331 Dance Studio Olomouc v roce 2020: Co všechno se (ne)stalo?

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Máme soutěžní taneční skupiny i nesoutěžní taneční kurzy pro děti i dospělé, organizujeme taneční workshopy, open classy, soutěže, letní taneční kempy, atd. 

Ohlédnutí za rokem 2020, ve kterém naše životy ovládaly především opatření související s COVID-19. Jak jej prožilo 331 Dance Studio Olomouc?

Je tradicí, že poslední článek roku na našem blogu věnujeme jeho rekapitulaci. Pro 331 Dance Studio Olomouc byl rok 2020 stejně jako pro většinu lidí náročný. Pojďme zavzpomínat, co všechno jsme letos zažili. Jenže pravdou je, že toho bohužel moc nebylo.

331 Dance Studio Olomouc v roce 2020 bojovalo s vládními opatřeními

Nejen tanečníci v našich tanečních kurzech, ale lidé po celém světě budou mít rok 2020 spojený s pandemií COVID-19. Díky opatřením, které vlády jednotlivých států postupně zaváděly, se toho v tanečním světě za uplynulých 12 měsíců stalo hrozně málo. Zoufale málo.

Na tomto místě každoročně hodnotíme taneční soutěže, vystoupení, jak byly úspěšné taneční choreografie daného roku. Dnes jsme bohužel nuceni podívat se na to tak trochu z druhé strany.

Co všechno se v roce 2020 v 331 Dance Studiu Olomouc nestalo?

Taneční soutěže

I když jsme připravili několik nových choreografií, ani jedna z našich tanečních skupin nebyla na žádné taneční soutěži. Uzavření Česka nastalo těsně před generálkou a týden před první plánovanou soutěží.

331 Dance Show

Divadelní představení 331 Dance Show v Divadle na Šantovce jsme měli naplánované na červen, po zákazu jsme jej přeložili na prosinec. Divadla však byla uzavřena i v náhradním termínu.

331 Dance Summer

Náš příměstský taneční tábor 331 Dance Summer neproběhl. V tomto případě nebyl COVID-19 primární příčinou, ale natolik zkomplikoval organizaci táboru, že jsme se rozhodli jej zrušit.

331 Soustředění

Neproběhlo ani tradiční 331 Soustředění ve Frenštátě pod Radhoštěm. V termínu konání sice byla povolena organizace těchto akcí, ale kvůli předchozím (a vlastně hned i následujícím) omezením, byl zájem tanečníků minimální.

Šantovka Dance Contest

Nezorganizovali jsme se ani zářijový Hip Hop a House Dance battle v Galerii Šantovka. V září opět začaly strmě stoupat počty nakažených, navíc prostory obchodního centra byly považovány za rizikové.

331 Family Battle

Pro naše tanečníky jsme nemohli uspořádat ani 331 Family Battle, jehož premiérový ročník proběhl v roce 2019. Neproběhl ani žádný jiný ze Street Dance battlů, kterých se pravidelně účastníme.

Taneční workshopy

Na podzim jsme měli domluveny hostující lektory na speciální víkendové taneční lekce. Nemohla se uskutečnit ani jedna z nich. Asi 3 týdny před prvním plánovaným workshopem nastal v ČR podzimní lockdown.

Naučili jsme se, jak tancovat doma

V první polovině března 2020 rozhodla Vláda ČR o uzavření škol a současně zakázala mimo jiné i konání tanečních kroužků. Byla to pro všechny naprosto nová situace. V úterý jsme ještě tréninky měli, ve středu už ne. To, s čím ostatní taneční školy váhaly často i celý následující měsíc, jsme zavedli během tří dnů. Začali jsme tancovat doma, tedy online.

Ze začátku se to samozřejmě neobešlo bez mírných zmatků, ale žádný zásadní problém během distančních tanečních lekcí nenastal. Začalo období velkého testování. Jsou lepší předtočená videa na Vimeu a YouTube nebo livestream? Livestream raději na Instagramu nebo Zoomu, který začínal být v té době ohromně populární?

Bylo to těžké období pro tanečníky i lektory. Tanečníci se museli vypořádat s technickými záležitostmi, lektoři se zase museli naučit mluvit tzv. do prázdna a tancovat pro nikoho. Tedy pro nikoho, koho by měli v tu chvíli před sebou. Jinak byl zájem o online lekce ze strany tanečníků překvapivě velký.

Online milovaný i nenáviděný

Online tancování si během roku 2020 prošlo poměrně bouřlivým vývojem, a to nejen v rámci našich tanečních lekcí pro děti a dospělé. Svou zkušenost s tím mají i mnozí pořadatelé tanečních soutěží.

Názor tanečníků na tuto formu tance by se dal asi shrnout do těchto čtyř fází:

fáze 1: Pochopení, v čem online lekce spočívají

Ze začátku bylo pro mnohé velmi těžké přijmout to, že nemůžeme tancovat v podobě, na jakou jsme byli zvyklí. Někteří bojovali s prostorem doma, kvalitou internetového připojení, někteří online odmítali, protože to není adekvátní náhrada běžného tancování.

Asi nejvíce počáteční fázi odnesla nejpopulárnější světová Street Dance soutěž Juste Debout. V Paříži zrovna probíhaly kvalifikace na světové finále tohoto prestižního battlu, které mělo proběhnout následující den. Neproběhlo, přestože stage byla postavená, všichni tanečníci i zhruba 16 tisíc diváků z celého světa bylo již na místě.

Lockdown ze dne na den opravdu nikdo nečekal, proto bylo tak těžké jej ze začátku přijmout.

fáze 2: Nadšení z toho, že můžeme tancovat

Druhá fáze nastala poměrně rychle po tom, co odeznělo naštvání z toho, že se nemůžeme vídat. Většina z nás pochopila, že je lepší tancovat doma než vůbec. Během dubna a první poloviny května se našich online lekcí účastnily až dvě třetiny všech tanečníků.

Taneční scéna se postupně naučila, jak to v onlinu chodí. V této době organizátoři tanečních soutěží začali přemýšlet o jejich online podobě. Začínalo být jasné, že ani v létě velké akce neproběhnou, proto třeba největší mezinárodní taneční kemp konaný v ČR – SDK Europe – ohlásil svou online variantu.

fáze 3: Útěk do reálného světa

Jak rychle lidé reagují na prohlášení vlády, se ukázalo v květnu. Při prvních zmínkách o uvolňování a možném (byť pouze částečném) návratu do tanečních sálů, začal být online doslova nenáviděný. Zájem o distanční taneční lekce prudce klesl, o online verzi SDK Europe prakticky nebyl zájem. Akce se nekonala.

Lidé se chtěli potkávat v reálném světě. V Česku navíc léto proběhlo systémem, jako by žádný koronavirus neexistoval. Jaké to mělo následky, jsme se přesvědčili na podzim.

I když se v září 2020 331 Dance Studio Olomouc rozběhlo klasickým způsobem a nové tanečníky jsme mohli přivítat na tanečních sálech, po čtyřech týdnech nastal lockdown č. 2.

fáze 4: Zase online, to je otrava

Od října zase trénujeme v distančním režimu. Po zkušenostech z jara jsme rovnou zvolili nejvíce osvědčenou formu – předtočená videa. Všechno je už tak nějak snazší, protože už v tom umíme tzv. chodit. Zájem ze strany tanečníků o online taneční lekce už ale není tak velký jako v jarních měsících.

Potvrzují to i zástupci jiných tanečních škol. Čím déle distanční výuka probíhá, tím je o tento typ tanečních lekcí menší zájem. Platí to především u začínajících tanečníků.

Naopak pro zkušené tanečníky proběhlo během podzimu několik online soutěží na poměrně vysoké technické úrovni. Především slovenští organizátoři se v této disciplíně vyznamenali, za zmínku totiž určitě stojí mezinárodní battle The Legit Blast nebo Mistrovství Slovenska v Hip Hopu pod názvem The Next Step.

Rekapitulace? 5 měsíců na sále, 5 měsíců online

Podtrženo, sečteno, rok 2020 jsme v 331 Dance Studiu Olomouc prožili tak nějak napůl. Na tanečních sálech jsme tancovali v lednu, únoru, květnu, červnu a září, naopak doma jsme museli být v březnu, dubnu, říjnu, listopadu a prosinci. 5 měsíců na tanečním sále a 5 měsíců online není žádná hitparáda, ale zcela na rovinu … Buďme rádi i za to.

Tento rok nám ukázal mnoho nového. Naučil nás, že není všechno samozřejmé. Že si musíme vážit i na prvních pohled běžných věcí, mezi které patří možnost chodit na tréninky nebo účastnit se tanečních soutěží.

Na rok 2020 nebude asi většina lidí vzpomínat v nejlepším. Důležité ale je najít i v nepříliš pozitivních časech něco, co nám pomůže k lepší budoucnosti. Jako 331 Dance Studio Olomouc jsme ani v minulém roce nepolevili a snažili jsme se, aby tanec přinášel radost co nejvíce lidem i těchto těžkých časech. Co z minulého roku určitě stojí za zmínku?

5 pozitivních věcí pro 331 Dance Studio Olomouc v roce 2020

Jako 331 Dance Studio Olomouc se v roce 2020 nemůžeme pochlubit ani jednou medailí z tanečních soutěžích. To ale nemůže skoro nikdo, protože se skoro žádná taneční soutěž v Česku nekonala.

Tanečníci tak zjistili, že případné výhry nemohou být jedinou motivací, proč tancovat. A to je možná úplně ta nejlepší věc na celé koronavirové pandemii. Vzkaz světu všem tanečníkům, že medaile nebo titul z taneční soutěže je sice fajn, ale rozhodně by to neměl být jediný důvod, proč máme tanec rádi.

Spousta tanečníků pochopila, že existuje více forem tance, nejen ta soutěžní. Že radost z tance začíná samotným pohybem do hudby, který lze praktikovat kdekoliv. V případě nouze i doma.

Tady je 5 věcí, na které jsme jako 331 Dance Studio Olomouc pyšní. 5 věcí, o kterých si myslíme, že je dobré je v souvislosti s rokem 2020 zmínit.

Streetdance Mini | 331 Dance Studio Olomouc

331 Online Dance Class

Povedlo se nám celkem bezproblémově přejít na distanční taneční lekce. Někteří tanečníci i rodiče namítají, že nejde o plnohodnotnou náhradu tanečních kurzů. Mají samozřejmě pravdu, online taneční lekce ani nemají ambice nahradit čas strávený ve studiu. Je potřeba si ale uvědomit, že vládní opatření nám jinou možnost tancování nedaly. A rozhodně je lepší tancovat doma než vůbec.

331 Online Choreo Contest

Taneční soutěž pro dětské i dospělé tanečníky, kterou jsme uspořádali online, měla velmi slušnou odezvu. V každém kole 331 Online Choreo Contestu byly určené písničky, na které museli tanečníci sami vymyslet choreografii, natočit ji a bojovat o hlasy diváků.

Taneční blog

Taneční blog, který zrovna čtete, prošel v roce 2020 velkou obměnou. Nové články jsme začali zveřejňovat každý týden, což mělo za následek více než 100% nárůst popularity blogu. Naše články zaujaly třeba několik studentů Masarykovy univerzity, kteří je jako zdroje uvedly ve svých diplomových pracích. Odkazuje na ně např. Wikipedia a dostaly se také do pozornosti redaktorů časopisu Forbes.

Encyklopedie osobností

British Publishing House, společnost založená v roce 2013 v Londýně, již podruhé zařadila Dejva Zapletala, zakladatele a lektora 331 Dance Studia Olomouc, do své encyklopedie osobností České a Slovenské republiky. Stalo se tak na základě doporučení a rešerší od renomovaných odborníků v oblasti pouličního tance.

Tanec Online

V roce 2020 jsme také spustili projekt Tanec Online. V rámci něj zveřejňujeme taneční kroky Hip Hop a House Dance formou výukových videí, ale také článků seznamujících tanečníky s původem jednotlivých pohybů. Jde o další způsob, jak se tanečně vzdělávat v době, kdy jsou taneční studia uzavřena.

Streetdance Juniors | 331 Dance Studio Olomouc

Myšlenka na závěr

Diplomaticky řešeno, rok 2020 nebyl pro 331 Dance Studio Olomouc úplně dobrý. Zvlášť v kontrastu s naším nejúspěšnějším rokem 2019 je to prostě znát. Ale tak to v životě chodí, chvíli je líp a chvíli hůř. Znamená to jediné: lepší časy přijdou.

Nezapomeňte na všechno, co nás uplynulý rok naučil. Třeba vážit si věcí, které se nám často zdají samozřejmé. Nebo milovat tanec i z jiných důvodů než je zisk zlatých medailí na tanečních soutěžích.

Pokud jste naše dnešní zamyšlení nad uplynulým rokem dočetli až sem, rádi bychom vám popřáli šťastný nový rok 2021. Ať v něm máte rozhodně více tanečních zážitků než v tom, který právě končí. Všichni v 331 Dance Studiu Olomouc se budeme maximálně snažit, aby tanec i v tom následujícím roce přinášel radost nejen tanečníkům, ale také divákům.

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Rubrika: 

Tipy na podobné články