Oblečení na moderní tanec: Co si vzít na lekci contemporary?

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 6 září, 2022 .

Chystáte se na svou první taneční lekci a nevíte, co na sebe? Poradíme vám, jak oblečení je nejvhodnější na moderní tanec.

Vyrážíte na svou první lekci Contemporary Dance a přemýšlíte, co na sebe? V tom případě je dnešní článek určený přesně vám. Řekneme si v něm, jaké oblečení je na moderní tanec nejvhodnější …

Některé taneční školy mají předepsané oblečení na moderní tanec

Nějak se mi nechce věřit, že se lidé před první lekcí ptají, co si vzít na sebe, na druhou stranu je pravda, že znám i dotazy, co že to mám v mojí taneční tašce. Bára Březíková, lektorka Contemporary Dance v 331 Dance Studiu Olomouc

Na úvod je potřeba říct, že na taneční lekci Contemporary Dance v 331 Dance Studiu Olomouc nemáme předepsaný žádný dress code, a to u dětských, juniorských ani dospěláckých týmů. V jiných tanečních školách v zahraničí i v ČR totiž předem dané oblečení na moderní tanec není zase takovou výjimkou. Ať už je to tak či tak, pro tanec všeobecně je důležité, aby se člověk v daném oblečení cítil dobře.

Pokud přemýšlíte nad volbou tanečního oblečení na lekci moderního tance, jednoznačné doporučujeme zvolit funkční sportovní oblečení i spodní prádlo. A proč?

Funkční sportovní oblečení pomáhá předcházet úrazům

Tanečníci baletu i moderního tance často nosí na taneční lekce různé trikoty a legíny. Důvod je jednoduchý. Funkční sportovní oblečení dobře zdůrazňuje všechny svaly, díky tomu lektor či pedagog může zpozorovat jejich nesprávné použití při pilovaní potřebné taneční techniky. Právě touto korekcí může tanečník předejít nežádoucím úrazům svalů, šlach, atd., navíc se učí správně používat své tělo, což je velmi důležité bez ohledu na to, který taneční styl zrovna tancujete.

Specializované taneční oblečení (např. trikoty nebo baletní silonky) pak má navíc tu výhodu, že je ze savého materiálu a člověk nezůstává v mokrých šatech. Nehrozí tedy podchlazení nebo ztuhnutí svalů. V této souvislosti je třeba myslet také na podnebí a aktuální počasí. U nás v ČR jsou v zimním období teploty okolo nuly, takže je potřeba si na trénink přibalit dlouhé kalhoty a mikinu, třeba i taneční návleky (tzv. leg warmers), protože před zahájením lekce i v jejím průběhu se tanečníci protahují často na zemi.

Piškoty, cvičky, ponožky nebo tancovat naboso?

Oproti Street Dance tanečníkům mají tanečníci baletu a moderního tance jednu velkou výhodu. V batohu nebo tašce ušetří místo, protože nepotřebují tenisky. A co si tedy obout na nohy, když míříte třeba na lekci Contemporary Dance?

Máte několik možností. Můžete si vzít piškoty nebo cvičky, které už máte doma z dob svého mládí. Piškoty jsou základní druh baletní obuvi, které na rozdíl od baletních špiček nemají vyztuženou špičku. Piškoty tedy nejsou tudíž určeny k tanci na špičkách neboli en pointe.

Poměrně oblíbenou variantou, jak vyřešit obutí na lekci moderního tance, jsou ponožky. Pokud si tuto nenáročnou variantu zvolíte, určitě doporučujeme vzít si ponožky černé barvy. Nezapomeňte, že jimi budete na taneční lekci v podstatě vytírat podlahu. A pokud se vám ani jedna z uvedených variant nezamlouvá, vězte, že není neobvyklé přijít na lekci současného tance naboso nebo v tzv. ťapinkách.

Šperky raději nechte doma

Drahé a velké šperky lektoři na lekcích neradi vidí. Důvod je pochopitelný – bezpečnost. Určitě tedy doporučujeme všechny šperky (náušnice, řetízky, prstýnky, ale i náramky nebo hodinky) před lekcí sundat a nechat buď v šatně nebo rovnou doma. Zabráníte tak nechtěnému úrazu v oblasti krku, uší, prstů nebo zápěstí.

Vlasy je vhodné svázat do culíku nebo drdolu tak, aby v tanci nezavazely, neomezovaly a nenutily tanečníka neustále si účes upravovat na úkor soustředění se. Jakékoliv upravování vlasů nebo i oblečení při tanci je jednoduše řečeno rušivý pohyb navíc a odvádí naši pozornost od hlavního cíle taneční lekce – snahy naučit se nový pohyb a zlepšit svoji taneční techniku.

A co ještě doporučujeme přibalit do batohu nebo tašky, když vyrážíte na lekci moderního tance? Určitě vodu, protože pitný režim je potřeba dodržovat a při fyzické aktivitě to platí dvojnásobně. Bude se vám ale hodit i ručník, hroznový cukr (kdyby náhodou) a možná oceníte i náhradní ponožky.

>> více Contemporary Dance videí <<

Taneční lekce Contemporary Dance v Olomouci

Když už víte, jaké oblečení na moderní tanec zvolit, zbývá vybrat nějakou lekci a vyrazit. V 331 Dance Studiu Olomouc si můžete vybrat ze třech tanečních kurzů podle věku (9-12 let, 13-16 let, 17+ let). Všechny jsou určeny i začátečníkům, takže se na ně můžete přihlásit, i když jste předtím nikdy netancovali.

Více informací o 331 Dance Studiu Olomouc najdete tady.

9 - 12 let13 - 16 let17+ let
Tanečníci a tanečnice ve věku 9 – 12 let mohou v 331 Dance Studiu Olomouc navštěvovat taneční kroužek nazvaný Contemporary Kids, který probíhá každé pondělí od 17:30 hod. Více informací o kroužku včetně online přihlášky najdete na tomto odkazu.
Tanečníci a tanečnice ve věku 13 – 16 let mohou v 331 Dance Studiu Olomouc navštěvovat taneční kurz nazvaný Contemporary Juniors, který probíhá každý čtvrtek od 17:00 hod. Více informací o kurzu včetně online přihlášky najdete na tomto odkazu.
Tanečníci a tanečnice ve věku 17 let a více (horní věková hranice není omezena) mohou v 331 Dance Studiu Olomouc navštěvovat taneční kurz nazvaný Contemporary Adults, který probíhá každé pondělí od 19:30 hod. Více informací o kurzu včetně online přihlášky najdete na tomto odkazu.

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články