5 způsobů, jak se tanečníci motivují na tanec doma

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 2 března, 2021 .

Jak zvládnout tanec doma? Máme pro vás pár motivačních tipů na dobu, kdy jsou taneční školy, studia a sály uzavřeny.

Rok 2020 poznamenalo už druhé uzavření tanečních škol, studií a sálů z důvodu pandemie koronaviru COVID-19. Tanečníci a tanečnice v celé ČR jsou opět nuceni zůstat doma a svůj tanec rozvíjet pouze mezi stěnami svého bytu, což je velmi náročné především psychicky. Dnes vám proto přinášíme 5 tipů jak bojovat s demotivací, jak si alespoň částečně užít i tanec doma.

Tancování online, kdy lektora vidíte pouze z obrazovky notebooku nebo mobilu, není nic, o co by člověk stál. Jenže v době, kdy jednoduše do tanečního sálu nikdo nemůže, prostě není v menu na výběr nic lepšího. Najdete tam buď tanec doma nebo nic. Proto je určitě lepší zatnout zuby a vydržet to.

Tanec doma je lepší než žádný tanec

Některé tanečníky může doma přepadnout pocit, že na tom, jestli nebo jak tancují v době, kdy je lektor nevidí osobně na tréninku, nezáleží. To je ale obrovská chyba. Tanec je totiž dovednost, která se učí postupně a kterou při netrénování tělo postupně zapomíná. Týká se to především méně zažitých tanečních technik a tanečních kroků.

Když měsíc nebudete tancovat, buďte si jistí, že váš lektor to na nejbližší lekci pozná. Právě strach z poklesu kvality je důvod, proč se všechny taneční školy snaží vymýšlet program i v tzv. lockdownu. Jednoduše tanec doma je lepší než žádný tanec.

Každý lektor si totiž umí vypočítat, že pokud by po návratu do tanečních sálů musel začínat vše od začátku, nestihl by vše, co měl pro tuto taneční sezónu naplánováno. Už teď je navíc jisté, že mnohem lepší výsledky na nejbližších soutěžích podají ty taneční skupiny, jejichž tanečníci v době lockdownu doma důsledně trénovali.

Jak tedy nezapomenout to, co jste se už naučili? Jak nedopustit snížení vlastního tanečního levelu? Jak tanec udržovat při životě i doma? Zamysleli jsme se nad tím a přinášíme vám tipy, jak distanční výuku zvládnout.

1) Vytvořte si doma prostor na tanec

Problémem pro mnoho tanečníků je nedostatek prostoru. I když samozřejmě existují výjimky a tanečníci, kteří mají jeden pokoj přizpůsobený pro tanec, většina lidí si to doma dovolit jednoduše nemůže. Ale i když váš byt nepočítá s prostorem na taneční parket a na zdi nemáte zrcadla, dá se udělat spoustu věcí. Prostor je totiž velmi důležitý. Pokud jej budete mít nedostatek, jen těžko se při tancování uvolníte, ať už ze strachu o své zdraví nebo ze strachu o věci, které máte okolo sebe.

Jak to tedy udělat? Uzavření tanečních škol a studií je pouze dočasné, proto stojí za to svůj byt drobně poupravit i za cenu, že k některým věcem prostě budete mít dočasně zhoršený přístup. Posunout na pár dnů stůl nebo oddělat výzdobu za to prostě stojí. Případně si můžete taneční parket vytvářet každý den pouze na dobu, kdy budete tancovat a pak vždy všechno vrátit do původního stavu. Zrcadlo tak nutně nepotřebujete, příp. si můžete provizorní zrcadlo „vyrobit“ třeba z obrazovky televize nebo z okna.

Můžete popřemýšlet také nad tím, jestli by nešlo provizorní taneční parket zřídit někde mimo byt. V garáži, na společné chodbě, kde nechodí moc lidí, atd. Samozřejmě za předpokladu, že je tam alespoň částečně čisto.

2) Sepište si své cíle

Měli byste vědět, co chcete dělat a proč. Můžete se učit choreografii, protože se připravujete na taneční soutěže. Můžete trénovat techniku určitého tanečního stylu, protože čas chcete využít k tomu, abyste se v tomto konkrétním tanci zdokonalili. Můžete začít zkoušet úplně nový tanec.

Vždy si své cíle rozepište na co nejmenší části, protože velké a dlouhotrvající úkoly jsou spíše demotivační. Stanovte si například, že z nové choreografie se každý týden naučíte čtyři osmičky, že z nového tanečního stylu se každý týden naučíte dva kroky, atd. Napište si ale na každý den nebo týden, co skutečně budete dělat, konkrétně které taneční kroky se budete učit.

Při sepisování harmonogramu si nezapomeňte nechat čas i na warm-up a stretching, protože to jsou věci, kterým byste se za normálních okolností na běžném tréninku také věnovali. A jak by tedy takový plán mohl třeba vypadat?

Týdenní plán na tanec doma

  • pondělí: 30 min warm-up + 30 min stretching
  • úterý: 10 min warm-up + 2 osmičky nové choreografie + 10 min stretching
  • středa: 45 min dance workout + 15 min stretching
  • čtvrtek: 15 min warm-up + trénování nového tanečního stylu (2 nové tanečníky kroky + technika)
  • pátek: 10 min warm-up + 2 osmičky nové choreografie + 10 min stretching
  • sobota: 30 min freestyle
  • neděle: volný den

3) Distanční lekce berte poctivě

Mnoho tanečních škol pomáhá svým tanečníkům v době, kdy nemohou na taneční sál a jsou odkázaní na tancování doma různou formou distanční výuky. Důležité je, abyste i tuto formu tanečních kurzů brali stejně zodpovědně jako jakoukoliv jinou lekci na tanečním sále. K tomu, abyste zůstali motivovaní, totiž potřebujete vidět, že se v tancování posouváte, že jste se naučili něco nového nebo že jste pochopili nějakou taneční techniku a jste si v ní jistější.

V době, tanec provozujete pouze doma mezi stěnami svého bytu, je ale veškerá zodpovědnost pouze na vás. Pokud dnes nebudete trénovat, zdánlivě se nic nestane. Jenže pokud tréninků vynecháte několik, bude se to dohánět velmi těžko. Nezapomeňte, že za jinými čtyřmi stěnami je jiný tanečník, který pravděpodobně trénuje o to víc. A právě v době, kdy nemá lektor nebo lektorka nad svými svěřenci přímý dohled, vznikají mezi nimi největší rozdíly. Za dobu, kdy se jeden tanečník nikam neposune, druhý natrénuje mnoho nových věcí a tanečně se tomu prvnímu velmi vzdálí.

Až se všechno vrátí do normálního stavu a lektoři uvidí všechny své tanečníky vedle sebe, rozdíl poznají. Proto všechny distanční taneční lekce berte poctivě a zodpovědně. Pracujte na úkolech, které vám lektoři zadají, trénujte, i když nad sebou nemáte přímý dohled.

Online taneční lekce

Existují dva hlavní způsoby, jak taneční lekce mohou v této době probíhat. Jednou z nich je online lekce v daný den a čas, tzv. livestream např. přes Zoom nebo Instagram. Výhodou je přímá komunikace s lektorem a jeho zpětná vazba, nevýhodou naopak může být čas (nemusí vám vyhovovat termín lekce) i případné problémy s internetovým připojením.

Předtočené taneční lekce

Druhou možností jsou pak předtočené taneční lekce. Jejich výhodou je především to, že si danou lekci můžete pustit kdykoliv, kdy vám to bude vyhovovat. Každý pohyb si navíc můžete pustit několikrát dokola, abyste jej pochopili a lépe se jej naučili. Videa na většině platforem (YouTube, Vimeo, atd.) si navíc můžete zpomalit, což výuku také velmi zjednodušší. Nevýhodou naopak je „nepřítomnost“ lektora. Nikdo vás neopraví, pokud něco nebudete tancovat dobře.

Distanční taneční lekce | 331 Dance Studio Olomouc

Co upřednostňujeme v 331 Dance Studiu Olomouc?

V 331 Dance Studiu Olomouc se přikláníme spíš ke druhé variantě, dle našich zkušeností je pro tanečníky největší výhoda možnost pustit si lekci kdykoliv, několikrát za sebou, jednotlivé pohyby si zpomalit, atd. Zpětnou vazbu s lektory následně řešíme v uzavřených skupinách na Facebooku a konverzacích na Messengeru, kde se tanečníci mohou svých lektorů kdykoliv na cokoliv zeptat.

4) Sdílejte svůj tanec, doma i online

Nepřítomnost lektora si během tancování doma musíte vynahradit. Pamatujte, že je velmi důležité svůj tanec někomu ukazovat, resp. před někým tancovat. Proč? Jednoduše proto, že se díky tomu budete více snažit, což je pro zlepšování se nezbytné.

Začněte sami se sebou. Jednou za čas postavte mobil před sebe na stativ (nebo jej prostě o něco opřete) a natočte se. Tohle dělejte v pravidelných intervalech a časem na videích uvidíte svůj taneční pokrok. Když tanečník může vidět sám sebe, jak se zlepšuje, je to ten nejlepší motivační náboj.

Pokračujte s někým v domácnosti a občas zatancujte rodičům, sourozencům nebo partnerovi. Ti tancování možná až tak nerozumí a v podstatě vždycky vás pochválí. Jenže i před nimi se chcete ukázat v tom nejlepší světle a při tancování se budete snažit. A právě o to jde.

Na závěr nezapomeňte pravidelně svá videa posílat lektorům. Oni jednak uvidí, že něco děláte, ale protože vás znají, mohou stejně tak pozorovat, jestli se tanečně posouváte někam výš.

5) Myslete pozitivně

Každý tanečník a každá tanečnice ví, proč tancuje a co tancování přináší. Je to především skvělý pocit, když se člověk může hýbat v rytmu své oblíbené písničky, když se díky tancování seznámí se skvělými lidmi, kteří mají stejný koníček.

A v době, kdy se s těmito lidmi momentálně nemůžeme setkávat osobně na tanečním sále, je potřeba o to víc, abychom se jako taneční komunita semknuli. Protože pokud se nestane a tanečníci přestanou tancovat, může se stát, že řada tanečních škol bude muset ukončit svou činnost a komunita tanečníků se celkově zmenší. To by ve svém důsledku znamenalo třeba menší počet tanečních soutěží a celkově jejich úpadek, menší podporu ze strany médií, hudebních umělců, atd.

Proto je potřeba myslet pozitivně, i když jediné, co teď můžete udělat, je tanec provozovat doma. Nezapomeňte na to, že každá krize byla ve výsledku impulzem k pozdějšímu růstu. Stejně tak to bude tentokrát. Ten, kdo toto období zvládne, na tom vlastně vydělá. Protože budou ti, kteří jej nezvládnou a přestanou tancovat. Budou ti, kteří jej nezvládnou a tanečně se neposunou. To vše naopak nahrává zodpovědným tanečníkům, kteří na sobě pracují i v době, kdy je zdánlivě nikdo nevidí.

Berte proto toto nepříznivé období jako možnost dokázat, co pro vás tanec znamená. Že i doma se dá tanečně růst. Že je pro vás tanec důležitý bez ohledu na to, jestli zrovna taneční kroužky a kurzy probíhají klasickým způsobem nebo pouze online.

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články