Jak tancovat Hip Hop nebo House? Naučíme vás taneční kroky online

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 1 června, 2021 .

Naučte se taneční kroky Hip Hopu nebo House Dance i doma. Díky sérii Tanec Online vám ukážeme, jak tancovat neoblíbenější pouliční tance.

Jak tancovat Street Dance? Naučíme vás to

Dnes vám chceme představit nový projekt 331 Dance Studia Olomouc zaměřený na taneční kroky a jejich výuku. Je určený především začátečníkům, díky své koncepci se ale vždy něco nového dozví i pokročilejší tanečníci. Pojmenovali jsme jej Tanec Online a chceme vás prostřednictvím něj naučit, jak tancovat Hip Hop nebo House Dance.

Už deset let můžete v Olomouci navštěvovat taneční kroužky pro děti i taneční kurzy pro mládež a dospělé zaměřené na pouliční tanec (Street Dance).

Jako 331 Dance Studio Olomouc se zaměřujeme na výuku začínajících i pokročilých tanečníků, vyučujeme taneční techniku i taneční kroky v pouličních tanečních stylech jako Hip Hop, House Dance, Dancehall, MTV Dance, Popping, Locking, atd. Kromě toho jsme se zhruba před pěti lety začali věnovat také současnému tanci (Contemporary Dance).

Pokud tedy bydlíte v Olomouci nebo okolí, můžete v naší taneční škole tancovat bez ohledu na to, kolik je vám let nebo jestli už máte s tancováním nějaké zkušenosti. Stále častěji se nám ale ozývají zájemci ze vzdálenějších míst, zda bychom nemohli něco udělat také pro ně.

Koronavirus rozšířil tanec online

Rok 2020 je výrazně poznamenaný pandemií COVID-19, a to nejen v Česku. Taneční školy a taneční studia musely přejít na online výuku, nás nevyjímaje. Kromě natáčení tanečních lekcí a livestreamů pro naše taneční skupiny jsme ale začali přemýšlet nad tím, jak bychom mohli tancování zprostředkovat právě i zájemcům mimo Olomouc.

Kromě toho jsme ale chtěli, aby tato činnost přinesla něco i našim současným tanečníkům, ideálně v podobě doplnění znalostí a dovedností, které získají na našich tanečních kurzech pro děti, teenagery nebo dospělé.

A tak vznikl projekt nazvaný jednoduše Tanec Online. Projekt, v rámci kterého zveřejňujeme výuková taneční videa (tzv. tutoriály) pro jednotlivé taneční kroky. Zatím se zaměřujeme na nejoblíbenější tance Hip Hop a House Dance, v plánu je ale rozšíření i na další taneční styly.

Taneční pohyby, jak je neznáte

Možná namítnete, že všechny taneční kroky už někdy někdo natočil a tak je bez problémů najdete na YouTube. Ano, pokud vynaložíte dostatek energie a ovládáte angličtinu, pravděpodobně opravdu najdete výukové video ke každému tanečnímu kroku. Pro mnohé je ale překážkou cizí jazyk, navíc v podstatě nikde nenajdete o daném tanečním kroku žádný psaný text.

A právě to je naše přidaná hodnota, kterou bychom chtěli předat všem tanečníkům. Už od založení 331 Dance Studia Olomouc totiž klademe důraz na to, aby naši studenti neuměli jen tancovat, ale také věděli, co tancují a proč to tancují zrovna takto. Aby pochopili souvislosti a znali alespoň část historie daného tance. Ne nadarmo je knowledge jedním z elementů hiphopové kultury.

Projekt Tanec Online je unikátní v tom, že každý taneční krok doprovází samostatný článek, ve kterém se dozvíte o daném kroku co nejvíce informací. Kromě textového popisu, jak jej správně tancovat, zveřejňujeme také další informace. Třeba ty o původu každého pohybu, v souvislosti se kterou taneční technikou jej používáme nebo co bylo inspirací k jeho vzniku. Takové informace v současné době nikde jinde nenajdete.

Vedle podrobného popisu jednotlivých tanečních stylů jde o další zdroj informací, který mohou využít nejen členové z tanečních skupin 331 Dance Studia Olomouc, ale samozřejmě také všichni ostatní. Začínajícím tanečníkům video tutoriály poradí, jak jednotlivé taneční kroky tancovat. Těm pokročilejším pak související články pomohou rozšířit si informace o tanci, kterému se věnují.

Taneční kroky Hip Hop

Hip Hop je v rámci pouličních tanečních stylů nejoblíbenější a nejrozšířenější tanec. Věnují se mu i ty nejmenší děti, a to nejen v Česku. Tento taneční styl pochází z New Yorku (USA) a z historického hlediska jej můžeme rozdělit na tři období. Hip Hop Old School, Hip Hop Middle School a Hip Hop New Style.

Nejstarší taneční kroky jsou ty nejjednodušší, z tzv. Middle School období (90. léta minulého století) zase pochází většina dnes používaných tanečních pohybů. New Style se pak vyznačuje už trochu složitější technikou, především v izolaci jednotlivých částí těla.

V rámci projektu Tanec Online se můžete naučit, jak tancovat cca 50 nejznámějších hiphopových kroků, jejich varianty i kombinace. Nový taneční krok zveřejňujeme cca jednou za týden, proto se vyplatí sekci Taneční videa na našem webu sledovat pravidelně.

A jaké taneční tutoriály v tanečním stylu Hip Hop už jsou zveřejněny? Následující seznam obsahuje taneční kroky publikované ke dni zveřejnění nebo poslední úpravě tohoto článku, další budou postupně přibývat.

Taneční kroky House Dance

House Dance sice nedosahuje popularity Hip Hopu, ale s přehledem si drží pomyslné druhé místo v pořadí oblíbenosti. Stejně ovšem nemůžeme mluvit o hudbě, house music je s výjimkou USA totiž žádanější hudební žánr. Pochází také z USA, z města Chicago, konkrétně z klubu Warehouse.

Známý se pak stal díky New Yorku (USA) nebo Londýnu (UK). Do House Dance v současnosti zařazujeme tři taneční techniky: Jacking, Footwork a Lofting. Většina tanečních kroků houseového tance je spojena se druhou jmenovanou technikou.

Zhruba 50 tanečních kroků House Dance se můžete naučit díky projektu Tanec Online. Články s informacemi o konkrétním kroku budou stejně jako v předchozím případě zveřejňovány v sekci Taneční videa, a to zhruba jednou týdně. Doporučujeme proto web 331 Dance Studia Olomouc sledovat pravidelně :-)

A jaké taneční tutoriály v tanečním stylu House Dance už jsou zveřejněny? Následující seznam obsahuje taneční kroky publikované ke dni zveřejnění nebo poslední úpravě tohoto článku, další budou postupně přibývat.

Dance Workout nejen na spalování kalorií

Protože tanec nejsou jen taneční kroky, chceme vám v rámci projektu Tanec Online čas od času přinést i něco jiného. Občas to budou taneční vazby, ale taky vám poradíme, jak se protáhnout nebo zahřát před samotným tancováním. Speciálním odvětvím jsou pak tzv. taneční workouty, což je něco mezi tancem a cvičením.

Dance Workout, to jsou vlastně jednoduché taneční pohyby opakované aerobní metodou do hudby za účelem posílení a tvarování celého těla. Na své si tedy přijdete v případě, že chcete zvyšovat svou fyzickou kondici a spalovat kalorie prostřednictvím kardio cvičení do hudby. Přestože se Dance Workouty vyznačují jednoduchými tanečními pohyby, jsou vhodné i pro pokročilejší tanečníky. Skvěle totiž poslouží jako warm-up před tanečním tréninkem.

V době publikace tohoto článku je zatím zveřejněný pouze jediný workout, a to na písničku Shake It Off od Taylor Swift. Další ale budeme postupně přidávat v následujících týdnech.

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články