Boty na Street Dance: Jakou taneční obuv vybrat na pouliční tanec?

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 19 ledna, 2021 .

Jaké boty koupit na Street Dance? Jaké vlastnosti má mít taneční obuv na pouliční tanec? Odpovídáme na častou otázku začínajících tanečníků.

Jak vybrat boty na Street Dance

Začínající tanečníci Hip Hopu, House Dance, MTV Dance nebo třeba Dancehallu si často kladou otázku, co si vzít na trénink. Nějaké tričko a tepláky sežene doma každý, ale co boty? To může být trochu oříšek.

Jak asi správně tušíte, vybrat si ty nejlepší boty na Street Dance není úplně jednoduché. Výběr tanečních bot není totiž jen designovou záležitostí, při výběru je dobré myslet také na svoje zdraví.

Obecně lze tanečníky rozdělit na dvě přibližně stejně velké skupiny podle typu bot. Jedni tancují v dražších a značkových botách, druzí v nejobyčejnějších plátěných teniskách. Obě varianty mají svá pro a proti. Pojďme si je rozebrat.

Obyčejné boty na tancování

Obyčejná taneční obuv – rozumějte klasické většinou plátěné tenisky koupené v kterémkoliv obchodě s oblečením za cenu cca 300 – 500 Kč. Jejich výhoda je tedy na první pohled jasná = jsou levné.

Argument těch, kteří v takových botách tancují, a sice ten, že „dlouho nevydrží žádné taneční boty, ani levné, ani drahé“, má něco do sebe. Opravdu nemůžete počítat s tím, že boty na Street Dance vám vydrží stejně dlouho jako boty na běžné nošení. Na druhou stranu případů, kdy se takové boty rozpadly na prvním nebo druhém tréninku, je také dost. Pak už záleží jen na vaší chuti reklamovat.

Značkové boty na tancování

Nike, Adidas, Puma, Reebok, atd. Rozhlédněte se kolem sebe, určitě najdete spoustu příznivců sportovních značek. Největší tradici v případě hiphopových bot má určitě Adidas, ostatní výrobci se ale snaží nezůstávat příliš pozadu. Oproti běžným plátěným teniskám může být cena až desetinásobná. Ano, platíte tu především za značku, ale snad také za kvalitu. I když dnes už zdaleka neplatí rovnice „značkové = kvalitní“.

Každá značka má totiž několik řad bot, které jsou určené různým cílovým skupinám. Některé jsou více kvalitní, jiné méně. A pokud nejste opravdový fanoušek, vyznat se v tom je často velmi těžké. Přesto jedna malá nápověda = do většiny obchodů v Česku, ve kterých se prodávají různé značky bot, se vyšší řady často vůbec nedodávají. Problémem je totiž malá poptávka, mnohem větší úspěch tu mají různé výprodejové kolekce.

Abychom vám situaci usnadnili, zmapovali jsme 10 nejoblibenějších značkových bot mezi tanečníky. Najdete je v článku Nike, Adidas, Puma? Vybíráme nejlepší taneční boty na Hip Hop Dance.

Jaké boty na Street Dance koupit?

Vybrat si správné boty na tancování je opravdu oříšek a mnoho tanečníků se u této činnosti zapotí stejně jako na tréninku. Přesto vám zkusíme dát pár tipů, kterými se zkuste řídit, až budete v obchodě vybírat taneční boty na Street Dance.

Podle čeho vybírat body na Street Dance?

  • 1) Podrážka
  • 2) Schovaný kotník
  • 3) Hmotnost
  • 4) Pohodlí

1) Podrážka

Podrážka, asi nejdůležitější věc, když vybíráte streetdancové boty. Určitě by měla být rovná, tedy nevykrojená. Jakékoliv skluzy, slidy, skaty, apod. se s vykrojenou podrážkou dělají o poznání hůře. Boty by tedy měly trochu klouzat. Jemný vzorek na podrážce nevadí, naopak se můžete setkat např. s „kolečkem“, které by vám mělo pomoci při otočkách.

Boty na Street Dance - vybírejte ty s rovnou podrážkou
Boty na Street Dance – vybírejte ty s rovnou podrážkou

Poměrně důležitou vlastností podrážky by měla být i její pružnost. Vezměte botu do ruky a podrážku musíte alespoň částečně ohnout. Pokud to nejde, boty neberte. Proč? Nejen v tanečním stylu Hip Hop se často používají taneční kroky, při kterých nohu různě vytáčíte (stavíte se na špičky, apod.), to vám tvrdá podrážka neumožní. Nike dokonce na trh uvedl i boty, které jdou stočit do klubíčka. Přiznáváme, že to už je trochu extrém :-)

Nike uvedl na trh boty, které lze stočit do klubíčka
Nike uvedl na trh boty, které lze stočit do klubíčka

Bonusem u některých typů bot je pak zesílená špička, ta se určitě může hodit.

2) Schovaný kotník

Kotníkové boty mají své příznivce i odpůrce. Opravdu ani jedno není špatně, časem poznáte, že House Dance se vám bude lépe tančit v nízkých botách, zatímco u Hip Hopu kotníkové boty oceníte.

Všeobecně vy se však daly doporučit spíše vyšší boty, které kotník schovají. Ten je totiž při tancování namáhaný více než při jakékoliv jiné běžné činnosti, proto není na škodu jej z preventivních důvodů zpevnit. Je sice bláhové myslet si, že kotníkové boty úplně zabrání podvrtnutí kotníku, když někde špatně došlápnete (to se vám může stát i při běžné chůzi), ale určitá ochrana to přece jenom je.

3) Hmotnost

Ještě před několika lety by tento bod neměl smysl, ale v poslední době se i do Česka začaly dovážet boty vyrobené z odlehčených pěnových materiálů. Skvělá vymoženost. Pokud bota skoro nic neváží, v ničem vás při tanci neomezuje. Pokud tancujete vícekrát týdně, tuto investici určitě zvažte, vaše nohy vám poděkují. Ale pozor, odlehčené boty jsou vysoce návykové! :-)

4) Pohodlí

Boty mohou výrazně zlepšit váš požitek z tance. Každá firma pracuje na několika technologiích, které jsou zaměřeny především na zážitek z nošení bot. Jedna z neznámějších je technologie Air od firmy Nike, která zaručuje měkký došlap paty. Podobnou funkci najdete ale u všech značek, např. díky Puma Trinomic budete mít pod patou vzduchem naplněné šestihranné buňky. Je samozřejmě potřeba počítat, že si za tyto speciální technologie docela připlatíte.

Jaké boty na Street Dance nosí tanečníci v 331 Dance Studiu Olomouc?

Zeptali jsme se náhodně pár tanečníků a tanečnic z kurzů v 331 Dance Studiu Olomouc, jaké boty na tanec používají.

Pei

Co se bot týká, skoro u všech si vždy prošlapu patu. Dřív jsem prostě tančila v obyčejných teniskách, ale ty prostě nevydrží. Před 5 lety jsem se rozhodla že s tím skoncuju a trošku zainvestuju. Moje trenérka v Effect Proof, kde jsem tehdy tancovala, mi poradila a dala tip. Byl to můj první kup bot přes internet, ale naprosto se vyplatil. Koupila jsem si Reebok Freestyle Hi. Boty mi sedí, podrážka je dost dobrá a pata za 5 let prošláplá není a ani tomu nic nenasvědčuje. Jsem s nimi naprosto spokojená a neměnila bych.
Reebok Freestyle Hi
Reebok Freestyle Hi

Petr

Na tancování mám boty Adidas, protože mám s nimi dobré zkušenosti ohledně kvality. Líbí se mi tmavé boty, které nejsou ani volné a ani příliš těsné. Říká se, že podrážka by měla spíše klouzat pro snadnější pohyb bez překážek. Popravdě tuto výhodu teprve objevuji. Když si jen tak vyrazím ven tanečně odreagovat, tak si vezmu ty nejodrbanější boty, co mám. Nejen že sedí na nohu, ale člověku pak ani není líto, když je zničí. Myslím si, že životnost takových bot by měla být aspoň rok. Spousta tanečníků si kupuje Nike Air Max, které jsou nejen lehké, což je skvělá a důležitá vlastnost, ale také pohodlné. Jisté je, že při výběru nových bot se budu inspirovat zkušenějšími tanečníky.

Bára

Chtěla jsem si koupit nějaké stylovky jako mají profesionální tanečníci, ale nebyly pro mě vhodné. Koupila jsem si zatím boty Nike, je to něco mezi sálovkama a běžeckýma botama. Mám dost plochou nohu, tak potřebuju vytvarovaný vnitřek a pružnou podrážku.

Marty

Boty jsem dlouhou dobu moc neřešil, prostě jsem koupil klasické tenisky a bylo vystaráno. Zjišťuju ale, že opravdu záleží na dvou věcech. Na pohodlí, a aby to nebyly vyloženě indoorovky s protiskluzovou podrážkou. Při tanci totiž často potřebujete udělat pár otoček a nemůžete se při tom zadrhnout na místě, takže by podle mě boty naopak měly trochu klouzat. Jinak už řeším jen to, aby vypadaly trochu streetově :-)
Chcete se k těmto tanečníkům přidat? Zápis pro děti i dospělé právě probíhá.

[fruitful_btn color=“primary“ size=“extra-large“ link=“https://www.331.cz/zapis“ ]ZÁPIS NOVÝCH TANEČNÍKŮ DO 331 DANCE STUDIA OLOMOUC[/fruitful_btn]

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články