Co dělat doma? Tipy, jak se zabavit nejen v době omezení volného pohybu

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 23 března, 2021 .

Nudíte se a přemýšlíte, co dělat doma? Máme pár tipů pro tanečníky a všechny, kteří mají rádi Street Dance a Contemporary Dance.

Některá vládní opatření související s pandemií koronaviru COVID-19 se sice pomalu začínají uvolňovat, je ale zřejmé, že život se do stavu před vypuknutím koronavirové krize jen tak nevrátí. Nějaká opatření budou platná ještě dlouhou dobu. V současné době stále v Česku platí omezení volného pohybu, a tak jsou i tanečníci po většinu dne doma. Co dělat, abychom se z toho nezbláznili?

Co dělat doma? Tipy hledejte na tanečním blogu

Na našem tanečním blogu jsme v minulosti zveřejnili už poměrně velké množství nejrůznějších tipů pro tanečníky a jejich rodiče. Protože reagujeme na aktuální dění, řada z nich se týkala i současné situace. Snažili jsme se vám pomoci udržovat se v kondici, tanečně se vzdělávat, ale také se zajímavým způsobem zabavit. Spustili jsem dokonce úplně nový projekt Tanec Online.

Pokud jste všechny naše články na blogu nečetli, jste na správném místě. Dnes pro vás totiž máme shrnutí všeho, co tanečník nebo tanečnice může (a měl by) podniknout doma ve své volném čase. A nemusí přitom být doma zavřený/á na základě rozhodnutí Vlády ČR :-)

Takže tanečníci, co tedy dělat doma? Jak smysluplně využít volný čas?

Jak doma pečovat o své zdraví

Zdraví je na prvním místě. Vždy. A v době zdravotnické krize dvojnásob.

V době, kdy platí omezení pohybu, jsou zrušeny veškeré kroužky pro děti, skupinové aktivity pro dospělé. Jsou zavřeny posilovny i bazény. Ano, můžeme chodit ven běhat, jenže zima se blíží, teploty klesají a běžců je venku objevuje čím dál méně. To nezní příliš dobře, že? Pokud si měříte denní ušlou vzdálenost krokoměrem nebo chytrými hodinkami, asi tušíte, kam míříme. Většina z nás má prostě v současné době pohybu málo. Zoufale málo.

Tomu se snaží přizpůsobit i řada tanečních škol, která v rámci distanční výuky omezila výuku choreografií a soustředí se vyloženě na udržení kondice formou dance workoutů, cvičení, posilování, atd. Probíhají nejrůznější výzvy typu „uběhni 20 km během týdne“, apod.

Pravdou totiž zůstává, že choreograf nebo choreografka může vytvořit dokonalou choreografii. Tanečníci s ní ale nemají šanci na soutěži uspět, pokud nejsou v dobré fyzické kondici. A opravdu reálně hrozí, že po zrušení všech omezení souvisejících s COVID-19 a obnovení tanečních soutěží to pro mnohé bude problém.

I v 331 Dance Studiu Olomouc nad tímto tématem intenzivně přemýšlíme, a proto jsme pro naše svěřence připravili tréninky zaměřené na udržení dobré fyzické kondice a tzv. #331vkondici challenge. Už dříve jsme ale vytvořili také Tréninkový plán nejen pro tanečníky, který si může každý přizpůsobit a aplikovat sám na sebe.

A co dělat před každým tréninkem? Je potřeba se zahřát (warm-up) a protáhnout (stretching), aby nám cvičení nebo tancování nezpůsobilo nějaké zranění (natažený sval, apod.). Platí to samozřejmě i v případě, kdy tanec nebo workout provádíme doma.

Mnoho lidí doma sleduje televizi

Řada různých statistik nám ukazuje, jak se v době omezení volného pohybu zvýšil průměrný počet minut, kdy je doma zapnutá televize, o kolik procent se zvýšil počet předplatitelů služeb jako Netflix nebo HBO Go. Asi tomu tak opravdu bude – to nejjednodušší, co může většina lidí dělat doma, když se nudí, je zapnout televizi.

Není to ovšem to nejrozumnější. Už s ohledem na předchozí téma. Zdraví a fyzickou kondici si totiž sledováním televize nezlepšíte. Může to být dokonce naopak. To v případě, že si k filmům dopřáváte nejrůznější pochutiny jako chipsy, slané oříšky, apod. A ruku na srdce, kdo z nás to občas nedělá.

Filmy ale rozhodně nezatracujeme. V době, kdy jsou zavřená kina a divadla, je nějaká kultura potřeba. I když to znamená pouze koukat na televizi nebo monitor notebooku. A právě tento čas, který většinou trávíme doma a řešíme, co dělat, mnoho tanečníků využívá k tomu, aby dohnalo své resty i v oblasti tanečních filmů. Právě teď je vhodný čas podívat se na filmy, které jsme zatím neviděli.

Někdo začne filmovou taneční klasikou, tedy Hříšným tancem (1987). I když se tento film nevěnuje Street Dance ani Contemporary Dance, jde o nejvyhledávanější film o tanci vůbec. Pro každého tanečníka je tak trochu povinnost jej alespoň jednou za život vidět. Hned vedle Hříšného tance musíme zmínit ještě jednu větší klasiku, a to film Flashdance (1983). V něm se totiž vůbec poprvé objevil pouliční tanec, a to díky Rocksteady Crew.

Nejpopulárnější filmová taneční série je v současnosti Step Up (v české distribuci ji známe jako Let´s Dance). Šest celovečerních filmů a taneční seriál se (zatím) dvěma sezónami, to už je pořádná nálož tance, která může být odpovědí na otázku „Co dělat doma?“ hned na několik večerů. Známých tanečníků se v této sérii objevilo několik, za všechny např. Phillip Pacman Chbeeb, Madd Chad a zapomenout samozřejmě nemůžeme ani na českou tanečnici Jáju Vaňkovou.

Co se týče dalších tanečních filmů, svou nabídkou potěší především streamovací služba Netflix. Najdete jich tam hned několik. Pokud chcete naše doporučení, mrkněte na náš seznam nejlepších tanečních filmů na Netflixu. Tanec samozřejmě můžete sledovat i v případě, že máte předplacenou službu HBO Go, na rovinu ale musíme přiznat, že výběr v tomto případě není tak velký.

Poslední filmový tip patří všem, kteří se věnují současnému tanci. Nový dokument Uprooted odkrývá historii a vývoj Jazz Dance a rozhodně stojí za to.

Co chceme dělat doma nejčastěji? Přece tancovat

Taneční filmy máme za sebou, teď je opět čas vstát z gauče a jít se trochu hýbat. Tedy konkrétně tancovat. Je hezké na tanec koukat nebo si o něm číst, tanečníci ale chtějí především tanec provozovat sami. Rozhodně není ideální, když se nemůžeme potkat na tanečním sále osobně a sdílet lásku k tanci společně. Současná situace nám to ale neumožňuje, proto je potřeba sebrat všechny síly a motivovat se na tancování každý sám. Jak? Sepsali jsme pro vás 5 způsobů, jak se tanečníci motivují na tanec doma.

Pro všechny, kterým distanční lekce dle rozvrhu tanečních lekcí nestačí, jsme připravili novou sérii Tanec Online. Představujeme v ní jednotlivé kroky tanečních stylů Hip Hop a House Dance, a to velmi netradičním způsobem. O každém tanečním kroku si totiž můžete přečíst samostatný článek, ve kterém se dozvíte něco o jeho vzniku a historii. A samozřejmě také to, jak jej správně zatancovat. Naučit si jej pak můžete díky přiloženému video tutoriálu.

Každý týden vás čeká nový taneční krok, takže sekci Taneční videa na našem webu se určitě vyplatí sledovat pravidelně.

K tanci neodmyslitelně patří hudba

K tancování potřebujeme hudbu. V rubrice Taneční hudba na našem blogu najdete několik tipů na to, co si doma pustit. Ať už se jedná o písničky přímo na taneční trénink nebo jen tak k poslechu. Hudební žánry pravidelně střídáme tak, aby si na své přišli tanečníci všech stylů tance.

S čím ovšem už několik let počítat můžete, je náš přehled předpokládaných letních hitů. Ten zveřejňujeme vždy na přelomu června a července a tipujeme v něm, jaké songy by v létě mohly bodovat. Jde o jednoznačně nejpopulárnější sérii na našem blogu.

Letos jsme ale nezapomněli ani na fanoušky tanečních stylů Popping, Locking a Waacking. Náš seznam aktuální funk music totiž dokazuje, že kvalitní funky hudba se tvoří i v roce 2020. Tedy zhruba 50 let po tom, co funk pobláznil celý svět.

V současné situaci, kdy mnoho (nejen) tanečníků doma cvičí, aby nevypadli z kondice, se zvýšila poptávka po motivační a energické hudbě. Pozitivně naladěná taneční hudba je vhodná na tzv. dance workouty nebo warm-upy před taneční lekcí. Proto jsme pro vás připravili přehled aktuální dance music pro rok 2020.

Především pro začínající tanečníky máme ještě jeden tip. Hudba a tanec patří neodmyslitelně k sobě a proto je potřeba, aby tanečníci tancovali správně do hudby. Jak na to? Poradíme vám, jak najít rytmus v každé písničce a jak při tancování počítat.

Právě teď je ideální čas na vzdělávání

Pokud bychom měli za úkol najít alespoň jednu pozitivní věc na tom, že taneční kurzy nemohou probíhat klasickým způsobem, byla by to určitě možnost dělat věci, na kterých v běžném režimu nezbývá tolik času. A jednou z nich je tzv. knowledge. Není to rozhodně o tom, že by se tanečníci museli učit spoustu věcí nazpaměť. Je to o tom, že každý tanečník by měl vědět, co je to vlastně tanec a měl by mít minimálně základní informace o tanečních stylech, kterým se věnuje.

V 331 Dance Studiu Olomouc vyučujeme pouliční a současný tanec. Právě rozdíl mezi Street Dance a Contemporary Dance patří mezi základní znalosti, které naši tanečníci ovládají. Další z nich je rozdíl mezi dvěma nejpopulárnějším pouličními tanci, tedy mezi Hip Hopem a House Dance.

Jedním z elementů Hip Hopu je knowledge, tedy znalosti o historii a vývoji hiphopové kultury. Ten totiž výrazným způsobem ovlivňuje to, jak taneční styl Hip Hop v současnosti vypadá. Mnoho tanečních škol proto svým tanečníkům na otázku „Co dělat doma, když se nudím?“ odpovídá: „Studuj hiphopovou kulturu. Co je to Hip Hop? Kdy a kde vznikl? Jaké jsou jeho základní elementy?“

Pro všechny, kteří si už naopak chtějí své znalosti vyzkoušet, jsme připravili dva testy. Street Dance kvíz i Contemporary Dance kvíz zábavnou formou prověří, jak jste na tom. Čeká vás 15, resp. 20 otázek, výběr čtyř odpovědí, z nich vždy jedna je správná. Ještě jste jej nezkoušeli? Tak do toho.

Možností, co tanečníci mohou dělat doma, je hodně

Na předchozích řádcích jste zjistili, že existuje opravdu mnoho možností, co jako tanečníci můžete doma dělat. Můžete tancovat, sledovat taneční filmy, poslouchat hudbu, můžete se vzdělávat nebo pečovat o své zdraví. Minimálně u některých z těchto věcí by se hodilo spíše sloveso měli byste.

Následující seznam obsahuje souhrn odkazů na další dnes doporučované články.

Zdraví a kondice

Taneční filmy

Tanec

Hudba

Vzdělání

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články