5 důvodů, proč jsou taneční kurzy skvělou volbou i pro dospělé

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 23 února, 2021 .

Taneční kurzy pro dospělé vám pomohou cítit se mladší. A nejen to. Prozradíme vám, proč se udržovat v kondici a tancovat v každém věku.

Je to už trochu ohraná písnička. Plno lidí si myslí, že tanec je doménou mladých lidí, resp. dětí. Ano, dívat se na děti, jak umí pohybem ztvárnit hudbu, je opravdu krása. Jenže je to důvod k tomu, aby se „pokročilejší“ věkové skupiny tanci obloukem vyhýbaly? Ne, to určitě není. V dnešním článku vám prozradíme, proč jsou taneční kurzy opravdu skvělou volbou i pro dospělé …

Taneční kurzy pro dospělé jsou velmi populární

Nenechte se zmást. I když je tancování svou podstatou koníček především pro děti (nebo alespoň se to tak mnoha lidem zdá), ty pravé benefity tance umíte ocenit až v pokročilejším věku. Všimněte si našeho pojmu „pokročilejší“. Někdo si totiž myslí, že je na tanec starý ve 40 letech, někdo ve 30 letech a někdo dokonce už ve 20 let (ano, zní to neuvěřitelně, ale i takoví mezi námi jsou). A mýlí se všichni tři. Na tanec totiž nemůžete být staří nikdy. Právě to je totiž myšlenka, se kterou jsme v 331 Dance Studiu Olomouc už před mnoha lety otevřeli taneční kurz Streetdance Seniors pro všechny zájemce starší 31 let. Populární je dodnes. A panuje na něm atmosféra, se kterou se v jiném žádném tanečním kurzu nesetkáte. Proč?

Jednoduše proto, že svým zaměřením se jedná o taneční kurz určený dospělým lidem, kteří se chtějí především hýbat a bavit se. Nesoutěží o to, kdo je lepší. Nehodnotí se navzájem, co jak komu jde a co jak komu nejde. Dokáží se přenést přes to, že občas v něčem holt nebudou tak dobří, že jim naučení se nějakého tanečního kroku zabere delší dobu. Nevadí jim to. Na tomto tanečním kurzu jsou totiž z úplně jiných důvodů. My jsme pro vás sepsali těch 5 nejdůležitějších.

Možná vám přijde divné nazývat tanečníky ve věku 30 a více let seniory. Nám taky. Bohužel je to tak nějak zaběhnutý pojem z tanečních soutěží, kde je takto pojmenovaná věková kategorie 30+. A my v 331 Dance Studiu Olomouc všechny tyto názvy (Mini, Kids, Juniors, Adults, Seniors) používáme stejně, aby nedocházelo ke zbytečným nedorozuměním a zmatkům.

5 důvodů, proč je tanec důležitý i pro dospělé

1) Díky tanci se budete cítit mladší

Věk je jenom číslo, které v podstatě nic neznamená. Záleží především na tom, jak se cítíte. A pokud se chcete cítit mladší, zapomeňte na vše, co se říká o stárnutí. Zapomeňte na to, že byste měli sedět doma, koukat na Ordinaci nebo poslouchat hity vašeho mládí. Sbalte tenisky a vyražte do tanečního studia.

Právě tanec je jeden ze zaručených způsobů, jak se cítit mladší. Ocitnete se totiž ve skupině aktivních lidí, kteří nechtějí jen sedět doma, ale chtějí se hýbat. Přitom jim představa mučení se v posilovně přijde nudná, mnohem zajímavější je přece hýbat se do rytmu pozitivně naladěných písniček.

Už jen představa, že většina vašich vrstevníků nenajde tu odvahu, aby taneční lekci pro dospělé vyzkoušeli, je lákavá. Sami uvidíte, že možný počáteční strach velmi rychle vystřídá vlna nadšení a spokojenosti.

2) Díky tanci bude vaše tělo v kondici

Na první a druhé lekci vám možná dá zabrat už samotný warm-up (zahřátí) a následný stretching (protažení se). O tom, co tyto dva pojmy znamenají, jsme se rozepisovali v článku Warm-up a Stretching: Jak začít cvičit nebo tancovat?.

Jenže to se velmi rychle změní a už po pár lekcích se budete cítit v mnohem větší kondici než na začátku. A nebojte, rozhodně nejde o to z vás strhat kůži nebo vás uhnat až k padnutí. Mezi tanečníky jsou oblíbené pojmy „příjemně unavený“ nebo „příjemně zpocený“. Co přesně to znamená, určitě poznáte na vlastní kůži.

Lepší fyzička ale nebude to jediné, co při tanci oceníte. Pravidelným strečinkem na lekcích určitě zvýšíte svou flexibilitu, tedy pohyblivost. Ta je přitom vhodná nejen kvůli tomu, abyste si dosáhli na špičky u nohou (to v běžném životě člověk opravdu moc často nepotřebuje). Pravidelné protahování se je důležité především jako prevence bolesti zad, nohou, apod.

Mezi další zdravotní benefity tance patří např.:

 • zdravější a silnější kosti
 • zdravější pleť
 • lepší zažívání
 • kvalitnější vlasy
 • redukce rizika srdečního onemocnění, vysokého krevního tlaku a cukrovky
 • redukce rizika rakoviny tlustého střeva
 • redukce rizika rakoviny prsu
 • nižší úroveň úzkosti a deprese
 • atd.

3) Díky tanci bude váš mozek v kondici

Myslíte si, že tancování je jen fyzická aktivita, která prospívá vašemu tělu, posiluje svaly, kosti a pomáhá hubnout? Omyl. Tanec je totiž taky skvělá výživa pro váš mozek. Ono se to možná nemusí zdát, ale kombinovat jednotlivé pohyby nohou, rukou, i celého těla, to není samo sebou. A co teprve zapamatovat si jednotlivé kombinace tanečních kroků a k tomu se naučit tancovat je přesně do hudby?

Mozek je třeba celý život trénovat a i když už dávno nechodíte do školy, je dobré se čas od času učit něco nového. Tanec je pro to naprosto ideální. Nemáte u něj pocit, že sedíte doma a jen se něco nudně „biflujete“ z knížky. Vlastně často si často vůbec neuvědomíte, jak moc mozek při tancování pracuje. Jde to totiž všechno tak přirozeně, soustředíte se na hudbu, na lektora nebo lektorku a vlastně ani nevnímáte, kolik nových věcí se u toho učíte.

Studie publikovaná v časopise Frontiers in Human Neuroscience vyhodnotila taneční kurzy pro dospělé jako nejlepší aktivitu udržující mozek v dobré kondici. Tanec tu dokonce pojmenovali jako nejúčinnější prevenci demence ve stáří a nazývají jej tzv. elixírem mentálního mládí. Více o této studii se dočtete v našem článku Nejnovější studie prokázala, že tanec je elixír mládí.

4) Díky tanci si zvýšíte sebevědomí

Tancování je mimo jiné taky výborná psychická vzpruha. Už jen to, že se na tanečních lekcích dokážete naučit nějakou vazbu nebo sestavu, zvládnete si zapamatovat kombinaci několika tanečních kroků a zatancujete ji správně do hudby (i když třeba na začátku ne tak dobře jako lektor/ka), může být pro vaše sebevědomí opravdová „vitamínová bomba“ :-) Navíc tanečních lekcí budete mít za sebou postupně čím dál víc, budou přibývat taneční styly, se kterými se seznámíte, a zároveň také taneční kroky a vazby, které můžete předvést buď doma nebo je můžete zužitkovat na příští party s přáteli. O tom, že budou obdivně koukat, není pochyb :-)

Řekněme si to na rovinu. I když studie prokazují, jak je tanec výbornou aktivitou pro dospělé a všeobecně se o výhodách tance ve vyšším věku ví, mnoho lidí se tancovat stále jednoduše bojí. Takže už jen to, že svůj strach překonáte a na taneční kurz se přihlásíte, je pro sebevědomí skvělé. Poté, když dorazíte na svou první taneční lekci, zvládnete ji (resp. na vlastní kůži zjistíte, že ji snad ani nejde nezvládnout), opět vaše sebevědomí poroste. A tak to půjde dál s každým dalším tréninkem.

5) Díky tanci zakončíte den pozitivně

Víte, co mnoho lidí označuje jako největší benefit tancování ve vyšším věku? Jaký je hlavní důvod, proč navštěvují taneční kurzy pro dospělé tanečníky? Je to možnost na chvíli utéct z reality. Jednoduše vypnout. Zapomenout na starosti všedního dne. Jako by na chvíli přestal existovat svět okolo. Hořící termíny v práci? Neexistují. Plný koš prádla na žehlení, neuklizená domácnost? Neexistuje. Problémy v osobním životě? Nejsou.

Tanec má totiž jednu neuvěřitelnou vlastnost. Poskytuje svobodu. Je úplně jedno, kde jste, kolik vám je let, jakou máte barvu pleti, jak moc dobře umíte nebo neumíte tancovat, kolik problémů zrovna máte. Tanec si můžete užít stejně tak či tak. Stačí se jen uvolnit. Prostě být s ostatními tanečníky, poslouchat svou oblíbenou hudbu a hýbat se do rytmu. Přesně to vás totiž neskutečně nabije pozitivní energií. Domů pak dorazíte s dobrou náladou, příjemně unavení a celý den díky tomu zakončíte pozitivně.

Překonejte strach a vyražte tancovat

Přesvědčili jsme vás, že taneční kurzy mají spoustu výhod i pro dospělé? Možná ano. Možná ale máte strach, hledáte odhodlání to vyzkoušet. Nejste jediní. Velmi často odpovídáme na dotazy zájemců o náš taneční kurz Streetdance Seniors pro dospělé ve věku 31 a více let a velmi často se tyto dotazy točí kolem stejného tématu.

Vaše otázka: Nebudu na tancování moc stará?
Naše odpověď: Na tancování nemůžete být stará, tancovat přece můžete v jakémkoliv věku. Pokud se na to cítíte fyzicky a tanec vás láká, neexistuje jediný důvod, proč byste to neměla vyzkoušet.

Vaše otázka: Nebudu tam jediný chlap?
Naše odpověď: Ne. Přiznáváme, ženy budou v převaze, ostatně tak je to u tancování vždy a všude. O to více se ale mužští tanečníci cení. Mimochodem většinu tanečních stylů vymysleli a rozvíjeli muži, v tanci jsou navíc většinou úspěšnější a žádanější.

Vaše otázka: V tancování jsem dřevo, nevadí to?
Naše odpověď: Hodnocení tance je subjektivní. Nejde nijak změřit nebo vypočítat, kdo je lepší a kdo horší. Z tancování můžete mít skvělý pocit bez ohledu na to, kolik toho umíte. Přestaňte myslet na to, jestli vám tancování jde, oddejte se mu a užívejte si ho.

Taneční kurz pro dospělé v Olomouci

V článku jsme několikrát zmínili taneční kurz Streetdance Seniors, který již několik let organizujeme v 331 Dance Studiu Olomouc. Pojďme si jej trochu představit.

Streetdance Seniors je taneční kurz pro dospělé, muže a ženy ve věku 30, 40, 50 a více let. Je zaměřený na taneční styly souhrnně označované jako Street Dance (pouliční tanec), patří sem např. Hip Hop, Hype, House Dance, Dancehall, MTV Dance, atd.

Jeho hlavním posláním je zábava. Tanečníci, kteří se kurzu účastní, se chtějí hlavně bavit bez ohledu na to, kolik jim je let. Proto na tanečních lekcích příliš neřešíme taneční techniku, nikoho nekomandujeme za to, že něco dělá špatně. Pokud ho tancování baví, dělá to dobře. Další benefity pak přicházejí samy. Dnes jsme vám představili 5 důvodů, proč se ani na tento taneční kurz v Olomouci nemusíte bát přihlásit:

 • díky tanci se budete cítit mladší
 • díky tanci bude vaše tělo v kondici
 • díky tanci bude váš mozek v kondici
 • díky tanci si zvýšíte sebevědomí
 • díky tanci zakončíte den pozitivně

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články