Nejnovější studie prokázala, že tanec je elixír mládí

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 19 ledna, 2021 .

Tanec máme všichni rádi. Němečtí vědci teď ale prokázali, že tancování je opravdu velmi prospěšné. Podle nich jde dokonce o tzv. elixír mládí.

Vědci z centra pro neurodegenerativní choroby v německém Magdeburku přišli na věc, o které by byla škoda se nezmínit. V čerstvé studii publikované v časopise Frontiers in Human Neuroscience totiž vyhodnotili tanec jako nejlepší aktivitu udržující mozek v dobré kondici, jinými slovy tedy jako nejúčinnější prevenci demence ve stáří. Tanec zde dokonce nazývají tzv. elixírem mentálního mládí.

Nebudeme vás nudit odbornými detaily o této studii, zkusíme ale shrnout, na co vlastně němečtí vědci přišli.

Tanec je pro mnoho lidí noční můrou

„Kdo umí mluvit, umí zpívat; kdo umí chodit, umí tančit.“ říká jedno africké přísloví. Kolik z nás tomu ale doopravdy věří? Mnoho lidí začne a také skončí s jakýmkoli tancem na střední škole po odchození povinných „tanečních“. Vzpomínky na tehdejší nemotornost, soustředění, neustálé počítání a možná taky stydlivost často nevymizí ani v dospělosti. A to přesto, že vše, co se točí okolo tance (filmy, videoklipy, vystoupení, soutěže, atd.) je pro diváky většinou velmi atraktivní.

Je to škoda. Tanec je totiž pro naše tělo a hlavně mozek opravdu velmi prospěšný. Už jen to, že se musíme naladit na hudbu, stimuluje mozkovou aktivitu. Poslech hudby dokáže zvednout náladu a vyvolat citové prožitky. Kromě samotného vnímání melodie se při tanci musíme zaměřit i na rytmickou složku hudby, která je důležitá pro jednotlivé taneční kroky. Díky soustředění na hudbu a kroky tak zapomínáme na naše starosti a odcházíme příjemně odpočatí.

Kdo umí mluvit, umí zpívat; kdo umí chodit, umí tančit.africké přísloví

Tanec prospívá našemu tělu

Tanec, jako jakákoliv jiná fyzická aktivita, samozřejmě prospívá i našemu tělu. Nemusíte se mu věnovat nijak vrcholově, ani vyhledávat extrémně náročné styly. V současné době existuje už celá škála tanečních stylů, kde si vybere opravdu každý. Párové tance jsou vhodné pro upevnění vztahu s partnerem, skupinové zase pro výbornou možnost poznat nové přátele. Zvlášť pro ženy je tanec velmi přínosný, protože jim pomáhá nalézt a prohloubit svou ženskost a atraktivitu.

Při tanci je velmi lehké zapomenout na všední starosti, na práci, rodinu, povinnosti. A se získanou rutinou může být i pohled na sebe sama v zrcadle, které ukáže nově nabyté taneční schopnosti, velmi povzbuzující.

Nejnovější studie prokázala, že tanec je elixír mládí

Hledáte elixír mládí? Tancujte

Mimo výše zmíněné benefity má tanec ale blahodárný vliv i na zpomalení stárnutí a oddálení rizika degenerativních chorob nervového systému, jako je například Alzheimerova choroba nebo stařecká demence. Většina lidí se domnívá, že k udržení duševní svěžesti stačí například luštit křížovky nebo se zapojit do různých vzdělávacích programů. Samozřejmě, všechny tyto aktivity jsou velmi prospěšné. Stejně tak je důležitá i fyzická aktivita. Tanec je ale dokonalým propojením obou směrů.

Při dlouhodobém sledování jedinců věnujících se tanci bylo zjištěno, že aktivita hipokampu (části mozku zodpovědné za paměť) se výrazně zvýšila. Tanec je také jedna z mála aktivit, která vede k vytváření nových nervových spojení i ve vyšším věku a tím zvyšuje neuroplasticitu mozku. Stimulace hipokampu a tvorba nových nervových spojení přispívá velkou mírou ke snížení rizika propuknutí Alzheimerovy choroby. Při tanci také musíte často dělat rychlá rozhodnutí a sledovat dění kolem sebe. To vše vede k zachování schopnosti mozku vyhodnocovat nové podněty a rychle reagovat na změny.

Tanec má také velký terapeutický potenciál pro pacienty trpící Parkinsonovou chorobou a je velmi prospěšný pro trénink rovnováhy a koordinace pohybu jednotlivých částí těla.

Kromě těchto zdravotních aspektů je třeba brát v úvahu také sociální aspekt. Při tanci se setkáváte nejen s novými tanečními partnery, ale dostáváte se do skupiny lidí, které sdružuje stejný koníček. Můžete tak navázat nová přátelství, která často pokračují i mimo taneční parket.

Nikdy není pozdě začít tancovat

Na tanec prostě nejste nikdy moc staří. Odhoďte zábrany a protančete se životem, s úsměvem na rtech a hudbou v srdci. Vybrat si k tomu můžete samozřejmě i 331 Dance Studio Olomouc. Organizujeme taneční kurzy pro všechny věkové kategorie, od nejmenších dětí až po seniory. Přesvědčte se sami.

[fruitful_btn color=“primary“ size=“extra-large“ link=“https://www.331.cz/tanecni-kurzy/“ ]PŘIHLÁSIT SE NA TANEČNÍ KURZ V 331 DANCE STUDIU OLOMOUC[/fruitful_btn]

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články