Průzkum 2020: Jak děti a mládež tráví svůj volný čas?

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 23 května, 2021 .

Seznamte se s průzkumem agentury NMS Market Research, který pro značku Milka zjišťoval, jak tráví děti a mládež svůj volný čas v roce 2020.

73 % rodičů v Čechách a 77 % rodičů na Slovensku si myslí, že jejich děti tráví příliš mnoho času s elektronickými zařízeními jako mobil, počítač nebo televize. Mají pravdu? I to zjišťoval letošní průzkum agentury NMS Market Research, který se zaměřil na to, jak děti tráví svůj volný čas. Seznamte se s jeho výsledky …

Na online dotazník odpovědělo v průběhu června 2020 500 respondentů (rodičů dětí ve věku 6 – 18 let) z České republiky. Stejný průzkum byl v červnu realizován i na Slovensku.

Děti tráví svůj volný čas u mobilu

Ano, je to tak. Moderní technologie ovlivňují volný čas dětí velkou mírou. Největší vliv mají mobilní telefony a tablety, následují notebooky a stolní počítače. Například 67 % chlapců na základní škole hraje videohry každý den. Na střední škole zase dramaticky stoupá zájem o sociální sítě. Více než 2,5 hodiny denně na nich tráví téměř 80 % středoškoláků, aktivnější jsou v této činnosti dívky. Stejný počet dětí pak navíc stráví každý den minimálně 2 hodiny před televizní obrazovkou.

S hodinami strávenými u počítačů a herních konzolí úzce souvisí zhoršený výkon ve škole. Dle rodinných psychologů je to také určitý negativní jev omezující děti při jejich osobnostním rozvoji.

Vyloženě nebezpečné jsou moderní technologie v případě, kdy děti kvůli nim začínají omezovat své přátele, koníčky a zapomínají dělat aktivity, které nesouvisejí s technologiemi. Mění se jim nálady a chování, můžeme například pozorovat úzkost či frustraci při odložení nebo nedostupnosti technologie. Děti mohou zažívat i dlouhodobou nespokojenost, protože spokojení jsou jenom ve chvíli, kdy například hrají hry nebo jsou na internetu. V mnoha případech se jim zhoršuje paměť nebo pozornost.

Zjištění, že moderní technologie, především mobily a počítače, mají velký vliv na děti a jejich volný čas, není zase až tak moc překvapivé. Je proto důležité je v tomto směru určitým způsobem usměrňovat a hledat jim i další aktivity, nejlépe pohybové. Například tanec má pro děti poměrně vzácnou kombinaci pozitivních přínosů, ať už zdravotních nebo sociálních.

Děti se více učí do školy

Zajímavější výsledek přinesl průzkum, který NMS Market Research provedl v roce 2020 pro značku čokolád Milka, v oblasti školy, resp. učení se do školy. Dvě pětiny českých dětí se častěji učí v porovnání s dobou před třemi lety. Jak je to možné? Svou roli určitě hrají rostoucí nároky škol, a to především s přibývajícími ročníky.

Průměrně udávaný čas, který dítě stráví nad domácími úkoly a školní přípravou na následující den je:

  • 6-7 let: 15-20 minut denně
  • 8-10 let: 30 minut denně
  • 10-11 let: 45 minut denně
  • 12-13 let: 60 minut denně
  • 14 a více let: 90 a více minut denně

Každé dítě je individuální, a zatímco někomu vědomosti naskáčou do hlavy hned, ostatní se nad knihami mohou trápit neuvěřitelně dlouhou dobu. Ať je to tak, či onak, při domácích úkolech nezapomínejte na přestávky. Klidně je dělejte i po deseti minutách, pokud to dítěti pomáhá. Schopnost soustředit se totiž rychle klesá, u žáků prvního stupně je to maximálně 15–20 minut. Stačí však 5minutová pauza a dítě je opět připraveno k učení.

Nejoblíbenější kroužky pro děti jsou ty pohybové

Volný čas dětí je pochopitelně spojený také s nejrůznějšími kroužky. Nejoblíbenější jsou pohybové aktivity, především sportovní a taneční kroužky. Následují pak hudební, výtvarné a rukodělné kroužky. S přibývajícím věkem ale zájem o kroužky u dětí klesá. Nejčastěji se jim věnují děti na prvním stupni základních škol, především dívky. I tak ale nějaký kroužek navštěvuje zhruba polovina českých dětí ve věku 6 – 18 let.

Pozor na dva extrémy

Ohledně kroužků ale existují dva extrémy, které se týkají relativně velkého počtu dětí. První extrém tvoří děti, který žádný volnočasový kroužek nenavštěvují. Opačným extrémem je pak případ, kdy má dítě několik kroužků denně. Ani jedno z tohoto nelze doporučit.

Je prokázáno, že děti bez kroužků tráví více času na mobilech, tabletech, u počítačů a televize, a to na úkor pohybu a sportu. Díky jejich absenci jsou děti náchylnější ke zdravotním problémům spojených s nezdravým životním stylem (vysoký krevní tlak, problémy v oblasti bederní i krční páteře, osteoartritida, cukrovka, obezita, atd.). Kromě toho ale také bývají také častěji obětmi kyberšikany a více se u nich projevují další psychické problémy spojené s nadměrnou aktivitou na sociálních sítích.

Druhý extrém, tedy příliš mnoho zájmových kroužků, vede ke stresujícímu způsobu života. Dítě potřebuje čas na přípravu do školy, stejně tak je ale důležité, aby dítě mělo i volný čas, resp. čas samo pro sebe.

V Olomouci mohou děti trávit volný čas v mnoha kroužcích

V Olomouci mají děti poměrně hodně možností, jak smysluplně trávit svůj volný čas. Mohou si vybrat z mnoha kroužků pro děti, vždy by měly převažovat ty pohybové.

I my v 331 Dance Studiu Olomouc se snažíme motivovat děti k tomu, aby děti netrávily tolik času s moderními technologiemi jako mobily, počítače, televize, apod. V průběhu celého roku organizujeme taneční kurzy zaměřené na v současnosti velmi populární tance – Hip Hop, House Dance, Dancehall, atd. Děti a teenageři se u nás ale mohou věnovat i současnému tanci, jazzu nebo baletu.

[fruitful_btn color=“primary“ size=“extra-large“ link=“https://www.331.cz/tanecni-kurzy“ ]VÍCE O TANEČNÍCH KURZECH V 331 DANCE STUDIU OLOMOUC[/fruitful_btn]

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články