Tanec v roce 2021: Proč tancovat i v následujícím roce?

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 28 května, 2021 .

Proč bude tanec důležitou součástí našeho života i v roce 2021? Prozradíme vám důvod, proč se tancování věnovat i v následující rok.

Tanec vstupuje do roku 2021 s omezeními

Pandemie koronaviru COVID-19 nám všem přidělala v uplynulém roce mnoho starostí. Někteří je zaznamenali v podobě zdravotních komplikací, jiní pod záštitou finanční tísně. Nedostatek sociálního kontaktu, lockdown a chaotická opatření se jednoznačně podepsali zejména na naší psychice, ač si to možná často nechceme připustit.

Tato celoroční krize se samozřejmě dotkla i tanečníků. Na jaře i na podzim roku 2020 se taneční školy a studia musely uzavřít, což se pochopitelně dotklo i 331 Dance Studia Olomouc. Naše taneční kurzy i jejich účastníci dostali velkou červenou stopku. Naši tanečníci se nyní mohou věnovat svému koníčku pouze doma prostřednictvím distančních tanečních lekcí a lektoři mohou předávat radost z tance dál pouze prostřednictvím videokamer a mobilních telefonů.

Není nadsázkou říci, že pro mnoho tanečníků je tancování mnohem víc, než pouhé hobby. Pro mnohé se jedná o jejich životní vášeň. Současný stav ale není příznivý ani pro ty, kteří s tancem teprve začínají. Už jen proto, že přišli o pravidelnou dávku zdravého pohybu v okruhu kamarádů a přátel.

Do roku 2021 tanec bohužel vstupuje v pátém, tedy nejhorším, stupni protiepidemického systému (zkráceně PES). Ani z důvodu v současné době nepříliš růžově vypadající situace by ale tanečníci ani rodiče tanečníků neměli věšet hlavu. Proč? To vám prozradíme v dnešním článku.

5 důvodů, proč tancovat v následujícím roce

Proč tanec udržovat při životě i v roce 2021? Proč se vyplatí tancovat v následujícím i každém dalším roce? Jednoduše řečeno proto, že investovat sám do sebe, příp. do svých dětí, se vždy vyplatí. Je to investice, kterou vám nikdo nevezme. Ani žádná koronavirová krize.

Ale pojďme si to probrat trochu podrobněji …

1) Tanec je skvělá investice i pro rok 2021

Je jasné, že v současné krizi je potřeba si vlastní finance hlídat. Dobře však promýšlejte, čemu dáte přednost a co omezíte. Tady totiž dělá mnoho lidí i mnoho firem velkou chybu.

Základní rada pro firmy, které zrovna prochází krizí, je: Nepřestávejte investovat do marketingu a budování značky. Pokud krizí prochází člověk, resp. rodina, mohla by podobná rada znít: Nepřestávejte investovat sami do sebe a do svých dětí. Proč?

Je to záludné, ale první myšlenka člověka i firmy je v tomto stejná: ušetřit tam, kde je to nejsnazší; omezit to, co k životu zdánlivě nepotřebujeme. U firem se v tomto období může zdát nadbytečná propagace vlastní značky, u rodin koníčky. Háček je v tom, že na obojí doplatíte v budoucnu, a to s velkou pravděpodobností větší částkou, než kterou teď ušetříte.

Co tedy způsobí omezení volnočasových aktivit, zejména těch pohybových? Zhoršení fyzické kondice, pravděpodobné zdravotní problémy v budoucnu (a nemusí jít pouze o případnou nadváhu, ale také např. bolesti zad, apod.), zhoršení psychické pohody a další související komplikace.

Tanec je prostě skvělou investicí nejen do roku 2021, ale do budoucna všeobecně. Síla a flexibilita, kontrola nad vlastním tělem, schopnost chápat hudbu a rytmus, dobrá nálada a také přátelství na celý život. Za to vše můžeme vděčit právě tanečním kroužkům a kurzům.

2) Tanec neznamená zdravotní riziko

Mnozí se možná obávají toho, že se na tanečních lekcích nakazí. V případě dodržování hygienických pravidel se však není čeho obávat. Riziko nákazy v tanečních školách je jednoznačně menší než na jiných místech. Řeč je například o přeplněných nákupních střediscích, namačkaných obchodech s potravinami nebo veřejné hromadné dopravě. V supermarketech jsou stovky lidí, v hromadné dopravě je zase častokrát hlava na hlavě. Riziko nákazy je zde tudíž poměrně velké. S něčím takovým se taneční kurzy o pár lidech nemohou srovnávat.

V 331 Dance Studiu Olomouc jsme už na jaře při tzv. první vlně stanovili poměrně přísný systém bezpečnostních opatření, který má ochránit tanečníky i lektory. Ten se průběžně drobně upravuje v závislosti na aktuálně platných omezení i platné legislativě, základ ale zůstává stejný. Spočívá např. v tom, že na taneční lekce nemají přístup tanečníci s aktuálními projevy respiračních chorob, je také omezeno vzájemné setkávání jednotlivých tanečních skupin.

3) Tanec je i v roce 2021 nejlepší lék proti psychickým neduhům

Většinu lidí COVID-19 na zdraví nijak neohrozil. To však nemusí znamenat, že situace nezacloumala s jejich psychikou. Úzkostné a depresivní stavy v této situaci bohužel potkávají čím dál více lidí. Dlouhodobě je jedním z nejlepších bojovníkům proti všem špatnostem tohoto druhu je právě tanec a stoprocentně to tak zůstane i v roce 2021.

Existuje celá řada vědeckých studií, které jasně prokazují, že nejen pohyb, ale především konkrétně tanec, má velmi pozitivní účinky na naši psychiku.

Je určitě na místě si uvědomit, že obrovské procento nemocí všeho druhu je vyvoláno stresem nebo špatným emočním stavem. Stres oslabuje naši imunitu a činí nás více zranitelnými vůči jakýmkoliv nemocem. A právě tanec je ta aktivita, která dokáže stres přímo fantasticky odbourat.

Je úplně jedno, zda se věnujete Hip Hopu, House Dance, Dancehallu, MTV Dance nebo modernímu tanci. Tancování v jakékoliv podobě zlepšuje náladu, protože se během něj do mozku vylučují hormony štěstí. Tanec dokáže snížit úzkostné pocity a poradí si také s mírnými depresivními stavy. Tanečník se díky tanci uvolní, ale zároveň nabije pořádnou dávkou energie.

4) Pohyb udržuje naše fyzické zdraví

Psychické zdraví jde samozřejmě ruku v ruce se zdravím fyzickým. Tyto dvě složky se navzájem doplňují a ovlivňují. Optimální je proto cítit se dobře jak ve svém těle, tak i ve svých myšlenkách a pocitech. No a jak se říká – ve zdravém těle zdravý duch.

Mnoho z nás jistě zaznamenalo, že kvůli nynější situaci, která nás celkově omezila v pohybu, jsme zlenivěli. Omezení sociálního kontaktu a uzavírání všeho možného nás prakticky donutilo jen sedět doma a nic nedělat. Teď se rychleji zadýcháme, nemáme už tolik energie, cítíme se unavení a do ničeho se nám nechce. K tomu se občas přidají bolesti páteře, zažívací problémy, atd.

Nejsme zkrátka motivovaní něco dělat. Mnoho lidí si možná řekne něco jako: „stejně nikam nemůžeme, tak k čemu bychom měli cvičit?„. Pohyb je však velice důležitý. Je to nejvlivnější faktor, který pomáhá udržovat naše fyzické zdraví.

Kdo pozná tanec, tedy pohyb spojený s hudbou, už se ho nebude chtít vzdát. Oproti klasickému cvičení třeba v posilovně je to totiž mnohem větší zábava, a to znamená jediné. Díky tanci se mnohem snadněji přinutíte hýbat. Ve skutečnosti si při tancování často ani neuvědomíte, že děláte něco zdravého pro své tělo.

Tanec má magickou sílu vtáhnout do sebe i ty, kteří pohybovým aktivitám dříve moc neholdovali. Proto by se v následujícím roce měli tanci věnovat nejen zkušení tanečníci. Rok 2021 je totiž ideální k tomu, aby tanec vyzkoušeli zvědaví nováčci. Stačí se zapsat do některého z tanečních kurzů pro děti i dospělé.

5) Tanec zvyšuje sebevědomí

V každém tanečním stylu existují jednodušší i složitější taneční techniky. Obecně vzato je ale na tanci skvělé to, že se jej může naučit úplně každý. Říká se, že kdo umí chodit, umí také tančit. A něco na tomto přísloví bude. Tancovat se opravdu může naučit úplně každý relativně lehce.

Na druhou stranu ne ne každý se k tomu odhodlá. Mnoho lidí má často vůči sobě předsudky nebo prostě jen strach. Bojí se, že jim to nepůjde, že budou na taneční lekci nejstarší, že si nezapamatují taneční choreografii, atd. Chcete slyšet pravdu? Ano, všechno tohle se vám může stát. Můžete být na lekci nejstarší, nejmladší, nejvyšší, nejmenší, nejtlustší nebo nejhubenější. Pokud jste nikdy netancovali, je dost pravděpodobně, že na poprvé vám to úplně nepůjde a že si nezapamatujete všechno, co vás lektoři budou učit.

No a? Zajímá to někoho kromě vás samotných? Věřte tomu, že ne. I ten nejlepší tanečník byl někdy začátečník a na první lekci mu tancování prostě nešlo, neslyšel hudbu a možná si připadal hloupě. Na tanci je ale skvělé, že všechny ty ze začátku možná nepřirozené pohyby budete časem dělat úplně automaticky. Že se tancovat naučíte bez ohledu na to, s jakými hendikepy stojíte na startovní čáře.

Právě tohle překonávání drobných překážek neuvěřitelně zvyšuje sebevědomí. Když se odhodláte, překonáte strach, zvládnete své první taneční kroky, svou první taneční choreografii a později třeba své první veřejné taneční vystoupení, je to skvělý pocit. Není moc věcí, které dokáží zvýšit sebevědomí tak jako tanec. A v roce 2021 se vám sebevědomí určitě hodit bude.

Kdy je nejlepší čas pro tanec?

Na předchozích řádcích jsme si řekli, proč by měl být tanec součástí našich životů i v roce 2021. Ty důvody jsou:

  • 1) Tanec je skvělá investice
  • 2) Tanec neznamená zdravotní riziko
  • 3) Tanec je i v roce 2021 nejlepší lék proti psychickým neduhům
  • 4) Pohyb udržuje naše fyzické zdraví
  • 5) Tanec zvyšuje sebevědomí

Ale kdy je ten nejlepší čas s tancem začít? V lednu, březnu nebo snad v červenci? Nejlepší čas je dnes. A to jen proto, že včera už to nestihnete. Každý den, který prožijete bez tance, bude totiž zároveň dnem, kdy se ochudíte o radost, kterou tanec vyvolává. A taky přijdete o všechny zmiňované benefity.

Doporučujeme proto neváhat a tanec do svých volnočasových aktivit během roku 2021 zařadit co nejdříve. Svět je totiž už tak plný tanečníků, kteří si vyčítají, že nezačali tancovat dříve. Nebo naopak těch, kteří jsou na sebe naštvaní, že tancovat přestali a vypadli tak z formy, kterou pak museli pracně získávat znovu.

Tancovat můžete i díky tanečním kroužkům pro děti a tanečním kurzům pro dospělé v 331 Dance Studiu Olomouc. Zápis probíhá online.

[fruitful_btn color=“primary“ size=“extra-large“ link=“https://www.331.cz/zapis“ ]ZÁPIS NOVÝCH TANEČNÍKŮ DO 331 DANCE STUDIA OLOMOUC[/fruitful_btn]

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články