu právě kvůli této značce zaplatíte pravděpodobně za boty na tanec i nějakou tu korunu navíc.

Ti, co už nějaký ten pátek tancují, ví, že žádná neznačková obuv se kvalitní botě nevyrovná. Pokud tedy tancujete pravidelně, doporučujeme do značkových bot investovat.

Máte na svůj Street Dance outfit omezený rozpočet? Jeho největší část investujte do bot. Vůbec ne kvůli designu, ale především kvůli zdraví. Navíc boty, které vám budou stoprocentně vyhovovat, vás budou v tanci podporovat. Bude se vám potom snadněji tancovat a dosáhnete lepších výsledků.

Vybíráme značkové boty na Hip Hop Dance

Pokud jste dospěli do stádia, ve kterém se rozhodnete koupit si značkové taneční boty, čeká vás nelehký úkol. Běžte do sportovního obchodu, postavte se před stěnu plnou bot (často ne pouze jednu) a začněte vybírat.

Někdo si tuto fázi užije, pro někoho je to noční můra. Proto vám dnes chceme dát pár tipů. Jaké boty jsou mezi tanečníky nejoblíbenější? Jaké boty se hodí na Hip Hop, jaké na House Dance, jaké na Breaking? To vše se dnes dozvíte.

Tady je náš přehled bot, které si tanečníci nejčastěji kupují:

Boty Champion Guston Runner

Boty Guston Runner od americké oděvní značky Champion bychom mohli označit jako jedny z nejlevnějších značkových bot vhodných tanec. Díky tomu jsou dobrou volbou pro začínající tanečníky.

Jsou lehké, vzdušné a mají flexibilní podešev pro snadný pohyb. Najdeme v nich vložku z paměťové pěny, což má za důsledek odpružení paty i špičky. Prodyšná síťovina navíc umožní pohodlné proudění vzduchu a noha se tak v těchto botech nepotí.

Verdikt:
Slušná kvalita za velmi dobrou cenu. Pro začínající tanečníky Street Dance jde o téměř ideální variantu prvních tanečních bot. Nevýhodou je obecně horší dostupnost bot značky Champion v ČR.

Boty Puma Suede Classics

Německá sportovní značka Puma je mezi tanečníky velmi populární a mohou za to především boty Puma Suede Classics. Jsou to vůbec nejoblíbenější boty této značky. Mezi tanečními boty jde o naprostou klasiku, jsou to totiž jedny z prvních bot, které tanečníci věnující se stylu Hip Hop začali nosit, a to už v 80. letech minulého století. Čas jim navíc na jejich atraktivnosti neubral vůbec nic.

Puma Suede Classics jsou středně těžké boty s pružnou podrážkou, výborně se hodí pro hip hop tanečníky, kteří mají rádi nejrůznější triky nebo Sliding. Často jej využívají také b-boys a b-girls, tedy tanečníci stylu Breaking, který se v roce 2024 objeví na Olympijských hrách v Paříži.

Verdikt:
Puma Suede je klasika, se kterou nemůžete šlápnout vedle. Jsou to boty, ve kterých uvidíte tancovat mnoho známých tanečníků. V ČR je dostupných několik barevných variant v ceně cca 1500 Kč – 2000 Kč.

Boty Adidas Gazelle

Další německý koncern Adidas, jehož typickým symbolem jsou tři proužky, přišel v roce 1991 se svou verzí oblíbených bot. Ano, Puma Suede Classics a Adidas Gazelle jsou v podstatě skoro stejné boty, jsou pouze o něco málo lehčí. Pokud jste tedy fanoušky této značky, je to dobrá alternativa k vůbec nejpopulárnějším tanečním botám všech dob.

Výhodou těchto bot je velké množství barevných kombinací. Určitě narazíte i na takové, které věrně kopírují styl 90. let, kdy si tuto obuv oblíbili především fotbaloví fanoušci.

Verdikt:
Jedná se v podstatě o stejné boty jako ikonické Puma Suede Classics. Výhodou však může být větší výběr barevných kombinací.

Boty Nike Air Force One

Další legenda je tu. Byla doba, kdy chtěl mít svoje vlastní boty Nike Air Force One snad každý vyznavač hiphopové kultury. Tedy pokud na to měl. Pravdou je že tyto boty k nejlevnějším nepatří. Proto se také nejpopulárnější stala jejich nejlevnější bílá varianta. Některé barevné varianty jsou totiž opravdu drahé.

Boty působí první pohled dost objemně, ale ve skutečnosti jsou lehčí, než vypadají. Skvěle se hodí na nejrůznější otočky, z tanečních technik pak na Stomping nebo třeba Gliding. Často jej využívají také tanečníci MTV Dance, protože ve videu vypadají opravdu dobře.

Verdikt:
Nike Air Force One jsou klasické taneční boty na Hip Hop. Jsou objemnější a tvrdší než předchozí boty, takže je potřeba si na ně zvyknout. Vizuálně jsou ale velmi výrazné a působí dobře. Nejlevnější je bílá varianta.

Boty New Balance 574

Obuv značky New Balance, která byla založena roku 1905 v Bostonu, je většinou určená především pro jogging. To znamená, že by minimálně některé z těchto bot měly být vhodné i na tanec. Mezi tanečníky je oblíbený především typ New Balance 574, a to z důvodu opravdu mnoha barevných kombinací. Tyto taneční boty si lze dokonce přizpůsobit dle vlastních představ, resp. je možné měnit barvu i materiál na každé části boty.

Jsou lehké, ideální třeba na taneční styl House Dance. Dobře se v nich budou dělat otočky i nejrůznější skluzy. Cena bot, která závisí na zvolených barevných kombinacích, začíná cca od 1000 Kč.

Verdikt:
Mezi tanečníky někdy neprávem opomíjená značka. Boty jsou lehké, vzdušné a vhodné především pro ty, kteří mají rádi hodně barevné kombinace.

Boty Adidas Ultraboost

Stejně jako v předchozím případě se i u Adidas Ultraboost jedná o běžeckou obuv, která je vhodná i na tanec. Hlavní předností těchto bot je pružný úpletový svršek, který obepne nohu. To má za cíl její zpevnění, které ale ne každému bude vyhovovat. Obecně jsou ale tyto boty velmi pohodlné.

Tyto boty jsou ideální na nejrůznější skoky a taneční kroky, ve kterých se chodí ze špičky na patu. Všechny, které pomáhají chránit životní prostředí, potěší příze vyrobená z plastového odpadu zachyceného na pobřeží oceánů.

Verdikt:
Tyto taneční boty jsou určeny především těm, pro které je obuv většinou překážkou a nejraději tancují v ponožkách nebo naboso. Jsou pohodlné, ale někdy nedodávají potřebnou oporu.

Boty Vans Authentic

Pokud hledáme nejlepší boty na Hip Hop Dance, musíme zvážit i značku Vans pocházející z Kalifornie. Tanečníci mají na typické kecky Vans Authentic velmi odlišné názory. Někteří je mají rádi, ale jiní je do svého výběru nezahrnou ani náhodou. Největší problém této obuvi je tvrdá podrážka. A upřímně řečeno, je to poměrně velký problém.

Nejčastěji se s boty značky Vans u tanečníků setkáte v případě skupinových choreografií. Aby byly tyto boty pohodlné na tancování, je třeba dělat lehké kroky. Náročné v nich mohou být také rychlé footworkové kombinace.

Verdikt:
I když je používá velké množství tanečníků, o typické taneční boty se kvůli tvrdé podrážce nejedná. Omezují některé typy pohybu, proto je potřeba si na ně nejdříve zvyknout.

Boty Vans Old Skool

Bude úspěšnější starší příbuzný značky Vans Authentic? Typ skateových bot s označením Old Skool má oproti předchozí variantě výhody především v designu – k dispozici je více barevných provedení. Za zmínku stojí také delší tkaničky, i když ty si samozřejmě můžete kdykoliv vyměnit. Jinak ale tyto boty trpí stejným neduhem jako ostatní obuv značky Vans, a to tvrdou podrážkou.

Na druhou stranu je třeba dodat, že Vans Old Skool jsou jedny z nejrozpoznatelnějších bot a každý je na první pohled identifikuje.

Verdikt:
Tyto boty na tanec příliš vhodné nejsou, ocení je především příznivci značky Vans. Problémem je především tvrdá podrážka, mnoho tanečníků je ale má i přesto v oblibě.

Boty Nike Air Jordan 1

Už jsme se přesvědčili, že Nike umí udělat designově velmi povedené boty a tato ikonická obuv od Michaela Jordana je dalším důkazem. Jsou ještě o něco objemnější než Air Force One, což ale nemusí být nevýhoda. Záleží na tom, co preferujete. Pokud hledáte kotníkové boty, máte omezenější výběr a Nike Air Jordan 1 určitě zvažte (Pozor, existuje ale i nízká varianta Low).

Mohli bychom je označit jako boty na Hip Hop. Ve skutečnosti se ale hodí i na Footwork nebo třeba Gliding. Při jemné a rychlé práci nohou vám ale naopak tyto boty moc nepomohou.

Verdikt:
Hlavní předností je design a mnoho barevných kombinací. Boty jsou ale docela objemné a pro někoho tak na tanec nepraktické.

Boty Adidas Superstar

Jestliže jsou Puma Suede klasikou mezi botami na Street Dance, pak jsou Adidas Superstar klasikou mezi hiphopovými botami všeobecně. Tato obuv je považována za součást hiphopové historie, stačí zmínit legendární Run DMC a jejich song My Adidas.

Jsou to velmi populární taneční boty a po Puma Suede zřejmě také druhé nejpoužívanější mezi tanečníky. Díky jejich pogumované špičce nebudou problémem různé triky a otočky právě na špičce. V oblibě je mají samozřejmě tanečníci Hip Hopu, ale také Break Dance i House Dance.

Verdikt:
Pokud hledáte pevnější kožené, ale ne tolik objemné boty, určitě je zvažte. Jejich výhodou je především jednoznačný odkaz na hiphopovou historii.

Hodí se všechny boty na všechny taneční styly?

Dali jsme vám tipy na nejpopulárnější boty mezi tanečníky pouličního tance. Ještě na jednou věcí je ale potřeba se zamyslet. Jak je to s konkrétními tanečními styly? Hodí se všechny boty na všechny styly?

Na Hip Hop, Hype nebo třeba techniky jako Sliding nebo Gliding, které sice patří do tanečního stylu Popping, ale používají se i v Hip Hopu, nemusí být objemnější boty překážkou. Opačný případ bude ale taneční styl House Dance. Základem tohoto tance je totiž rychlá práce nohou, proto vám při něm pomohou naopak lehké boty.

Ve skutečnosti si však taneční boty na jednotlivé taneční styly mění jen menší procento tanečníků. Jsou to především ti, kteří hodně soutěží a battlují v různých stylech, proto se jim mít speciální boty na jednotlivé kategorie vyplatí. Pro všechny ostatní je asi ideální zvolit nějakou střední cestu. Právě z toho důvodu jsou také mezi tanečníky tak oblíbené třeba boty Puma Suede Classics nebo Adidas Superstar.

Netancujte pořád ve stejných botách

I v případě, že budete mít jedny univerzální boty na všechny taneční styly ale doporučujeme mít alespoň dva páry a ty mezi sebou pravidelně střídat. Rada sportovních odborníků zní: „Kolik tréninků týdně máte, tolik párů bot byste měli mít.“

Pravidelné střídání bot totiž zajistí pro nohy dostatek různých podnětů. Chodidla nebude tím pádem trápit neustále stejný typ omezení (způsob šněrování, podpory, atd.). Je to jednoduchý, ale účinný způsob, jak předcházet zraněním, což potvrdila i jedna studie, která se zaměřovala na běžce a jejich boty. Pro tyto účely je nejvhodnější, aby boty, které máte, byly co nejrůznorodější. Doporučuje se mít např. jedny taneční boty nízké a lehké, druhé kotníkové a trochu objemnější.

Jak vybrat taneční boty?

  • 1. Určete si rozpočet
  • 2. Zamyslete se, jak často budete boty nosit
  • 3. Zvažte, jaké taneční styly v nich budete tancovat
  • 4. Určete si preference (nízké vs kotníkové boty, lehké vs objemné boty, atd.)
  • 5. Otestujte více typů bot

Je opravdu těžké radit, jaké taneční boty na Hip Hop, House Dance nebo Breaking si vybrat. Každý tanečník má jiné preference, každý z našeho výběru upřednostní jiné.

Dnes jsme vám však dali pár tipů, jak při výběru postupovat. Nejdříve si určete rozpočet s ohledem na další části vašeho oblečení na tanec. Určitě se nebojte do bot investovat největší část tohoto rozpočtu, nohy vám poděkují. Zamyslete se, kolik tréninků týdně máte a tedy, kolik párů bot vlastně potřebujete.

Zvažte, jaké konkrétní taneční styly budete nejčastěji tancovat. Určete si preference, zamyslete se především nad tím, jaké vaše taneční boty vlastně mají být. Lehké, takže je na noze ani necítíte a bude se vám v nich lehce tancovat? Nebo pevné a objemné, aby poskytovaly noze co největší oporu? Vadí vám, stejně jako většině tanečníků, tvrdá podrážka nebo to pro vás není problém?

Pokud jste si zodpověděli všechny tyto otázky, můžete přistoupit k výběru. Nezapomeňte každé boty, které si vyberete, pořádně otestovat. Přímo v obchodě získáte alespoň hrubý odhad, zda vámi vybrané taneční boty splňují to, co od nich očekáváte. Tzv. plnou zátěž ale dostanou až při tréninku. Pokud časem zjistíte, že váš výběr nebyl možné úplně nejlepší, nebojte se příště udělat výběr jiný.

Ať už se rozhodnete jakkoliv, přejeme vám, ať se vám ve vybraných botách dobře tancuje. A třeba i u nás, v některém z tanečních kurzů 331 Dance Studia Olomouc zaměřujících se na pouliční tanec. Připojit se k nám můžete ale i v hlavním městě, taneční kurz zaměřený na Street Dance máme totiž i v Praze.

Taneční kurzy Street Dance v Olomouci

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články